Kalafior z jajkiem
- Kalafior - 1 sztuka (800 g)
- Jajko (4 szt.)
- Masło - 1 łyżka (20 g)
- Ser Mozzarella - 1 sztuka (125 g)
- Cebula - 1 sztuka (90 g)
Przepis na kalafior z jajkiem krok po kroku
Kalafiora umyj i pokrój na kawałki.
Rozgrzej na patelni masło i połóż na nim kalafiora. Zrumień z obu stron. Następnie przełóż do naczynia żaroodpornego.
Cebulę obierz, pokrój w kostkę i podduś na tej samej patelni. Dodaj ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę i duś jeszcze minutę.
Cebulę z czosnkiem równomiernie rozłóż na kalafiorze w naczyniu żaroodpornym.
Mozzarellę zetrzyj na tarce, wymieszaj z jajkami doprawiając solą i pieprzem.
Wylej gotową masę na warzywa w naczyniu żaroodpornym.
Piecz przez ok. 15-20 minut w 180 stopniach, aż wierzch ładnie się przyrumieni.
Przed podaniem posyp posiekaną pietruszką.
Więcej informacji na temat kalafiora z jajkiem
Dzisiaj prezentujemy przepis na kalafiora z jajkiem. Kalafior to warzywo z rodziny kapustowatych. Jest to warzywo szczególnie lubiane przez dzieci, ze względu na swój delikatny smak. W czasie wzrostu białą część kalafiora nazywa się różą, stąd popularne „dzielenie na różyczki”. Ta część jest jedną z części jadalnych, którą wykorzystuje nasz przepis na kalafiora z jajkiem. Spokojnie można spożywać również jego łodygę. Kalafior znany był już w starożytnym Rzymie, ale w Polsce zaczęto go uprawiać na przełomie XVI i XVII wieku. Najprawdopodobniej dzięki Bonie Sforzy- matce warzyw w Polsce.
Kalafior to warzywo niezwykle zdrowe, bogate w wartości odżywcze, a przy tym niskokaloryczne. Ma w sobie dużo błonnika pokarmowego, potasu, wapnia. Zawiera również siarkę, przez co podczas gotowania powstaje jego charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Na spożywanie kalafiora powinny uważać osoby przyjmujące tyroksynę. Zawarte w kalafiorze składniki mogą hamować działanie tego leku.
Przy zakupie kalafiora warto mu się dokładnie przyjrzeć. Nie powinien mieć czarnych plamek, a liście powinny być zielone i sprężyste. Tak wybranego kalafiora możemy przechowywać w lodówce spokojnie przez kilka dni, a w zamrażalniku nawet kilka miesięcy.
Kalafior z jajkiem to szybki pomysł na obiad, który sprawdzi się również jako śniadanie lub kolacja na ciepło. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kalafiora z jajkiem to warto wiedzieć, że na początku będzie on zasmażany na patelni. Dzięki temu uzyska ładny kolor i będzie miękki, ale zarazem chrupiący. Jeśli chcesz dodać mu dodatkowego aromatu, to podczas smażenia posyp go niewielką ilością curry.
Ponieważ w naszym przepisie kalafior jest smażony na maśle, to dużo łatwiej też organizm przyswoi z niego witaminy rozpuszczalne w tłuszczach czyli witaminę A, E i K. Posypanie na koniec świeżą natką pietruszka doda dodatkowego smaku i sprawi, że danie będzie miało więcej witaminy C.
To danie bez mięsa na pewno Was zaskoczy i Wam zasmakuje, po czym na dłużej zagości na Waszych stołach.
Alergeny w kalafiorze z jajkiem
Lista alergenów dla kalafiora z jajkiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser Mozzarella
Wartości odżywcze kalafiora z jajkiem
Odpowiednio zbilansowana, dobra dieta, która dostarcza przynajmniej 400g warzyw dziennie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób m.in. choroby nowotworowej lub chorób układu sercowego. Warzywa są niezwykle bogate w błonnik, witaminy i składniki mineralne. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.