Jajka po wiedeńsku
- Jajko (1 szt.)
- Masło - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na jajka po wiedeńsku krok po kroku
Jajko delikatnie wbij do szklanki, uważając aby nie naruszyć żółtka.
Szklankę wstaw do garnka z gotującą się wodą i gotuj ok. 5 minut, aż białko się zetnie, ale żółtko pozostanie płynne.
Na wierzch dodaj masło, sól i pieprz.
-
Pasta jajeczna
-
Jajka na twardo
-
Jajko w koszulce
-
Placuszki twarogowe
-
Sałatka z brokułem
-
Chleb w jajku
-
Jajecznica z kurkami
-
Jajko sadzone
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Omlet cesarski
-
Bananowe pancakes
-
Jak zrobić pancake
-
Banan w cieście
-
Omlet z płatkami owsianymi
-
Jajecznica z pieczarkami
-
Placki na maślance
-
Jajecznica z pomidorami
-
Placuszki na maślance
-
Śniadanie z jajkiem
Więcej informacji na temat jajek po wiedeńsku
Jajka po wiedeńsku to jeden z bardzo popularnych i jednocześnie najsmaczniejszych sposobów na niebanalne przygotowanie jajek. Nazywane bywają też jajkami w szklance, ze względu na charakterystyczny sposób podawania. To świetny pomysł na śniadanie, lekką kolację, czy przystawkę. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić jajka po wiedeńsku trafiłeś/trafiłaś w odpowiednie miejsce - nasz przepisz krok po kroku pokaże Ci jak je przyrządzić aby były pyszne i smaczne. Co prawda, przepis na jajka po wiedeńsku ewoluował na przestrzeni wieków, jednak tradycyjnie przygotowuje się je w następujący sposób. Jajko należy umyć i bardzo ostrożnie wbić do ogrzanej szklanki, a następnie wstawić ją do garnka z gorącą wodą i gotować aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne. Na koniec wystarczy dodać odrobinę masła, soli i pieprzu... to wszystko! Choć wydaje się, że aby powstały dobre jajka po wiedeńsku nie potrzeba wiele wysiłku, trzeba być bardzo uważnym, aby nie naruszyć żółtka podczas wbijania do szklanki oraz aby czas gotowania był prawidłowy. Ile się gotuje jajka po wiedeńsku? Na ogół czas nie powinien przekrać 5-6 minut, jednak konieczne jest stałe monitorowanie i kontrolowanie poziomu ścięcia jajek. W wiedeńskich restauracjach jajka podaje się najczęściej w kieliszkach na wysokiej nóżce, na przykład w kieliszkach do szampana lub kieliszkach do martini. W warunkach domowych śmiało możesz je przygotować w zwykłej szklance. Tak przygotowane jajka po wiedeńsku najlepiej smakują podane w towarzystwie pieczywa oraz warzyw na śniadanie. Są bardzo wartościowym produktem, ze względu na wysoką zawartość białka o dużej wartości biologicznej, aminokwasów oraz witamin. Jednocześnie, jajka po wiedeńsku w przeciwieństwie do jajek smażonych, na przykład jajecznicy, jajek sadzonych, czy jajek gotowanych na twardo są łatwiej strawne. Koniecznie poznaj nasz przepis na jajka po wiedeńsku i wypróbuj je we własnym domu.
Alergeny w jajkach po wiedeńsku
Lista alergenów dla jajek po wiedeńsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze jajek po wiedeńsku
W porównaniu do jajek smażonych, czy gotowanych na twardo, jajka po wiedeńsku są łatwiej strawne, dlatego dla wielu osób mogą być lepszym wyborem. Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą powinny zwrócić uwagę aby ilość jajek w tygodniu nie przekraczała 5-7 sztuk.
Energia i białka
(60g)
Węglowodany
(60g)
Tłuszcze
(60g)
Witaminy
(60g)
Składniki mineralne
(60g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.