Jajka w sosie tatarskim
- Jajko (10 szt.)
- Majonez (200 g)
- Ogórek konserwowy - 5 małych sztuk (200 g)
- Cebula - 2 średnie sztuki (140 g)
- Pieczarki marynowane konserwowe - 7 sztuk (200 g)
Przepis na jajka w sosie tatarskim krok po kroku
Jajka ugotuj na twardo. Obierz ze skorupek i przekrój na pół.
Pokrój drobno ogórki konserwowe, pieczarki i cebulę. Wymieszaj z majonezem i dopraw solą i pieprzem.
Jajka dekoruj sosem.
Więcej informacji na temat jajek w sosie tatarskim
Jajka w sosie tatarskim to doskonała propozycja na pyszne jajka z wyrazistym w smaku sosem. Przepis na jajka w sosie tatarskim jest bardzo prosty do wykonania dlatego nie potrzebujesz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do wykonania tego przepisu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: jajka, ogórki konserwowe, pieczarki marynowane, cebula, majonez, sól i pieprz.
Jak zrobić jajka w sosie tatarskim? Na początek ugotuj jajka na twardo. Ostudź je i obierz ze skorupki. Przekrój na pół i ułóż na talerzu. Pokrój w drobną kostkę ogórek konserwowy, pieczarki marynowane, cebulę i wymieszaj z majonezem, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj dokładnie. Udekoruj jajka przygotowanym sosem.
Jajka będące głównym składnikiem tego przepisu są bogatym źródłem wielu cennych dla naszego organizmu witamin takich jak witamina A, witaminy z grupy B. Zawierają mikroelementy takie jak żelazo i fosfor, są też dobrym źródłem luteiny i zeaksantyny tak potrzebnej naszym oczom. Jajka są niskokaloryczne, zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Staraj się wybierać jajka od kur z wolnego wybiegu. Witaminy z grupy B odgrywają bardzo ważną rolę w metabolizmie węglowodanów. Biorą także udział w produkcji składowych krwi a także regulacji ekspresji genów. Witamina A jest naturalną substancją chroniącą nas przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest także niezbędna do prawidłowego procesu widzenia, chroni nasz organizm przez nowotworami. Znalazła także zastosowanie w leczeniu zmian trądzikowych.
Cebula jest źródłem witaminy C, która ma działanie przeciwutleniające. Cebula ma także właściwości bakteriobójcze. Stosowana jest w przeziębieniu i stanach zapalnych gardła. Zawarta w niej kwercetyna chroni nasz organizm przez wolnymi rodnikami.
Podsumowując pyszne jajka to idealny pomysł na święta jako przystawka. Sos tatarski do jajek ma bardzo wyrazisty smak dzięki czemu wspaniale podkręca smak jajek. Dobre jajka tradycyjnie podaj na Wielkanoc lub przygotuj je na co dzień.
Alergeny w jajkach w sosie tatarskim
Lista alergenów dla jajek w sosie tatarskim przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- ogórek konserwowy
- Pieczarki marynowane konserwowe
Wartości odżywcze jajek w sosie tatarskim
Jajka w sosie tatarskim to danie pełne białka zwierzęcego oraz składników mineralnych zawartych w jajkach. Dodatek sosu tatarskiego sprawia że danie jest dość wysokokaloryczne. Jeśli jesteś na diecie przygotuj sos tatarski ze śmietaną zamiast majonezu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.