Katuk
- Jogurt grecki pełnotłusty (500 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 pęczek (30 g)
- Ser Feta (150 g)
- Chleb pszenny (300 g)
Przepis na katuk krok po kroku
Czosnek obierz z łupiny i przeciśnij przez praskę.
W misce umieść jogurt grecki, dodaj czosnek, sól, paprykę wędzoną i ostrą oraz pieprz, wymieszaj.
Posiekaj koper i dodaj do jogurtu.
Ser feta pokrusz w palcach i umieść w misce z jogurtem, całość wymieszaj.
Podawaj na kromkach białego pieczywa lub na grzankach.
Wierzch możesz udekorować koprem lub posiekanymi orzechami włoskimi.
Więcej informacji na temat katuk
Katuk to pyszna bułgarska przystawka wykonana na bazie jogurtu greckiego oraz czosnku. Katuk można spożywać jako dodatek do pieczywa, frytek czy krakersów. Przepis na katuk jest bardzo prosty do zrobienia, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia pasty potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: jogurt grecki lub bałkański, ser feta, czosnek, koper, papryka wędzona, papryka ostra, sól, pieprz, białe pieczywo.
Jak zrobić katuk? Czosnek obierz z łupiny i przeciśnij przez praskę. W misce umieść jogurt grecki, dodaj czosnek, sól, paprykę wędzoną i ostrą oraz pieprz, wymieszaj. Posiekaj koper i dodaj do jogurtu. Ser feta pokrusz w palcach i umieść w misce z jogurtem, całość wymieszaj. Podawaj na kromkach białego pieczywa lub na grzankach. Wierzch możesz udekorować koprem lub posiekanymi orzechami włoskimi.
Jogurt grecki jest rodzajem jogurtu naturalnego o bardzo gęstej konsystencji, zawiera on sporą ilość tłuszczu mlecznego. Jogurty naturalne są świetną bazą do przygotowywania wielu dań wytrawnych oraz słodkich deserów. Jogurt naturalny zawiera sporą ilość białka, wapń będący niezbędnych składnikiem mineralnym do prawidłowej mineralizacji kości, a także bakterie kwasu mlekowego. Są one swojego rodzaju probiotykiem, bardzo korzystnie wpływającym na nasz układ trawienia.
Kuchnia bułgarska łączy w sobie kuchnie wielu krajów, z którymi sąsiaduje. Widać w niej bardzo wpływy kuchni greckiej i tureckiej. Kuchnia bułgarska jest bardzo bogata, można w niej znaleźć bardzo dużo potraw warzywnych, owoce morza i ryby. Bułgarzy przygotowują bardzo dużo mięsnych i warzywnych gulaszy oraz własnoręcznie wypiekane pieczywo, które jest dodatkiem do obiadu.
Podsumowując katuk to pyszna i szybka do przygotowania przekąska pochodząca z kuchni Bułgarskiej. Katuk w Bułgarii podaje się jako dodatek do pieczywa, pieczonych mięs, frytek, a także krakersów. Przekąska zawiera dużą ilość białka, a także substancje bakteriobójcze zawarte w czosnku. Możesz ją przechowywać w lodówce 2-3 dni, najlepiej pod przykryciem, aby nie wyschła.
Alergeny w katuk
Lista alergenów dla katuk przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki pełnotłusty
- Ser Feta
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb pszenny
Wartości odżywcze katuk
Katuk to danie zawierające dużą ilość białka zwierzęcego. Jogurt grecki jest dość tłustym produktem, dlatego możesz wybrać odtłuszczoną wersję, jeśli dbasz o ilość spożywanych kalorii. Czosnek ponadto zawiera cenne substancje o działaniu bakteriobójczym.
Energia i białka
(110g)
Węglowodany
(110g)
Tłuszcze
(110g)
Witaminy
(110g)
Składniki mineralne
(110g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.