Karpatka z ciasta francuskiego
- Ciasto francuskie - 2 opakowania (550 g)
- Mleko 2% (750 ml)
- Budyń (proszek) - 2 opakowania (niesłodzony) (70 g)
- Cukier (165 g)
- Masło (250 g)
Przepis na karpatkę z ciasta francuskiego krok po kroku
Wlej 650 ml mleka do garnka i zacznij gotować.
W reszcie mleka rozprowadź dokładnie proszki budyniowe i cukier. Wymieszaj tak, by nie było grudek.
Wlej zawartość szklanki do zagotowanego mleka, szybko mieszaj i ugotuj budyń. Odstaw do ostudzenia - ma być całkowicie zimny.
Masło wyjmij z lodówki, powinno być miękkie.
Rozgrzej piekarnik do 200 st. C. Blaszki wyłóż papierem do pieczenia.
Na obu blaszkach ułóż płat ciasta francuskiego i piecz 25 minut (ciasto ma urosnąć i się zarumienić). Podczas pieczenia warto zamienić blaszki miejscami (połowę czasu powinny piec się wyżej, a drugą połowę — niżej).
Upieczone ciasto należy ostudzić.
Gdy budyń jest całkowicie zimny, dodaj do miski masło oraz aromat waniliowy.
Zacznij ubijać masło, a gdy stanie się jaśniejsze, zacznij dodawać po łyżce zimnego budyniu (do całkowitego wykorzystania go). Cały czas miksuj.
Gdy masa będzie gotowa, jeden płat upieczonego ciasta francuskiego posmaruj kremem, a następnie przykryj go drugim płatem upieczonego ciasta.
Ciasto wstaw o lodówki na całą noc.
Przed podaniem karpatkę można posypać cukrem pudrem.
Więcej informacji na temat karpatki z ciasta francuskiego
Karpatka z ciasta francuskiego to szybsza i łatwiejsza wersja tego deseru. Jest równie pyszna, dobra na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe. Do zrobienia karpatki na cieście francuskim potrzebne jest tylko kilka prostych składników. Przepis na karpatkę z ciasta francuskiego to dobry pomysł na ciasto z masą budyniowo – maślaną. Jeżeli lubisz ciasta z dużą ilością kremu, będzie to dobra propozycja na deser. Sprawdź, jak zrobić karpatkę z ciasta francuskiego. Szybka, łatwa i pyszna karpatka, to idealny pomysł na osłodę na każdy dzień.
Karpatka jest pyszna i z tego powodu chyba każdy zna ten deser. Karpatka z ciasta francuskiego to szybsza i prostsza wersja tradycyjnego wypieku. Nie musisz robić ciasta, wystarczy wykorzystać gotowe ciasto francuskie. Karpatka z ciastem francuskim to ciasto, które składa się z dwóch warstw ciasta francuskiego, które przełożone jest kremem budyniowo — maślanym o waniliowym smaku. Karpatkę na cieście francuskim warto posypać z wierzchu cukrem pudrem. Najlepiej zrobić to po nocy spędzonej w lodówce, tuż przed podaniem.
Karpatka z ciasta francuskiego sprawdzi się świetnie, gdy nie masz pomysłu na to, co zrobić z ciasta francuskiego. Jest to łatwa i szybka wersja słynnego deseru z kremem. Jak zrobić karpatkę z ciasta francuskiego? Potrzebujesz dwóch płaskich blaszek do pieczenia. Jeżeli nie masz, możesz upiec najpierw jeden płat ciasta, a po nim kolejny. Do przepisu na karpatkę z ciasta francuskiego, masło musisz mieć w temperaturze pokojowej. Minimum dwie godziny przed rozpoczęciem pieczenia wyjmij je z lodówki. Przepis na karpatkę z ciastem francuskim zacznij od ugotowania budyniu. Można go nawet ugotować poprzedniego dnia. By zrobić krem maślano – budyniowy, budyń koniecznie musi być bardzo zimny. Jest to ogromnie ważne, ponieważ w innym przypadku krem się zważy i nie wyjdzie dobry. By karpatka z ciasta francuskiego była bardziej waniliowa, do kremu z budyniu i masła dodaj aromat waniliowy. Gdy ciasto francuskie się piecze, a budyń jest wystudzony, możesz przygotować krem. Najlepiej go wyłożyć na ostudzone ciasto. Jak zrobisz karpatkę z ciasta francuskiego, wstaw ją do lodówki. Najlepiej, gdy będzie się chłodzić minimum całą noc. Dzięki temu ciasto będzie bardziej zwarte, będzie się o wiele lepiej kroiło.
*By urozmaicić smak, karpatka będzie bardzo dobra, gdy do kremu użyjesz innego aromatu (zamiast waniliowego). Świetnie pasuje aromat cytrynowy, śmietankowy lub pomarańczowy. Krem będzie pyszny też z aromatem rumowym – musisz tego spróbować.
Alergeny w karpatce z ciasta francuskiego
Lista alergenów dla karpatki z ciasta francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ciasto francuskie
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
Wartości odżywcze karpatki z ciasta francuskiego
Przepis na karpatkę z ciastem francuskim jest nieco mniej kaloryczny niż tradycyjny przepis. Wciąż jednak zawiera dużą ilość masła, które jest bogate w nasycone kwasy tłuszczowe.
Energia i białka
(175g)
Węglowodany
(175g)
Tłuszcze
(175g)
Witaminy
(175g)
Składniki mineralne
(175g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.