Kapusta na krótko
- Młoda kapusta - 1/2 główki (400 g)
- Masło - 2 łyżki (20 g)
- Boczek wędzony bez kości - 2 plastry (40 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
Przepis na kapustę na krótko krok po kroku
Kapustę obierz z zewnętrznych liści.
Drobno poszatkuj i przełóż do garnka.
Zalej szklanką wody i gotuj około 30 minut.
Na patelni rozpuść masło, podsmaż boczek i cebulkę.
Dodaj do garnka z kapustą i duś do momentu, aż nie będzie delikatna i miękka.
Więcej informacji na temat kapusty na krótko
Kapusta na krótko to dobry pomysł jako dodatek do wielu dań. Idealnie pasuje do dań mięsnych na ciepło np. kotlety, pieczeń w sosie czy karkówka w sosie pomidorowym, na którą niedawno dodawałam przepis aby się nim z Wami podzielić. Pyszna i szybka karkówka nada się nie tylko do dań mięsnych ale także do klusek np. szarych czy z dziurką. Biała kapusta to warzywo zapomniane i bardzo rzadko używane w naszej kuchni. Więcej osób zamartwia się o niekorzystne dolegliwości ze strony układu pokarmowego po jej spożyciu ale zapominamy o jej dobrej stronie. Jest źródłem witaminy C, witamin z grupy B, kwasu foliowego, błonnika pokarmowego, żelaza, magnezu, wapnia oraz antyoksydantów, które wpływają na naszą odporność. Dodatkowo jest nisko kaloryczna. W tym roku postaw na kapustę białą, czerwoną czy kiszoną na pewno wyjdzie Ci na dobre.
Zatem jak zrobić kapustę na krótko?
Wybierz kapustę białą lub słodką, ponieważ jest nazywana różnie. Przetnij ją na pół i wytnij ze środka głąb. Drobno poszatkuj i przełóż do garnka. Zalej szklanką wody i gotuj. Dzięki temu kapusta zmięknie i stanie się łatwostrawna. Zamiast smalcu jak zakłada się w tradycyjnej wersji użyj masła dobrej jakości. Na etapie podsmażania masła w garnku dodaj drobno pokrojoną cebulkę i boczek możesz go także pokroić w kostkę lub włożyć w całości. Wtedy młoda kapusta nabierze wyrazistego, charakterystycznego smaku, a nie będzie kawałków mięsa w kapuście. Oprócz boczku możesz zdecydować się na inny rodzaj mięsa. Może to być kiełbasa lub chude mięso z łopatki wieprzowej. Ja jednak zazwyczaj wybieram boczek. Przez to, że jest tłusty niesamowicie podbija smak całej potrawy. Powszechnie wiadomo, że tłuszcz to nośnik smaku. Takiej kapusty nie jemy także codziennie dlatego śmiało możemy postawić na tłustszy kawałek mięsa. Gdy kapusta zmięknie dodaj odrobinę cukru i duś dalej. Im dłużej możesz poddawać kapustę obróbce termicznej tym lepiej, jednak już po pierwszym obsmażaniu będzie dobra.
Skoro znasz już ten prosty przepis nie pozostaje nic innego jak spróbować. Przepis na kapustę na krótko to bardzo łatwa i najlepsza propozycja do Twojego obiadu.
Alergeny w kapuście na krótko
Lista alergenów dla kapusty na krótko przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kapusty na krótko
Młoda kapusta to bogactwo witamin C,A,E, K oraz witamin z grupy B, dlatego powinniśmy sięgać po nią często jako dodatek do dan obiadowych.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.