Karmelizowana cebula
- Cebula - 7 sztuk (730 g)
- Miód - 2 łyżki (40 g)
- Ocet balsamiczny - 2 łyżki (12 ml)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
Przepis na karmelizowaną cebulę krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Rozgrzej w garnku oliwę i smaż na niej cebulę, na wolnym ogniu, często mieszając, aż się zarumieni. Może to zająć około 30-40 minut.
Po tym czasie dodaj ocet, miód, 0,5 łyżeczki pieprzu i 0,25 łyżeczki soli.
Dokładnie wymieszaj i duś jeszcze 15 minut.
Więcej informacji na temat karmelizowanej cebuli
Karmelizowana cebula przygotowywana jest z miodem, solą, pieprzem, oliwą i octem (możesz go pominąć i przygotować ją bez octu), możesz też dodać czerwonego wina. To jak zrobić karmelizowaną cebulę jest bardzo proste, lecz wymaga trochę pracy. Zaczynamy od pokrojenia cebuli w cienkie piórka lub półplasterki. Następnie rozgrzewamy w garnku oliwę z oliwek. Potem przechodzimy do tego, jak skarmelizować cebulę. Wrzucamy ją do garnka z oliwą i smażymy/dusimy na średniej mocy kuchenki, cały czas mieszając. Cebula w trakcie duszenia zmięknie i się zeszkli. Następnie zacznie się zarumieniać. Ten proces zajmuje około 30-40 minut. Potem dodajemy sól, pieprz, miód i ocet balsamiczny. Po dodaniu tych składników nadal dusimy, mieszając od czasu do czasu. Cebula powinna mieć kolor brązowo-bordowy. Gorącą cebulę możesz przełożyć do słoików, szczelnie zakręcić i postawić do góry dnem do wystygnięcia. U mnie nigdy nie opłacało się jej chować do słoików, ponieważ bardzo szybko znikała. Możesz też wyłożyć ją na słony, upieczony spód do tarty, z kruchego ciasta, posypać serem i zapiec. W ten sposób uzyskasz pyszną wytrawną tarte z karmelizowaną cebulą. Taka karmelizowana czerwona cebula idealnie komponuje się także z serami pleśniowymi, pasztetami, wędliną lub serem kozim. Możesz też jeść ją z samym pieczywem.
Karmelizowana cebula jest bezglutenowym dodatkiem, a także ma niski indeks glikemiczny. Osoby z problemami z gospodarką węglowodanową dodatkowo mogą zamienić miód na syrop z agawy lub słodzik. Cebula jest źródłem prebiotyków, które są składnikami, które nie ulegają trawieniu i pozytywnie wpływają na rozwój mikrobioty jelitowej, czyli mikroorganizmów żyjących w jelitach. Pamiętaj jednak, że cebula jest produktem wzdymającym i nie każdy dobrze ją toleruje. Dlatego osoby z problemami jelitowymi powinny uważać na dania z cebulą, szczególnie gdy jest ona w dużej ilości. Najlepiej oczywiście samodzielnie sprawdzić, czy dobrze się czujesz po cebuli, czy też nie, żeby nie ograniczać/eliminować jej bez powodu, ponieważ ma ona także działanie prozdrowotne.
Alergeny w karmelizowanej cebuli
Lista alergenów dla karmelizowanej cebuli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na karmelizowaną cebulę
Wartości odżywcze karmelizowanej cebuli
Karmelizowana cebula to bezglutenowy dodatek do pieczywa. Możesz dodatkowo obniżyć jej indeks glikemiczny zamieniając miód na syrop z agawy.
Energia i białka
(155g)
Węglowodany
(155g)
Tłuszcze
(155g)
Witaminy
(155g)
Składniki mineralne
(155g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.