Kapuśniak ze słodkiej kapusty
- Bulion drobiowy (1500 g)
- Kapusta biała (500 g)
- Ziemniaki średnie (400 g)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (50 g)
- Olej rzepakowy (5 ml)
- Kiełbasa podwawelska (300 g)
- Mąka pszenna typ 500 (20 g)
- Śmietanka kremowa 30% (100 g)
Przepis na kapuśniak ze słodkiej kapusty krok po kroku
Obierz ziemniaki, cebulę oraz marchewkę. Pokrój ziemniaki w dużą kostkę, cebulę w niewielką kostkę a marchewkę w niewielkie pół plasterki.
Posiekaj drobno kapustę.
Kiełbasę pokrój w pół plastry.
W dużym garnku rozgrzej 1/3 oleju. Podsmaż na nim cebulę oraz kiełbasę.
Jak kiełbasa i cebula będą zarumienione dodaj marchewkę, ziemniaki oraz kapustę.
Zalej wszystko bulionem i zagotuj.
Dodaj 2 liście laurowe i 2 ziela angielskie. Posól i dodaj trochę pieprzu.
Całość gotuj aż wszystkie składniki będą miękkie.
Na małą patelnię wsyp mąkę. Podsmaż, by lekko zbrązowiała. Dodaj do niej śmietankę i dokładnie zamieszaj.
Wlej na patelnię około pół szklanki bulionu i mieszaj tak, by nie było grudek.
Dodaj do zupy zawartość patelni i wymieszaj całą zupę.
Podgotuj kilka chwil, dopraw i posyp świeżą natką pietruszki.
-
Kapuśniak
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty
-
Kapuśniak z młodej kapusty
-
Kapuśniak z kwaśnej kapusty
-
Zupa kapuśniak
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Kwaśnica góralska
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach
-
Kapuśniak z kiełbasą
-
Kapuśniak bez mięsa
-
Zasmażka do kapuśniaku
-
Zupa chłopska
-
Zupa z kapusty włoskiej
-
Kapuśniak na golonce
-
Kapuśniak Thermomix
-
Kapuśniak wegetariański
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty z kiełbasą
-
Kapuśniak z kapusty kiszonej
-
Kapuśniak
Więcej informacji na temat kapuśniaku ze słodkiej kapusty
Smaczna zupa na obiad – kapuśniak ze słodkiej kapusty. Z ziemniakami, marchewką i kiełbasą tworzy pyszny i prosty przepis na sycący i rozgrzewający posiłek. Kapuśniak ze słodkiej kapusty jest delikatny, to świetna zupa dla młodszych i starszych. Jest pełny warzyw i kiełbasy. Ma także pyszną, śmietankową zasmażkę. Przepis na kapuśniak ze słodkiej kapusty jest najsmaczniejszy z pieczywem. Zupa super komponuje się ze świeżą natką pietruszki. Poznaj prosty przepis jak zrobić kapuśniak ze słodkiej kapusty świetny na obiady, zwłaszcza zimowe.
Kapuśniak ze słodkiej kapusty cechuje się delikatnością. Jest o wiele bardziej łagodny w smaku niż podobna zupa robiona na kiszonej kapuście. Jak zrobić kapuśniak ze słodkiej kapusty? Wszystkie warzywa należy przygotować. Marchewkę, cebulę oraz ziemniaki obrać, umyć a następnie pokroić. Ziemniaki i cebulę najlepiej pokroić w kostkę. Marchewkę przekrój na pół wzdłuż, a następnie pokrój w pół plasterki. Równie dobrze sprawdzi się marchewka starta na tarce. Kapustę zaś wystarczy pokroić drobno (poszatkować). Kiełbasę pokrój tak jak marchewkę bądź w inny sposób, na przykład w plasterki. Podsmaż cebulę razem z mięsem na oleju, a gdy będą już podsmażone dodaj do nich wszystkie warzywa i zalej zimnym bulionem. Zagotuj i dodaj też przyprawy. Całość powinna gotować się około 30 minut, by ziemniaki, kapusta i marchewka były miękkie.
Kapuśniak to pyszna zupa, która może być zabielana lub zagęszczana albo nie. Jak zrobisz kapuśniak ze słodkiej kapusty z zasmażką, zupa będzie bardziej gęsta. Kapuśniak bez zasmażki jest zaś bardziej rzadki. By zrobić zasmażkę zgodnie z przepisem na kapuśniak ze słodkiej kapusty wystarczy na patelni podsmażyć mąkę. Powinna mieć brązowawy kolor. Gdy go osiągnie dolewa się śmietankę (można dodać także inny tłuszcz). Śmietanka w zasmażce pełni rolę jednocześnie zabielacza. Całość trzeba rozmieszać i dodać jeszcze niewielką ilość (około pół szklanki) bulionu z zupy. Najlepiej za pomocą trzepaczki dokładnie wszystko ze sobą połączyć. Ważne jest, by nie było grudek. Na koniec gotowania do zupy dodaje się zawartość patelni i wystarczy tylko podgotować całość przez maksymalnie 2-3 minuty. Jeżeli trzeba dopraw zupę, by była dobra w smaku. Zasmażkę można całkowicie pominąć. Zupa będzie równie smaczna.
Przepis na kapuśniak ze słodkiej kapusty jest prostym przepisem, idealnym na obiad. Nie wymaga długiego czasu przygotowania. Ta pyszna zupa to dobra potrawa, która rozgrzeje w chłodny dzień. Jeżeli chcesz, możesz dodać do zupy łyżeczkę kminku.
Alergeny w kapuśniaku ze słodkiej kapusty
Lista alergenów dla kapuśniaku ze słodkiej kapusty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze kapuśniaku ze słodkiej kapusty
Zupa jest dobrym pomysłem na odżywczy posiłek. Kapusta u niektórych osób może niekorzystnie wpływać na przewód pokarmowy.
Energia i białka
(490g)
Węglowodany
(490g)
Tłuszcze
(490g)
Witaminy
(490g)
Składniki mineralne
(490g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.