Kalafior w cieście
- Kalafior - 1 sztuka (600 g)
- Mleko 1,5% - 1 szklanka (250 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1/2 szklanki (125 g)
- Jajko (1 szt.)
- Olej rzepakowy - 1 szklanka (250 ml)
Przepis na kalafior w cieście krok po kroku
Kalafior podziel na różyczki.
W garnku zagotuj wodę i sparz różyczki kalafiora przez 6 minut.
Odcedź kalafior, tak aby całkowicie pozbyć się wody z gotowania.
Mąkę wymieszaj z jajkiem i mlekiem.
Dokładnie wymieszaj aby nie było grudek.
Ciasto powinno być nieco gęstsze od ciasta naleśnikowego.
Do ciasta dodaj przyprawy.
Różyczki kalafiora zanurz w cieście i usmaż na rozgrzanym w garnku oleju rzepakowym.
Więcej informacji na temat kalafiora w cieście
Kalafior w cieście idealnie sprawdzi się jako propozycja przekąski w ciągu dnia ale też jako forma przystawki, która umili czas Twoim gościom przed daniem głównym.
Przepis na kalafiora w cieście jest bardzo prosty, a samo wykonanie ekspresowe.
Pomimo tego kalafior jest smażony na głębokim tłuszczu dlatego nie powinniśmy wybierać go jako codzienną przekąskę. Jak pozbyć się nadmiaru tłuszczu z przekąski podpowiem Ci na końcu przepisu.
Do wykonania przepisu potrzebujesz jeden kalafior, odrobinę mąki, mleka i jajko. Pamiętaj o aromatycznych i wyrazistych przyprawach, które nadadzą kalafiorowi orientalnego smaku. Ja postawiłam na kurkumę, czerwoną ostrą paprykę, wędzoną paprykę, czarny pieprz mielony i odrobinę soli. Ważne jest aby w pierwszej kolejności podzielić kalafior na różyczki i sparzyć go we wrzątku max przez 6 minut. Będzie on wtedy al dente ale będziemy mieli pewność, że jest miękki, ponieważ w tłuszczu powinniśmy smażyć jak najkrócej. Tak przygotowanego kalafiora odcedź tak aby nie było wody, jeśli woda pozostanie na powierzchni kalafiora ciasto źle się przyklei a olej będzie strzelał. W tym momencie przygotuj ciasto z przyprawami. Zanurz różyczki kalafiora w cieście i usmaż na oleju rzepakowym. Staraj się smażyć jak najkrócej tylko do momentu, aż ciasto przybierze złocisty kolor. Po smażeniu połóż kalafior na ręczniku papierowym, niech nadmiar tłuszczu w niego wsiąknie. Możesz nawet go delikatnie wytrzeć ręcznikiem. Kalafior w cieście naleśnikowym, czyli takim jaki zastosowałam w tym przepisie jest pyszny, delikatny i chrupiący.
Taką przekąskę ze zdecydowanie niższą kalorycznością możesz przygotować robiąc kalafior, który będzie pieczony. Po taką wersję możesz sięgać zdecydowanie częściej. Obojętnie, którą wersję wybierzesz kalafior będzie niesamowicie dobry. Najlepiej będzie smakował z domowymi dipami. Możesz go podawać z sosem czosnkowym, tzatziki lub z keczupem z kabaczka, na który znajdziesz przepis w innych moich propozycjach. Kalafior smażony lub pieczony to świetny pomysł na przekąskę lub przystawkę, może także być dodatkiem do dania głównego.
Skoro już wiesz jak zrobić kalafiora w cieście, życzę Ci smacznego!
Alergeny w kalafiorze w cieście
Lista alergenów dla kalafiora w cieście przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 1,5%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze kalafiora w cieście
Przygotowane różyczki kalafiora w cieście połóż najpierw na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.