Kawa po wietnamsku
- Kawa w proszku (mielone ziarna) (15 g)
- Mleko skondensowane (zagęszczone) (45 g)
Przepis na kawę po wietnamsku krok po kroku
Zagotuj wodę w czajniku.
Na dno szklanki wlej słodzone mleko skondensowane.
Do zaparzacza wsyp kawę na 1/3 wysokości dokładnie ją ugniatając. Zostaw ugniatacz w środku.
Na początku wlej około 50 ml wrzątku, przykryj wieczkiem i odczekaj chwilę, aż kawa napęcznieje.
Następnie uzupełnij wodę po sam brzeg i odstaw, by kawa przefiltrowała się do naczynia z mlekiem.
Więcej informacji na temat kawy po wietnamsku
Ten sprawdzony przepis na kawę po wietnamsku koniecznie powinien wypróbować każdy szanujący się kawosz. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kawę po wietnamsku, to mam nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci ją przyrządzić.
Aby wykonać ten przepis potrzebujesz słodzone, skondensowane mleko, grubo mielone ziarna kawy i specjalny zaparzacz wietnamski Phin. Do naczynia wlej mleko. Na brzegach szklanki ustaw zaparzacz. Wsyp do niego kawę i dokładnie dociśnij i wyrównaj dołączonym elementem, który następnie zostaw w środku. Na samym początku wlej około 40-50 ml wrzątku, tak by kawa napęczniała. Gdy ziarna wchłoną płyn, uzupełnij wodę po sam brzeg filtra. Teraz spokojnie obserwuj jak napar z kawy, spływa do szklanki z mlekiem. Wiesz już jak zaparzyć kawę po wietnamsku. To proces, który wymaga chwili cierpliwości, ale ta dobra kawa wynagradza czekanie swoim smakiem. Jeśli chcesz przyrządzić tę kawę na zimno, wystarczy, że do szklanki z mlekiem wrzucisz kostki lodu. Tak przygotowana kawa jest niezwykle pyszna i aromatyczna.
Kawa jest napojem znanym na całym świecie. Popularna jest głównie poprzez swoje pobudzające działanie. Oprócz tego udowodniono, że pita w rozsądnych ilościach może zmniejszać ryzyko cukrzycy, zmniejszać uczucie stresu, a nawet bólu mięśni. Wskazuje się, że dziennie można wypić do pięciu filiżanek kawy.
Napar ten powstaje z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca. Uprawa kawy ma swoje początki w Etiopii, ale już w XVI wieku zjawiła się na terenie Europy. Od tego momentu pojawiły się dziesiątki sposobów parzenia i spożywania kawy. Do najbardziej popularnych należy espresso (przepływ wody pod ciśnieniem), napary przelewowe (jak nasza kawa po wietnamsku), kawy gotowane, kawy z makinetki, kawy próżniowe czy napary z kaw typu instant. Każdy z wyżej wymienionych nadaje ziarnom kawy innego smaku. Jeśli chodzi o wzbogacanie smaku kawy, to oprócz tradycyjnego dodatku mleka i cukru, występują również domieszki napojów alkoholowych, oleju kokosowego czy właśnie mleka skondensowanego.
Alergeny w kawie po wietnamsku
Lista alergenów dla kawy po wietnamsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mleko skondensowane (zagęszczone)
Wartości odżywcze kawy po wietnamsku
Pita w rozsądnych ilościach kawa może zmniejszać ryzyko cukrzycy, zmniejszać uczucie stresu, a nawet bólu mięśni
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.