Kapusta pekińska na ciepło
- Kapusta pekińska - 1 sztuka (600 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (150 g)
- Oliwa z oliwek - 1 łyżka (10 ml)
Przepis na kapustę pekińską na ciepło krok po kroku
Kapustę poszatkuj i wrzuć do garnka z przecierem i szklanką wody.
Dodaj 0,5 łyżeczki soli i pieprzu, po łyżeczce imbiru, kurkumy, papryki ostrej i słodkiej, oraz 2 liście laurowe i 3 ziarna ziela angielskiego.
Gotuj na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż kapusta będzie miękka.
Na koniec dodaj oliwę i wymieszaj.
Więcej informacji na temat kapusty pekińskiej na ciepło
Kapusta pekińska na ciepło to gotowana kapusta z dodatkiem przecieru lub koncentratu pomidorowego. Świetnie sprawdzi się jako niskokaloryczny dodatek do obiadu.
Jak przyrządzić kapustę pekińską na gorąco?
Przepis na kapustę pekińską jest bardzo prosty. Zaczynamy od pokrojenia kapusty i wrzucenia jej do garnka. Dodajemy do niej wodę lub bulion i przyprawy. Ja lubię trochę pikantną kapustę, dlatego dodaję ostrą paprykę, imbir, kurkumę, pieprz, dodatkowo wrzucam ziarenka ziela angielskiego, liście laurowe i odrobinę soli. Do garnka możesz też dodać świeże pomidory albo koncentrat pomidorowy. W przypadku świeżych pomidorów najlepiej je sparzyć i zdjąć z nich skórkę przed dodaniem do kapusty. Wystarczy na dole naciąć pomidora, robiąc krzyżyk i włożyć dosłownie na chwilę do wrzącej wody. Potem wyciągamy pomidory, wkładamy je do zimnej wody, najlepiej z lodem, żeby się schłodziły i możemy zdejmować skórkę. Dzięki nacięciu na spodzie pomidora będzie można łatwo pociągnąć i zdjąć skórkę. Takie pomidory możesz dodawać do różnych dań, jeżeli nie lubisz skórek od pomidora, które w trakcie gotowania, z pewnością się od niego oderwą. Gotowe pomidory kroimy w dość dużą kostkę i wrzucamy do garnka z kapustą. Jeżeli nie masz czasu na zdejmowanie skóry z pomidorów lub nie chcesz mieć w daniu nasion z pomidora, to użyj przecieru lub koncentratu pomidorowego. Dzięki temu będzie szybciej i bez skórek i nasion z pomidora. Potem wszystko gotujemy, do momentu, aż kapusta będzie miękka. Opcjonalnie możesz przygotować zasmażkę z mąki i masła, jeżeli wolisz, żeby była to kapusta pekińska zasmażana. Ja dodaje tylko odrobinę oliwy z oliwek, żeby ułatwić wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E, K.
Taka duszona kapusta jest nie tylko niskokaloryczna i bezglutenowa (pod warunkiem, że nie dodasz zasmażki), ale też wegańska. Możesz podawać ją jako dodatek do obiadu lub wzbogacić w jakieś źródło białka, na przykład mięso lub tofu, i mieć pełnowartościowe danie, taki a’la bigos.
Alergeny w kapuście pekińskiej na ciepło
Lista alergenów dla kapusty pekińskiej na ciepło przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kapustę pekińską na ciepło
Wartości odżywcze kapusty pekińskiej na ciepło
Kapusta pekińska na ciepło jest bezglutenowa, wegańska oraz ma niski indeks glikemiczny.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Witaminy
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.