Kaszotto z grzybami
- Kasza jęczmienna pęczak - 1,5 szklanki (270 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (24 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Podgrzybki (125 g)
- Borowiki (125 g)
- Bulion warzywny - 3 szklanki (750 ml)
- Natka pietruszki - 2 łyżeczki (10 g)
Przepis na kaszotto z grzybami krok po kroku
Świeże podgrzybki i borowiki oczyść i opłucz. Większe grzyby pokrój w mniejsze kawałki.
Na patelni rozgrzej olej.
Cebulę drobno pokrój i przełóż na patelnię.
Podsmaż cebulę aż zrobi się szklista.
Na patelnię przełóż grzyby i kaszę.
Całość podsmaż przez 3-4 minuty na średnim ogniu.
Na patelnię dodaj pół szklanki ciepłego bulionu, pomieszaj co jakiś czas aby kasza równo wciągała płyn.
Czynność powtarzaj aż do skończenia się bulionu.
Dopraw solą oraz pieprzem.
Podawaj posypane natką pietruszki.
Więcej informacji na temat kaszotta z grzybami
Kaszotto to wyśmienite danie, które jest polskim odpowiednikiem włoskiego risotto. Najczęściej wykonywane jest z kaszy pęczak, która zawiera sporo wartości odżywczych, a przede wszystkim ma ogromną wartość energetyczną. 100 gramów kaszy jęczmiennej pęczak dostarcza 354 kcal. Kasza ta zawiera sporo węglowodanów oraz błonnika, jest także źródłem białka oraz tłuszczu. Kasza pęczak jest źródłem witamin z grupy B, szczególnie witaminy B1, witaminy B2 oraz witaminy B6. Spożywając ją, dostarczamy także witaminę K, witaminę E oraz witaminę A, są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego kaszę należy podawać z dodatkiem surowego tłuszczu, na przykład oleju lnianego. Zawiera takie związki mineralne jak magnez, fosfor, potas, cynk, żelazo i mangan. Związki odżywcze zawarte w kaszy jęczmiennej pęczak pomaga w regulacji pracy układu pokarmowego, zmniejszają wchłanianie toksyn z leków, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, pomagają uszczelniać i wzmacniać ściany naczyń krwionośnych, a także wpływają na regulowane pracy śledziony i trzustki.
Kaszotto z grzybami to pyszne danie z wykorzystaniem wyśmienitej polskiej kaszy oraz grzybów. Kaszotto z grzybami leśnymi warto przygotować nie tylko ze względu na jego obłędny smak, ale także liczne wartości odżywcze. Grzyby są źródłem błonnika pokarmowego, którego odpowiednia ilość diecie jest bardzo ważna w diecie osób chorujących na cukrzycę oraz zmagających się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Grzyby są jednym z najcenniejszych, roślinnych źródeł witaminy D. Są bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B, dzięki czemu wspierają pracę mózgu. Zawarty w nich potas pomaga regulować ciśnienie krwi i poprawia koncentrację. Grzyby zawierają również: wapń, żelazo, fosfor, jod, selen i magnez. Ogromną zaletą wszystkich grzybów jest ich niska kaloryczność, a dodatkowo wysoka zawartość błonnika przyczyniają się do tego, że jest to produkt polecany w czasie redukcji masy ciała oraz w późniejszej jej utrzymaniu. Badania wykazują, że borowiki mogą posiadać silne właściwości przeciwzapalne, dodatkowo mają właściwości antynowotworowe, szczególnie w odniesieniu do nowotworu okrężnicy oraz silne właściwości przeciwutleniające ze względu na obecność likopenu, beta-karotenu i kwasu askorbinowego. Dzięki tym wszystkim właściwościom, grzyby powinno się spożywać regularnie. Kaszotto możesz wykonać z borowikami świeżymi, z podgrzybkami świeżymi, z grzybami mrożonymi lub suszonymi. Każda wersja będzie pyszna. Przepis na kaszotto z grzybami jest łatwe w wykonaniu, przygotowanie na pewno nie przysporzy Ci kłopotów. Jak zrobić kaszotto z grzybami dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wyjaśniony.
Kaszotto z grzybami to pyszne, oryginalne i zdrowe danie. Podaj kaszotto z dodatkiem wyśmienitej surówki ze świeżych warzyw aby Twoje danie było w pełni wartościowe.
Alergeny w kaszottcie z grzybami
Lista alergenów dla kaszotta z grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Kasza jęczmienna pęczak
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze kaszotta z grzybami
Kaszotto to wyśmienite danie, które jest polskim odpowiednikiem włoskiego risotto. Podane z pyszną, sałatką ze świeżych warzyw stanowi zdrowy i pełnowartościowy posiłek.
Energia i białka
(340g)
Węglowodany
(340g)
Tłuszcze
(340g)
Witaminy
(340g)
Składniki mineralne
(340g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.