Jabłecznik sypany
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) - 1 szklanka (130 g)
- Cukier - 1 szklanka (200 g)
- Kasza manna - 1 szklanka (170 g)
- Proszek do pieczenia - 1,5 czubatej łyżeczki (10 g)
- Jabłko - najlepiej kwaśne (1500 g)
- Masło (170 g)
- Cynamon - 1 łyżeczka (5 g)
Przepis na jabłecznik sypany krok po kroku
Nastaw piekarnik na 180 stopni.
Do miski wsyp suche składniki i dokładnie wymieszaj. Po czym podziel na 3 równe części.
Jabłka umyj i pozbaw gniazd nasiennych.
Zetrzyj na tarce o grubych oczkach, dodaj cynamon oraz łyżkę cukru i wymieszaj.
Formę posmaruj łyżeczką masła i wsyp do niej 1/3 części suchych składników.
Wyłóż połowę masy jabłkowej i na to wysyp drugą część suchych składników.
Na to wyłóż pozostałą część jabłek i znów wysyp ostatnią już część suchych składników.
Na wierzch zetrzyj masło na tarce, tak by dokładnie zakryło całe ciasto.
Piecz około 50-55 min.
Wyciągnij z piekarnika i pozostaw do całkowitego ostudzenia.
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Biszkopt z jabłkami
-
Szybkie ciasto z jabłkami i olejem
-
Szybki jabłecznik
-
Jabłecznik na biszkopcie
-
Jabłecznik z kruszonką
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Puszysty jabłecznik z kruszonką
-
Ciasto z budyniem i jabłkiem
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkiem
-
Ciasto z połówkami jabłek
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i galaretką
-
Kruchy placek z jabłkami i budyniową pianką
-
Jabłecznik królewski
-
Jabłecznik bez pieczenia
-
Jabłeczniki
Więcej informacji na temat jabłecznika sypanego
Ciasto z jabłkami znane jest jako jabłecznik lub szarlotka i występuję w wielu kombinacjach. Dziś pokazujemy Wam jak zrobić jabłecznik sypany.
Ten jabłecznik wyróżnia przede wszystkim to, że powstaje z suchych składników. Najlepszy smak uzyskamy wykorzystując jabłka odmiany szara reneta, które są twardsze i bardziej kwaśne.
Domowy jabłecznik to pyszna odmiana jesiennego podwieczorku. Ale skąd w ogóle wzięło się to ciasto? Jaka jest jego historia?
Po raz pierwszy powstało ono we Francji. Szarlotka wzięła swoją nazwę od imienia księżnej Charlotte, carycy Rosji. Szarlotka to ciasto, które powstaje na kruchym lub półkruchym spodzie z dodatkiem masy na bazie owoców. W Polsce ta pyszna owocowa masa powstaje najczęściej z kwaśnych jabłek. Można wykorzystać jabłka surowe lub wcześniej przetworzone (smażone). To ciasto najczęściej pieczone jest w okresie jesiennym, ponieważ wtedy dojrzewają jabłka w polskich sadach. Tylko w Polsce występują pod nazwą „jabłecznik”. Ze względu na mnogość przepisów na szarlotkę można spotkać przepisy na masę owocową z dodatkiem rodzynek, gruszek, moreli lub śliwek. Także dodać można przyprawy korzenne, głównie cynamon lub starte goździki. Dodatek cynamonu nadaje jej dobry efekt rozgrzewający w zimne, jesienne popołudnia. Używając kwaśnych jabłek powstała masa jest smaczna, ze względu na kompozycję smaku słodkiego i właśnie kwaśnego, co nadaje szarlotce jej charakterystyczny smak.
Nasz przepis na jabłecznik sypany jest niezwykle prosty. Wystarczą jabłka, cynamon, suche składniki i masło. Ciasto to nie wymaga dodatków takich jak mleko lub jaja, dzięki czemu będzie odpowiednie również dla wegetarian i wegan, jeśli masło wymienicie na olej rzepakowy. Jest to szybki i prosty przepis. Wystarczy połączyć suche składniki, zetrzeć jabłka na tarce i w sumie ciasto jest już gotowe. Starte jabłka z dodatkiem cynamonu puszczają sok w czasie pieczenia. Cała wilgoć wciągana jest przez mąkę i kaszę mannę, dzięki czemu absolutnie cały placek przesiąknięty jest niesamowitym aromatem polskiej jesieni. Polecam to ciasto szczególnie tym, którzy nie czują się dobrze w robieniu ciasta kruchego, a chcieliby zaskoczyć swoją rodzinę. Uwierzcie, ten jabłecznik jest pyszny!
Alergeny w jabłeczniku sypanym
Lista alergenów dla jabłecznika sypanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- Kasza manna
- Proszek do pieczenia
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze jabłecznika sypanego
Ciasto to nie wymaga dodatków takich jak mleko lub jaja, dzięki czemu będzie odpowiednie również dla wegetarian i wegan, jeśli masło wymienicie na olej rzepakowy
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.