Kapusta modra
- Kapusta czerwona (1000 g)
- Cebula (100 g)
- Masło (50 g)
- Sok z cytryny (20 ml)
- Jabłko - 2 sztuki (360 g)
Przepis na kapustę modrą krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę.
W rondlu rozpuść masło i zeszklij na nim cebulę.
Z kapusty oderwij brudne i zniszczone liście. Główkę kapusty przepłucz pod bieżącą wodą.
Poszatkuj kapustę na szatkownicy. Dodaj do rondla z cebulą.
Wlej szklankę wody i sok wyciśnięty z jednej cytryny. Przykryj pokrywką i duś całość przez 25-30 minut. Od czasu do czasu zamieszaj.
Jabłka obierz i pokrój w kostkę. Gdy kapusta zmięknie, dodaj do niej jabłka.
Dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj dokładnie. Surówka jest już gotowa.
-
Surówka z czerwonej kapusty
-
Kapusta czerwona zasmażana
-
Czerwona kapusta zasmażana
-
Surówka z czerwonej kapusty surowej
-
Surówka z czerwonej kapusty z majonezem
-
Kapusta czerwona do słoików
-
Kapusta czerwona na ciepło
-
Kiszenie czerwonej kapusty
-
Kapusta czerwona duszona
-
Czerwona kapusta do słoików
-
Surówka z czerwonej kapusty z jabłkiem
-
Surówka z czerwonej kapusty parzona
-
Gołąbki z czerwonej kapusty
-
Surówka z czerwonej kapusty z olejem
-
Surówka do kaczki
-
Colesław z czerwonej kapusty
-
Kapusta czerwona w zalewie słodko-kwaśnej
-
Bigos z czerwonej kapusty kiszonej na winie
-
Przepisy z czerwonej kapusty
Więcej informacji na temat kapusty modrej
Kapusta modra to tradycyjna, śląska surówka z czerwonej kapusty przyrządzona na ciepło. Wystarczy kilka chwil, by powstał ten smaczny i zdrowy dodatek do zrazów i klusek śląskich.
Przepis na modrą kapustę potrzebuje oczywiście kapusty, a także cebuli, masła, soku z cytryny i jabłek. Te ostatnie powinny być twarde i kwaśne. Na początku w garnku rozpuść masło i podsmaż na nim pokrojoną w kostkę cebulę. Kapustę oczyść ze zwiędniętych i uszkodzonych liści. Przepłucz główkę kapusty pod bieżącą wodą. Poszatkuj liście na cienkie paseczki. Dodaj kapustę do garnka z cebulą. Wlej szklankę wody i sok z cytryny. Sok ma zapobiec odbarwieniu kapusty. Gotuj kapustę pod przykryciem około 30 minut. Na koniec dodaj obrane i pokrojone w kostkę jabłko. Dopraw solą, pieprzem i cukrem. Całość wymieszaj i tyle! Smaczna surówka gotowa. W tych kilku krokach wiesz już jak zrobić modrą kapustę. To świetny pomysł na dodatek nie tylko do obiadu czy śląskich dań.
Czerwona kapusta zawiera w swoich liściach antocyjany, które nadają jej czerwonofioletowej barwy. W Polsce produkuje się około milion ton kapusty czerwonej rocznie, tymczasem w Chinach produkcja ta przekracza aż 33 miliony ton.
Surówki z warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Wynika to z tego, że warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa. Porcja naszej surówki to już 150 g warzyw, ale jest ona tak dobra, że na pewno na jednej porcji się nie skończy. Ta surówka jest nie tylko pyszna, ale i zdrowa.
Surówka ta będzie najlepsza do dań mięsnych i wegetariańskich. Świetnie komponuje się z mięsami pieczonymi, kotletami schabowymi i drobiowymi. Będzie również wspaniałym uzupełnieniem dań takich jak placki z cukinii czy ciecierzycy.
Alergeny w kapuście modrej
Lista alergenów dla kapusty modrej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze kapusty modrej
Odpowiednio zbilansowana dieta, która dostarcza przynajmniej 400 g warzyw dziennie, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.