Karkówka z cebulą
- Karkówka wieprzowa (500 g)
- Cebula - 5 sztuk (500 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
Przepis na karkówkę z cebulą krok po kroku
Karkówkę umyj, osusz i pokrój w plastry.
Delikatnie rozbij dłońmi, a następnie dokładnie natrzyj przyprawami: 2 łyżeczkami przyprawy do karkówki, 1 łyżeczką słodkiej papryki, po pół łyżeczki oregano, pieprzu ziołowego, pieprzu czarnego i soli.
Pozostaw karkówkę na noc w lodówce.
Następnego dnia na dużej patelni rozgrzej olej i obsmażaj plastry mięsa z obu stron. Gotowe kawałki przełóż na talerz.
W tym czasie obierz i pokrój cebulę. Gdy obsmażysz wszystkie kawałki karkówki na tej samej patelni, usmaż cebulę, na pozostałym oleju.
Gdy cebula będzie już gotowa, przełóż z powrotem karkówkę na patelnię tak, by między jej kawałkami znajdowała się cebula.
Wlej około 70 ml wody, przykryj patelnie pokrywką i duś na małym ogniu przez około 40 minut.
Więcej informacji na temat karkówki z cebulą
Przepis na karkówkę wieprzową z cebulą to pyszna propozycja na obiad. Jest to naprawdę prosty przepis, który nie wymaga wiele pracy. Gotowanie trwa około godziny, ale dla zapachu rozprzestrzeniającego się po domu naprawdę warto poczekać.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić karkówkę z cebulą, to przychodzimy z pomocą. Pierwszym punktem są oczywiście zakupy. Idąc do sklepu po karkówkę, warto zwrócić uwagę na wybierane mięso, by to danie przygotowane na patelni było jeszcze lepsze. Staraj się nie kupować mięsa paczkowanego, szczególnie już pokrojonego w plastry. Producenci często wybierają do paczkowania mięso gorszej jakości. Układają ładniejsze kawałki na wierzchu, a gorsze chowają pod spodem tak by zachęcić nas do zakupu. Zdarzają się sytuację, że naklejają nalepki z opisem w taki sposób, by zakryć różne mankamenty mięsa. Jak więc rozpoznać dobrą karkówkę? Powinna być ona lekko wilgotna i błyszcząca. Struktura powinna być zwarta i elastyczna i mieć nasycony, różowy kolor. Widoczne powinny być również białe żyłki tłuszczu. I najważniejsze- musi nie mieć wyraźnego zapachu. Tak wybrane mięso sprawi, że karkówka z cebulą będzie jeszcze lepsza.
Ta dobra potrawa potrzebuje tak naprawdę dwóch składników: cebuli i karkówki. Zamarynowane mięso powinno nabierać smaku przez noc w lodówce. Następnie każdy kawałek mięsa należy z obu stron obsmażyć na oleju, by stało się rumiane. Kolejnym krokiem jest przygotowanie cebuli. Smażona na tej samej patelni co mięso, nabiera nadzwyczajnego smaku. Wszystko razem powinno dusić się przez około 40 minut, aż mięso zrobi się miękkie. Sami widzicie, że ta potrawa jest naprawdę łatwa w przygotowaniu.
Choć w ciągu tygodnia powinno się spożywać do dwóch porcji mięsa ze względów zdrowotnych, to warto wiedzieć, że mięso wieprzowe zawiera żelazo w najlepiej przyswajalnej formie. Dlatego należy do tego dania zjeść porcję surówki ze świeżych warzyw. Witamina C z surówki spowoduje, że żelazo zostanie przyswojone w jeszcze większej ilości! Danie składające się z mięsa, kaszy i surówki to bardzo dobre źródło witamin i składników mineralnych odżywiających nasz organizm.
Alergeny w karkówce z cebulą
Lista alergenów dla karkówki z cebulą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- pieprz ziołowy
W przepisie na karkówkę z cebulą nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- przyprawa do karkówki
Wartości odżywcze karkówki z cebulą
Danie składające się z mięsa, kaszy i surówki to bardzo dobre źródło witamin i składników mineralnych odżywiających nasz organizm
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.