Ketchup z dyni
- Dynia - 1 mała sztuka (500 g)
- Pomidor - 2 średnie sztuki (300 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Przecier pomidorowy z solą (100 g)
- Olej rzepakowy (40 ml)
Przepis na ketchup z dyni krok po kroku
Dynie obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki.
Pomidory pokrój w kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w kostkę.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę oraz czosnek.
Dodaj dynie i pomidory.
Wlej 200 ml wody i gotuj na wolnym ogniu przez 30-40 minut.
Dopraw solą, pieprzem, papryką chilli i cukrem.
Dodaj przecier pomidorowy i rozdrobnij blenderem na gładką masę.
Ketchup przełóż do wyparzonych wrzątkiem słoików i pasteryzuj przez 20 minut.
Więcej informacji na temat ketchupu z dyni
Ketchup z dyni to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do potraw. Sprawdzony przepis wykorzystać można w sezonie dyniowym i przygotować przetwory na zimę. Dodatek pomidorów lub przecieru pomidorowego nada ketchupowi pięknego koloru. Przepis na ketchup z dyni jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia ketchupu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: dynia, pomidory, cebula, czosnek, przecier pomidorowy, papryka chilli, sól, pieprz, cukier, olej rzepakowy.
Jak zrobić ketchup z dyni? Dynie obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Pomidory pokrój w kostkę. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj w kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. W garnku rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę oraz czosnek. Dodaj dynie i pomidory. Wlej wodę i gotuj na wolnym ogniu przez 30-40 minut. Dopraw solą, pieprzem, papryką chilli i cukrem. Dodaj przecier pomidorowy i rozdrobnij blenderem na gładką masę. Ketchup przełóż do wyparzonych wrzątkiem słoików i pasteryzuj przez 20 minut.
Dynia to warzywo sezonowe uprawiane w największej części w Stanach Zjednoczonych. Jest ona warzywem o wielu zastosowaniach, nadaje się do przygotowywania ciast, sosów, makaronu, a także do marynowania. Dynia jest nisko kaloryczny warzywem, zawiera sporo witaminy C, naturalnego przeciwutleniacza, który wzmacnia naszą odporność oraz poprawia stan naczyń krwionośnych. Ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest wskazana osobom chorującym na cukrzycę. Cebula jest warzywem zawierającym dużą ilość naturalnych przeciwutleniaczy. Zawiera ona bardzo duże ilości kwercetyny, która chroni nas przed wolnymi rodnikami.
Podsumowując pyszny ketchup to najlepszy dodatek do frytek, domowych burgerów i parówek. Przyprawy dobrać należy dowolnie według własnych upodobań smakowych. Smaczny ketchup dodać można także do domowych zapiekanek. Ketchup jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce lub w chłodnym miejscu przez dłuższy czas.
Alergeny w ketchupie z dyni
Lista alergenów dla ketchupu z dyni przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
W przepisie na ketchup z dyni nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- papryka chilli
Wartości odżywcze ketchupu z dyni
Ketchup z dyni to zdrowsza alternatywa gotowego ketchupu ze sklepu. Ketchup zawiera mniejszą ilość cukru i świetnie sprawdza się jako sos dla osób na dietach redukcyjnych. Sos z dyni jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.