Kalafior zapiekany
- Kalafior - 1 szt (800 g)
- Jogurt naturalny - 1 opakowanie (150 ml)
Przepis na kalafiora zapiekanego krok po kroku
Kalafior opłucz i usuń liście.
W misce zmieszaj jogurt z przyprawami.
Następnie otocz kalafiora w marynacie.
Przełóż kalafiora na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 40 minut.
-
Barszcz ukraiński
-
Spaghetti
-
Quesadilla
-
Kotlety jajeczne
-
Kotlety ziemniaczane
-
Krokiety z kapustą i grzybami
-
Gulasz węgierski
-
Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
-
Schab ze śliwką pieczony
-
Udziec z indyka
-
Kotlety pożarskie
-
Karkówka po cygańsku
-
Łosoś pieczony
-
Krokiety z pieczarkami i serem
-
Kaczka z jabłkami
-
Schab w sosie własnym
-
Kurczak z warzywami
-
Zupa szpinakowa
-
Dania urodzinowe na ciepło
Więcej informacji na temat kalafiora zapiekanego
Kalafior zapiekany to pyszna opcja na pyszny posiłek dla całej rodziny. Jest prosty w przygotowaniu, a dodatkowo naprawdę smaczny. Można go zrobić w kilka minut, a cały jego urok tkwi we wspaniałej marynacie na bazie jogurtu, która sprawia, że smakuje i wygląda tak apetycznie. Będzie idealnym wyborem nawet na imprezy, gdyż świetnie prezentuje się na stole.
Przepis na zapiekanego kalafiora jest niezwykle prosty, a przy okazji pozwala przygotować bardzo zdrowe danie. To świetny sposób na włączenie do menu większej liczby warzyw, które według najnowszych zaleceń powinny stanowić znaczną większość menu. Na co dzień powinno ich być co najmniej 500 g, ale każda dodatkowa porcja jest na wagę złota dla organizmu. Ten przepis pozwala zwiększyć ilość warzyw w jadłospisie w bardzo łatwy sposób, gdyż kalafior tak przygotowany jest niezwykle smaczny. To ze względu na spory udział wielu różnych przypraw, które sprawiają, że warzywo smakuje po prostu obłędnie. Co sprawia, że cała rodzina sięga po niego chętniej. Choć kalafior nie pojawia się w diecie zbyt często, warto to zmienić, gdyż to prawdziwa skarbnica prozdrowotnych związków. Zawiera sulforafan, który jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów. Ten związek chroni przed nowotworami. Dodatkowo wpływa on pozytywnie na układ krwionośny, a także na nerki. Kalafior jest również źródłem wielu przeciwzapalnych substancji, które wspierają układ immunologiczny w prawidłowym działaniu. Zawiera też witaminy z grupy B, które wspierają działanie układu nerwowego.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić zapiekanego kalafiora w piekarniku, w sposób niezwykle prosty, ale również naprawdę smaczny, to ta receptura będzie strzałem w dziesiątkę. To pomysł na świetny dodatek, który idealnie sprawdzi się do obiadu. Jest w pełni wegetariański, ale pasuje też do mięsnych dań. W tej recepturze przygotowuje się go w całości, dzięki czemu to dobry patent dla zapracowanych osób, które nie mają czasu na wcześniejszą obróbkę wstępną warzywa. To naprawdę pyszny przepis na pieczonego kalafiora, którego można przygotować w kilka chwil.
Alergeny w kalafiorze zapiekanym
Lista alergenów dla kalafiora zapiekanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt naturalny
Wartości odżywcze kalafiora zapiekanego
To zdrowy dodatek do dań głównych, pełen błonnika, witamin i antyoksydantów.
Energia i białka
(238g)
Węglowodany
(238g)
Tłuszcze
(238g)
Witaminy
(238g)
Składniki mineralne
(238g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.