Karmel z daktyli
- Daktyle suszone - 1 szklanka (250 g)
- Napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone - 3/4 szklanki (200 ml)
- Masło orzechowe - 3 łyżki (30 g)
Przepis na karmel z daktyli krok po kroku
Daktyle przełóż do miski i zalej gorącą wodą.
Odstaw na 30 minut.
Namoczone daktyle, napój migdałowy i masło orzechowe zmiksuj.
Możesz dodać odrobinę wody, gdy konsystencja będzie zbyt gęsta.
Więcej informacji na temat karmelu z daktyli
Dzisiaj przedstawię Ci przepis na karmel z daktyli, będzie to alternatywa tradycyjnego karmelu, który zazwyczaj zawiera duże ilości cukru, barwników i konserwantów. Mój pomysł na słony karmel jest szybki i łatwy w przygotowaniu, a dodatkowo fit bez dodatku zbędnego cukru.
Jeśli jesteś na diecie lub liczysz kalorie, to idealny przepis dla ciebie. Karmel możesz wykorzystać do wielu słodkich przepisów. Dodatkowo karmel z daktyli z mojego przepisu, nie zawiera żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego jest idealnym rozwiązaniem dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Zamiast mleka krowiego użyłam napoju roślinnego. Śmiało możesz zdecydować jaki rodzaj napoju to będzie, pamiętaj, aby zwrócić szczególną uwagę na skład. Produkty roślinne zawierają niższe ilości wapnia w swoim składzie niż tradycyjna wersja, dlatego wybieraj napoje fortyfikowane. Nie zapominajmy jednak, że daktyle nie dostarczają do naszego organizmu większych ilości witamin i składników mineralnych, za to mają wysoki indeks glikemicznym, który wynosi ponad 100. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, których dieta powinna opierać się na produktach o niskim indeksie glikemicznym do 50. Jeśli jesteś na diecie tradycyjnej i nie wykluczasz produktów pochodzenia zwierzęcego, możesz użyć do tego przepisu mleko krowie lub postawić na zwykłą wodę. To bardzo prosty przepis, który przygotujesz dosłownie z kilku składników. Będą Ci potrzebne daktyle, niecała szklanka mleka, napoju roślinnego lub wody, masło orzechowe i szczyptę soli.
Jeśli zdecydujesz się na suszone daktyle, wcześniej przełóż je do miski i zalej gorącą wodą. Pozostaw na 30 min do napęcznienia. Jeśli korzystasz z daktyli świeżych, wystarczy, że usuniesz nich pestkę. Przełóż wszystkie składniki do kielicha blendera i zmiksuj na gładką masę. Nasz pyszny i słodki karmel gotowy. W momencie, gdy masa będzie zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody i zmiksuj ponownie. Karmel z daktyli to dobry pomysł na dodatek do słodkich dań takich jak naleśniki lub domowe gofry.
Jeśli już wiesz jak zrobić karmel z daktyli, przygotuj go samodzielnie w domu.
Każdy deser z naszym karmelem, będzie jeszcze lepszy.
Alergeny w karmelu z daktyli
Lista alergenów dla karmelu z daktyli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- masło orzechowe
Wartości odżywcze karmelu z daktyli
Możesz użyć daktyli świeżych lub suszonych.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.