Karkówka w sosie grzybowym
- Karkówka wieprzowa (300 g)
- Świeże leśne grzyby (300 g)
- Cebula (210 g)
- Śmietanka kremowa 30% (200 g)
- Bulion warzywny (300 ml)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na karkówkę w sosie grzybowym krok po kroku
Mięso pokrój na plastry i obsmaż w garnku na oliwie.
Cebulę pokrój w kostkę, a grzyby dowolnie.
Zdejmij mięso na talerz, a do garnka wrzuć cebulę.
Gdy cebula lekko się podsmaży dodaj grzyby i podsmaż.
Dodaj 0,5 łyżeczki pieprzu i 0,25 soli, śmietankę, mięso i bulion.
Duś wszystko pod przykryciem, około 2 godzin.
Więcej informacji na temat karkówki w sosie grzybowym
Jeżeli lubisz grzyby i porządny kawałek mięsa to ten przepis na karkówkę w sosie grzybowym jest dla ciebie. Dzięki grzybom sos i mięso nabiera cudownego smaku i aromatu. Grzyby to także, wbrew krążącym mitom, bardzo zdrowe składniki. Zawierają wiele prozdrowotnych substancji, które można nawet kupić w formie suplementów diety. Oczywiście znacznie lepszym wyborem jest zjedzenie prawdziwych grzybów niż sproszkowanych w suplemencie diety. Dodatkowo idąc na grzyby, zażyjesz trochę ruch, dotlenisz się i spalisz kilka dodatkowych kalorii. Dzięki temu już podczas ich zbierania zadbasz o swoje zdrowie, nie tylko jedząc je. Pamiętaj jednak, żeby jeść tylko te grzyby, co do których jesteś pewna, że są jadalne. Możesz o to zapytać swoich znajomych lub poczytać o różnych grzybach w internecie. Gdy już masz pewność, że twoje grzyby są jadalne, możesz zabrać się za karczek. Karkówka w sosie grzybowym jest tutaj duszona, ale może być także pieczona w sosie lub tylko na koniec duszenia zapiekana. Sos zrobiony jest ze śmietanki kremówki i ze świeżych grzybów, ale jeśli takich nie masz, to możesz zrobić sos także z grzybami suszonymi. Ja polecam świeże grzyby, ponieważ są moim zdaniem znacznie smaczniejsze. Przygotowania zaczynamy od mięsa. Lekko obsmażamy je z 2 stron na oliwie. Następnie zabieramy mięso na talerzyk, na bok, a do garnka z oliwą wrzucamy cebulę pokrojoną w piórka. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy grzyby pokrojone w plasterki lub ćwiartki, jeśli twoje grzybki są małe. Cebulę podsmażamy jeszcze chwilę z grzybami leśnymi i dodajemy bulion i śmietankę. Teraz do garnka wkładamy mięso i dusimy na wolnym ogniu, najlepiej około 2-3 godziny. Dzięki tak długiemu i powolnemu gotowaniu mięso będzie rozpływało się w ustach. Pamiętaj jednak, że mimo iż jest to pyszne danie i zawiera grzyby, które są zdrowe, to zawiera także dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, których spożycie zaleca się ograniczyć do tak niskiego poziomu, jak to możliwe. Żeby było trochę zdrowiej, to podawaj karkówkę w sosie grzybowym w towarzystwie grubej kaszy, na przykład kaszy gryczanej i jakichś warzyw — może to być sałatka ze świeżych warzyw czy kiszone ogórki.
Alergeny w karkówce w sosie grzybowym
Lista alergenów dla karkówki w sosie grzybowym przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze karkówki w sosie grzybowym
Mimo ze karkówka w sosie grzybowym ma niski indeks glikemiczny to sos grzybowy na bazie śmietanki jest wysokokaloryczny i zawiera dużo nasyconych kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(470g)
Węglowodany
(470g)
Tłuszcze
(470g)
Witaminy
(470g)
Składniki mineralne
(470g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.