Ketchup z buraków
- Burak (500 g)
- Cebula czerwona (50 g)
- Cukier (18 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
Przepis na ketchup z buraków krok po kroku
Nastaw piekarnik na 200 st. C. z termoobiegiem.
Obierz i umyj buraki.
Pokrój buraki na 4 części, zawiń w folię aluminiową.
Piecz buraki do miękkości przez około 30 minut.
W tym czasie zeszklij na oleju pokrojoną drobno cebulę i posiekany ząbek czosnku.
Wsyp łyżeczkę słodkiej papryki, odrobinę soli i wymieszaj.
Do cebuli i czosnku dodaj upieczone buraki wraz z sokiem z pieczenia. Dodaj też 60 ml wody i 60 ml octu.
Gotuj około 15 minut na minimalnej mocy palnika i pod przykryciem, aż warzywa będą bardzo miękkie.
Wsyp cukier, sól i pieprz do smaku. Jeżeli trzeba, dodaj więcej przypraw.
Wszystko zblenduj na gładką masę.
Wszystko przetrzyj na sitku.
Od razu przełóż wszystko do słoików i dobrze zakręć.
Pasteryzuj słoiki 20 minut od momentu zagotowania wody.
Od razu po pasteryzacji wyjmij gorące słoiki i ustaw do góry dnem.
Poczekaj, aż ostygną.
-
Ketchup z cukinii
-
Zapiekanka gyros
-
Grillowany stek z kalafiora z serem i ketchupem oraz pieczonym pieczywem
-
Currywurst
-
Poutine
-
Sos meksykański
-
Karkówka pieczona w rękawie
-
Zapiekanka gyros z ryżem
-
Parówki w cieście drożdżowym
-
Mini hamburgery
-
Domowy ketchup
-
Ketchup z dyni
-
Kurczak pieczony na ryżu
-
Keczup z dyni
-
Karkówka w ketchupie
-
Marynata do sarniny
-
Skrzydełka buffalo
-
Ketchup z cukinii Thermomix
-
Ketchup i dania z ketchupem
Więcej informacji na temat ketchupu z buraków
Domowy ketchup z buraków to bardzo prosty i sprawdzony przepis. Zobacz, jak zrobić ketchup z buraków – pyszny i łatwy pomysł na zdrowy dodatek do potraw. Jest najlepszy, gdy chcesz zrobić coś smacznego z buraków. Ketchup z pieczonych buraków to doskonała alternatywa dla klasycznego, pomidorowego sosu. Jeżeli chcesz spróbować czegoś nowego, musisz go przygotować. Przepis na ketchup z buraków to propozycja na wegańskie przetwory do słoików. Z tym sprawdzonym przepisem zrobisz pyszny mus, dobry do różnych potraw.
Ketchup z buraków to ciekawy, dobry sposób na dodatek do dań. Składa się z buraków, cukru, soli, pieprzu, cebuli, czosnku, octu i wody. Są to bardzo proste składniki i równie łatwe wykonanie. Można podawać go z różnymi dodatkami, najlepiej na zimno. Jest fajnym pomysłem na domowy ketchup, który można przechowywać w spiżarni. To sprawdzony przepis, który może być jedzony przez osoby na diecie bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Przepis na ketchup z buraków jest bowiem w pełni wegański i zdrowy. Ketchup z buraków jest przy tym smaczny.
Jak zrobić ketchup z buraków? Najlepszy będzie, gdy buraki będą upieczone. Wtedy są bardzo pyszne, nabierają innego smaku niż gotowane. Buraki obierz i umyj, a następnie pokrój w ćwiartki. Zawiń buraki w folię aluminiową i piecz przez około 30 minut. Podczas pieczenia można podsmażyć czosnek z cebulą i przyprawami na oleju, a gdy buraki będą gotowe, dodaj je do cebuli i czosnku razem z wodą i octem. Nie pomijaj soku, który powstał podczas pieczenia. Wszystko należy gotować na bardzo małym ogniu i najlepiej pod przykryciem. Warzywa mają być miękkie. Dodaj przyprawy i cukier, a następnie zblenduj i przecedź na sicie. Czas na to, by przełożyć ketchup z buraków do słoików, zakręcić je dobrze i pasteryzować.
Do garnka na dno wyłóż ściereczkę i ułóż słoiki w odstępach. Wlej wodę w ¾ wysokości słoików, gotuj 20 minut od momentu zagotowania wody. Po pasteryzacji od razu wyjmij słoiki i ustaw je wieczkiem do dołu.
Jak zrobisz ketchup z buraków, możesz otrzymać smaczny i wyjątkowy w smaku pomysł na domowe przetwory.
*Ilość przypraw, w tym octu, dostosuj do własnych preferencji. Niektórzy wolą bardziej ostry smak – można dodać więcej octu lub na przykład paprykę ostrą.
*W przepisie na ketchup z buraków niekoniecznie trzeba je piec. Można buraki również ugotować albo, żeby było jeszcze szybciej, kupić już ugotowane buraki.
*Czas pieczenia buraków uzależniony jest od wielkości buraków. Z reguły buraki pieką się dosyć długo. Najlepszym sposobem jest sprawdzanie na bieżąco stopnia upieczenia.
Alergeny w ketchupie z buraków
Lista alergenów dla ketchupu z buraków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ketchup z buraków
Wartości odżywcze ketchupu z buraków
Buraki zawierają m.in. żelazo i betalainę — dzięki temu wpływa na profil morfologii oraz sprzyja walce z wolnymi rodnikami. Zdecydowanie jest to dobry, zdrowy przepis.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Witaminy
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.