Jajka w mikrofali
Przepis na jajka w mikrofali krok po kroku
Do pojemnika wlej sporo ciepłej wody.
Do środka wbij jajko i przykryj całość pokrywką lub talerzykiem.
Całość podgrzej w kuchence mikrofalowej przez 3 minuty na najmniejszych obrotach.
Jajko wyciągnij i poczekaj aż lekko ostygnie.
-
Pasta jajeczna
-
Jajka na twardo
-
Jajko w koszulce
-
Placuszki twarogowe
-
Sałatka z brokułem
-
Chleb w jajku
-
Jajecznica z kurkami
-
Jajko sadzone
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Jajka po wiedeńsku
-
Omlet cesarski
-
Bananowe pancakes
-
Jak zrobić pancake
-
Banan w cieście
-
Omlet z płatkami owsianymi
-
Jajecznica z pieczarkami
-
Placki na maślance
-
Jajecznica z pomidorami
-
Śniadanie z jajkiem
Więcej informacji na temat jajek w mikrofali
Jajka w mikrofali, choć większości osób kojarzą się z niebezpiecznym działaniem, czy ryzykownym sposobem na żart, naprawdę mogą się udać i stanowić wspaniałą propozycję zdrowego śniadania. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i wykonanie tej potrawy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić jajka w mikrofalówce, które na pewno wyjdą i nie przyniosą żadnych szkód twojej kuchni, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Jest to niezwykle łatwy patent na przygotowanie jajka na miękko i w koszulce, które zachwyca wspaniale kremowym i płynnym żółtkiem.
Gotowanie jajek w mikrofalówce nie jest zwykle polecaną praktyką, gdyż może skończyć się źle. Tak jest zazwyczaj w przypadku jajek w skorupce, które pod wpływem zbyt wysokiego ciśnienia mogą po prostu wybuchnąć. Jednak tak nie dzieje się, gdy wlewa się jajko do pojemniczka.
Ten świetny pomysł na to jak ugotować jajka w mikrofali przyda się każdemu początkującemu kucharzowi, który chce bez problemu ugotować jajko na miękko, o idealnie płynnym żółtku. Gotując jajko w garnku można źle wyliczyć odpowiedni czas i ciężej jest ugotować jajko na miękko, które będzie po prostu idealne. Tak samo trudno jest również przygotować jajko w koszulce. Normalnie potrzebny jest do tego ocet, a także specjalna taktyka przy wprowadzaniu jajka do wody. W tym wypadku nie trzeba się o to wszystko martwić. Wystarczy kilka prostych kroków, by cieszyć się naprawdę pysznym jajkiem.
To danie można wykonać w szklance, miseczce lub zamykanym pojemniku. Najważniejsze by całość zmieściła się do mikrofali i mogła się swobodnie obracać.
W podobny sposób można również przygotować jajko na twardo z mikrofali. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości, bo czas oczekiwania jest dłuższy niż w przypadku jajka na miękko. W każdej wersji jednak ważne będzie użycie jak najmniejszej mocy, by jajko odpowiednio się zrobiło i nie wybuchło w mikrofali. To naprawdę szybki patent na przygotowanie pysznego śniadania w kilka chwil. Jajka można podawać na toście, dodać do sałatki czy zjadać same. W każdej wersji smakują wybornie.
Alergeny w jajkach w mikrofali
Lista alergenów dla jajek w mikrofali przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze jajek w mikrofali
To świetny pomysł na lekkostrawne śniadanie. Jajko jest dobrym źródłem białka, a także wielu związków prozdrowotnych.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.