Karaage
- Polędwiczki wieprzowe (500 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (200 g)
- Mąka ziemniaczana - pół szklanki (100 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (1000 ml)
- Majonez (200 g)
Przepis na karaage krok po kroku
Polędwiczkę wieprzową pokrój w dużą kostkę.
W misce umieść imbir, sos sojowy, ocet ryżowy, cukier i łyżkę oleju rzepakowego.
Do marynaty włóż mięso i odstaw na 12 godzin.
Po tym czasie mięso obtocz w mące pszennej, następnie w ziemniaczanej.
W dużym garnku rozgrzej olej rzepakowy do temperatury około 170 stopni.
Umieszczaj partiami kawałki mięsa i smaż około 3-4 minuty, aż będą złote.
Usmażone kawałki mięsa umieść na ręczniku papierowym, w celu odsączenia nadmiaru oleju.
Wieprzowinę podawaj z majonezem posypanym płatkami chilli.
-
Polędwiczki wieprzowe
-
Polędwica w sosie
-
Polędwica w sosie kurkowym
-
Polędwica w sosie pieczarkowym
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie
-
Strogonow wieprzowy
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym
-
Policzki wieprzowe
-
Bulgogi
-
Polędwica w sosie musztardowym
-
Polędwica wieprzowa w sosie
-
Polędwica wieprzowa z piekarnika
-
Polędwiczka wieprzowa z piekarnika
-
Polędwiczki wieprzowe pieczone
-
Polędwica w sosie śmietanowym
-
Polędwiczki wieprzowe z pieczarkami
-
Saltimbocca
-
Polędwica w sosie koperkowym
-
Polędwiczki wieprzowe
Więcej informacji na temat karaage
Karaage to nic innego jak sposób przygotowania dania przez smażenie na głębokim tłuszczu. Wywodzi się on z Japonii, smażyć możemy mięso, ryby czy owoce morza. Smażenie na głęboki tłuszczu o wysokiej temperaturze pozwala na szybką obróbkę termiczną mięsa. Smażenie na głębokim tłuszczu zapobiega wnikaniu tłuszczu do mięsa. Należy jednak spełnić jedną bardzo ważną zasadę, a mianowicie tłuszczu musi być nagrzany do temperatury około 180 stopni. Można zmierzyć to termometrem cukierniczym dostępnym w każdym sklepie gospodarczym. Przepis na karaage jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia mięsa w sposób karaage potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: polędwiczka wieprzowa, papryka ostra, sos sojowy, imbir, ocet ryżowy, cukier, olej rzepakowy, mąka ziemniaczana, mąka pszenna, majonez, płatki chilli.
Jak zrobić wieprzowinę karaage? Polędwiczkę wieprzową pokrój w dużą kostkę. W misce umieść imbir, sos sojowy, ocet ryżowy, cukier i łyżkę oleju rzepakowego. Do marynaty włóż mięso i odstaw na 12 godzin. Po tym czasie mięso obtocz w mące pszennej, następnie w ziemniaczanej. W dużym garnku rozgrzej olej rzepakowy do temperatury około 170 stopni. Umieszczaj partiami kawałki mięsa i smaż około 3-4 minuty, aż będą złote. Usmażone kawałki mięsa umieść na ręczniku papierowym, w celu odsączenia nadmiaru oleju. Wieprzowinę podawaj z majonezem posypanym płatkami chilli.
Polędwiczka wieprzowa jest bardzo dobrym źródłem białka. Białko jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Bierze ono udział w regeneracji komórek, tworzeniu hormonów oraz enzymów trawiennych. Polędwiczka wieprzowa jest także bardzo dobrym źródłem żelaza oraz witamin z grupy B.
Podsumowując pyszne dania przygotowane w sposób karaage to doskonała propozycja na szybki obiad. Mięso najlepiej zamarynować dzień wcześniej, lecz jeśli nie masz czasu, możesz pominąć ten punkt. Karaage to bardzo uniwersalny sposób przygotowania mięsa lub ryb.
Alergeny w karaage
Lista alergenów dla karaage przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- sos sojowy
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
W przepisie na karaage nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- płatki chilli
Wartości odżywcze karaage
Karaage to danie zawierające bardzo dużą ilość białka. Sposób przygotowania jedzenia na głęboki oleju pozwala zachować więcej składników mineralnych. Dania te zawierają mniej tłuszczu i są mniej kaloryczne niż smażone tradycyjnie.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.