Kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną)
- Karkówka wieprzowa (750 g)
- Bulion drobiowy (750 g)
- Cebula (500 g)
- Cukier trzcinowy (37 g)
- Orzechy arachidowe (ziemne) (150 g)
- Olej rzepakowy (30 ml)
Przepis na kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną) krok po kroku
Przygotuj pastę: 4 papryczki chilli, 1,5 łyżki ziaren kminu, 3 łodygi trawy cytrynowej, 1,5 łyżki kolendry, 200 g cebuli, 1,5 łyżeczki kurkumy, 12 ząbków czosnku, 3 łyżki sosu rybnego oraz kawałek o długości około 3 cm obranego imbiru zblenduj w blenderze dokładnie.
Zagotuj bulion.
Wlej olej do woka. Rozgrzej.
Pokrój karkówkę w niewielką kostkę.
Obierz resztę cebuli, a także 4 ząbki czosnku. Pokrój cebulę w drobną kostkę, a czosnek przeciśnij przez praskę.
Wyłóż cebulę i czosnek do woka i smaż przez około minutę, po czym dodaj pastę. Smaż kolejne 30 sekund.
Po tym czasie dodaj mięso.
Podsmażaj mięso około 5 minut, aż zmieni kolor.
Dodaj bulion, cukier, łyżkę sosu sojowego oraz 1,5 łyżki pasty z tamaryndowca. Gotuj całość do miękkości mięsa (zajmie to około pół godziny).
Gdy mięso będzie miękkie, dodaj do potrawy orzechy.
Dopraw do smaku.
Potrawę podaje się z chlebkiem naan lub ryżem.
-
Kurczak curry
-
Kurczak w sosie curry
-
Ogórki z curry
-
Makaron ryżowy z kurczakiem
-
Zielone curry
-
Currywurst
-
Kurczak po tajlandzku
-
Zupa tajska z krewetkami
-
Kurczak z ananasem
-
Oryginalna zupa tajska z mlekiem kokosowym
-
Czerwone curry
-
Laksa
-
Massaman curry
-
Marynowana cukinia
-
Kurczak curry z mlekiem kokosowym
-
Curry z kalafiora
-
Ryż z curry
-
Curry z dyni
-
Dania z curry
Więcej informacji na temat kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną)
Kaeng Hang Lay, czyli curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną to pyszna propozycja na potrawę z kuchni tajskiej. Jeżeli przepadasz za azjatycką kuchnią – spróbuj koniecznie. Potrawa jest pikantna, zrobiona na karkówce. Opiera się na dużej ilości przypraw, które słyną właśnie z tajskich klimatów. Przepis na Kaeng Hang Lay jest bardzo prosty, nie ma w nim nic skomplikowanego. To bardzo smaczny przepis na orientalny obiad. Jeżeli nie znasz Kaeng Hang Lay, zobacz, jak możesz go zrobić i z czym podawać.
Curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną, zwane także jako Kaeng Hang Lay, jest to znana w kuchni tajskiej potrawa. Jest banalna do zrobienia. Przepis na Kaeng Hang Lay wykonuje się w woku. Wymaga specyficznych, dla azjatyckich potraw, przypraw. Przyprawy, bez których curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną nie może się obejść to między innymi: pasta z tamaryndowca, sos rybny, trawa cytrynowa, sos sojowy. Poza tym w Kaeng Hang Lay znajdziesz sporą ilość czosnku, chilli, kmin, kolendrę, imbir czy kurkumę. Przez użycie tak dużej ilości wyrazistych przypraw, curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną jest tak smaczne.
Jeżeli przygotujesz Kaeng Hang Lay, najlepiej jest go podawać z ryżem. Pasują do niego także chlebki naan, znane w kuchni tajskiej. Czasami podaje się je z warzywami, na przykład z fasolką szparagową zieloną. Jako dodatek warzywny, genialnie sprawdzi się sałatka tajska, która składa się z sałaty i ogórka. Sałatka tajska jest równie aromatyczna, jak curry z orzechami ziemnymi i karkówką, ponieważ ma sos, który składa się z orzeźwiających przypraw.
Kaeng Hang Lay jest ciekawym pomysłem na coś orientalnego. Potrawa jest bardzo prosta, smaczna i aromatyczna. Zobacz, w jaki sposób przygotować Kaeng Hang Lay. Do zrobienia przepisu potrzebujesz woka. Opcjonalnie, gdy go nie posiadasz, możesz przygotować danie na zwykłej patelni i garnku. Na początku należy przygotować pastę, która składa się z: papryczki chilli, czosnku, cebuli, trawy cytrynowej, kminu, kolendry, sosu rybnego, kurkumy, imbiru. Składniki te zblenduj na gładką pastę i odstaw na bok. Zagotuj bulion i pokrój mięso w kostkę. Świetnie sprawdzi się karkówka. W woku rozgrzej olej. Smaż na nim przez minutę posiekaną cebulę i czosnek. Dodaj wcześniej przygotowaną pastę i podsmażaj przez pół minuty. Następnie dodaj mięso, podsmaż do zarumienienia. Zalej bulionem, dodaj cukier, pastę z tamaryndowca oraz sos sojowy. Gotuj do miękkości mięsa. Jak już mięso będzie miękkie, dodaj orzechy. Dopraw danie do smaku. To wszystko.
Alergeny w kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną)
Lista alergenów dla Kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną) przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Orzechy arachidowe (ziemne)
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos rybny
W przepisie na Kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną) nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- pasta z tamaryndowca
Wartości odżywcze kaeng hang lay (curry z orzechami ziemnymi i wieprzowiną)
Przepis składa się głównie z białka i tłuszczu. Ma niewielką ilość węglowodanów.
Energia i białka
(370g)
Węglowodany
(370g)
Tłuszcze
(370g)
Witaminy
(370g)
Składniki mineralne
(370g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.