Kapuśniak z młodej kapusty
- Młoda kapusta - 1/2 główki (1000 g)
- Ziemniaki młode - 5 sztuk (350 g)
- Marchewka - 1 sztuka (50 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Kiełbasa polska (300 g)
- Bulion drobiowy (1500 g)
Przepis na kapuśniak z młodej kapusty krok po kroku
Kapustę umyj i poszatkuj. Ziemniaki umyj, obierz i pokrój w kostkę. Marchew umyj, obierz i zetrzyj na tarce.
Cebulę drobno posiekaj, wrzuć do garnka, dodaj olej i podsmażaj, aż się lekko zeszkli.
Kiełbasę pokrój w plasterki i dodaj do cebuli. Podsmażaj kilka minut, po czym dodaj kapustę, marchew i ziemniaki.
Dodaj kapustę, ziemniaki i marchewkę. Zalej bulionem i zagotuj. Dopraw i gotuj pod przykryciem do miękkości warzyw.
Przygotuj zasmażkę - rozgrzej patelnię, wsyp mąkę, a gdy się zarumieni, dodaj 2 łyżki oleju.
Zamieszaj, dodaj ok. 1/2 szklanki wywaru z garnka i wymieszaj, uważając aby nie powstały grudki. Wlej do garnka z zupą.
-
Kapuśniak
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty
-
Kapuśniak z kwaśnej kapusty
-
Zupa kapuśniak
-
Kapuśniak na żeberkach
-
Kwaśnica góralska
-
Kapuśniak ze słodkiej kapusty
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach
-
Kapuśniak z kiełbasą
-
Kapuśniak bez mięsa
-
Zasmażka do kapuśniaku
-
Zupa chłopska
-
Zupa z kapusty włoskiej
-
Kapuśniak na golonce
-
Kapuśniak Thermomix
-
Kapuśniak wegetariański
-
Kapuśniak z kiszonej kapusty z kiełbasą
-
Kapuśniak z kapusty kiszonej
-
Kapuśniak
Więcej informacji na temat kapuśniaku z młodej kapusty
Kapuśniak z młodej kapusty to pomysł na pyszny, letni obiad. Sezon na młodą kapustę trwa stosunkowo krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W przeciwieństwie do tradycyjnego kapuśniaku z kapusty kiszonej na żeberkach i boczku, domowa zupa kapuśniak z młodej kapusty z ziemniakami i chudą kiełbasą jest zdecydowanie lżejsza. Mimo to wciąż ma swój charakterystyczny, niepowtarzalny zapach i smak, przez co idealnie nada się obiad dla całej rodziny. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kapuśniak z młodej kapusty koniecznie poznaj nasz przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Najlepszy kapuśniak z młodej kapusty przyrządzany jest na bulionie drobiowym z dodatkiem chudej kiełbasy, z dużą ilością warzyw i kapusty oraz zasmażką z mąki. W takiej postaci jest bardzo smaczny, sycący i aromatyczny. Przygotowanie dobrego kapuśniaku niestety zajmuje trochę czasu, dlatego pamiętaj, że przez to nie jest to zupa, którą możesz przygotować w ostatniej chwili. Składniki niezbędne do przygotowania najlepszego kapuśniaku to chuda kiełbasa, młoda kapusta, ziemniaki, marchew, spora ilość przypraw oraz mąka i masło lub olej do przygotowania zasmażki do kapuśniaku. Sam proces przygotowania nie jest skomplikowany – wystarczy ugotować mięso, dodać przygotowane, obrane i pokrojone warzywa, przyprawy, a na sam koniec zasmażkę. Połączenie tych wszystkich składników sprawia, że zupa kapuśniak ma niepowtarzalny, wyrazisty smak i aromat. Pamiętaj jednak, że kapuśniak, nawet w wersji z młodą kapustą, jest zupą dość ciężkostrawną, dlatego, jeśli mas problemy żołądkowo-jelitowe, najlepiej aby pojawiał się w diecie okazjonalnie w umiarkowanych ilościach. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać najlepszy przepis na kapuśniak z młodej kapusty, który przygotujesz łatwo i szybko.
Alergeny w kapuśniaku z młodej kapusty
Lista alergenów dla kapuśniaku z młodej kapusty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze kapuśniaku z młodej kapusty
Kapuśniak to zupa dość ciężkostrawna dlatego u niektórych osób może powodować dolegliwości żołądkowo jelitowe.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.