Kasza jaglana na słodko
- Kasza jaglana - pół szklanki (90 g)
- Mleko 2% - 2 szklanki (500 ml)
- Borówka amerykańska - 1 szklanka (140 g)
- Maliny - 1 szklanka (120 g)
- Miód - 2 łyżeczki (10 g)
Przepis na kaszę jaglaną na słodko krok po kroku
Kaszę jaglaną wysyp na sitko i dokładnie wypłucz ją pod bieżącą wodą.
Włóż kaszę do garnka i zalej mlekiem. Dodaj szczyptę cynamonu i łyżeczkę miodu. Gotuj na małym ogniu przez 15 minut, aż kasza wchłonie całe mleko.
Owoce umyj i poukładaj na wierzchu kaszy jaglanej.
-
Legumina
-
Kotlety z kaszy jaglanej
-
Kotlety z cukinii
-
Pasztet z ciecierzycy
-
Jaglanka
-
Kotlety z brokułów
-
Budyń z kaszy jaglanej
-
Kasza jaglana z warzywami
-
Wegańskie kotlety
-
Placki z kaszy jaglanej
-
Jaglanka na mleku
-
Ciasto z kaszy jaglanej (keks z bakaliami i polewą czekoladową)
-
Kasza jaglana na mleku
-
Rafaello z kaszy jaglanej
-
Pasztet wegański
-
Kotlety jaglane
-
Desery z kaszy jaglanej
-
Sernik z kaszy jaglanej
-
Dania z kaszy jaglanej
Więcej informacji na temat kaszy jaglanej na słodko
Kasza jaglana na słodko to idealny pomysł na pyszne i sycące śniadanie dla całej rodziny. Ma kremową, aksamitną konsystencję i wspaniały smak. Idealnie komponuje się ze świeżymi owocami, które nadają jej wspaniałego smaku. To świetny wybór dla wszystkich osób dbających o naprawdę zdrowe odżywianie. Można ją podawać także dzieciom.
Jaglanka na słodko będzie świetną alternatywą dla owsianki, zwłaszcza dla osób, które nie mogą spożywać glutenu. A także tych, które szukają urozmaicenia dla swoich codziennych potraw. Ze względu na duży udział kaszy to danie bardzo sycące, idealnie sprawdzi się zimą.
Dietetyczna jaglanka na słodko jesz naprawdę zdrowym wyborem. Wszystko ze względu na dodatek kaszy jaglanej, która znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Ma bardzo łagodny smak, który świetnie sprawdza się zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Spośród wszystkich kasz najlepiej komponuje się z owocami, dlatego jest najlepszym do nich wyborem. Jest bardzo odżywcza i sycąca i zawiera sporo białka, co na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom roślinnych diet. To świetne źródło krzemionki, która odpowiada za zdrowe włosy i paznokcie. Dostarcza także dość sporo witaminy E i lecytyny, która korzystnie wpływa na procesy poznawcze i zapamiętywanie. Jest bogata w witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest cennym źródłem magnezu, wapnia i fosforu, a także potasu. W połączeniu ze świeżymi owocami tworzy zdrową bombę witaminową, idealną na każdej diecie. To danie fit, które świetnie sprawdzi się dla dorosłych i dla dzieci.
Kasza jaglana z owocami, oprócz tego, że jest bardzo zdrowa, dobrze smakuje, dlatego do jej zjedzenia nie trzeba nikogo namawiać. Za jej dobry smak odpowiada niewielki dodatek miodu i cynamonu. Cynamon obniża szybkość wchłaniania cukru do krwi, co przyda się w tym naprawdę słodkim daniu. Wiele osób obawia się słodkich dań z udziałem kaszy jaglanej ze względu na jej goryczkę, jednak odpowiednie przepłukanie jej letnią wodą eliminuje ten smak i sprawia, że całość jest naprawdę smaczna.
Alergeny w kaszy jaglanej na słodko
Lista alergenów dla kaszy jaglanej na słodko przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze kaszy jaglanej na słodko
To świetny pomysł na pyszne i zdrowe śniadanie, które dostarczy dużej ilości witamin i składników odżywczych.
Energia i białka
(430g)
Węglowodany
(430g)
Tłuszcze
(430g)
Witaminy
(430g)
Składniki mineralne
(430g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.