Jabłecznik na kruchym cieście
- Mąka pszenna typ 500 (500 g)
- Masło (250 g)
- Śmietana 18% - 1 łyżka (25 g)
- Żółtko jajka (5 szt.)
- Cukier (60 g)
- Jabłko (1500 g)
Przepis na jabłecznik na kruchym cieście krok po kroku
Zacznij od jabłek. Obierz i umyj je, a następnie zetrzyj je na tarce o dużych oczkach.
Starte jabłka wyłóż na patelnię razem z łyżeczką cynamonu, sokiem z połowy cytryny i 30 g cukru. Podsmaż aż jabłka zmiękną i zmniejszą swoją objętość. Opcjonalnie dodawaj wodę jeśli zaczęłyby się przypalać.
Nastaw piekarnik na 190 stopni Celsjusza. Wyłóż blachę papierem do pieczenia.
Ciasto kruche: żółtka, masło, mąkę, 30 g cukru, łyżeczkę proszku do pieczenia, łyżkę cukru z prawdziwą wanilią oraz śmietanę zagnieć aż powstanie jednolita masa.
Podziel ciasto na pół. Jedną część schowaj do zamrażarki, a drugą część wyłóż na dno blaszki. Widelcem zrób kilka nakłuć.
Na ciasto wyłóż jabłka.
Wierzch posyp startym na tarce ciastem kruchym, które zostało.
Piecz ciasto przez 50 minut.
-
Jabłecznik z budyniem
-
Jabłecznik z bezą
-
Biszkopt z jabłkami
-
Szybkie ciasto z jabłkami i olejem
-
Szybki jabłecznik
-
Jabłecznik na biszkopcie
-
Jabłecznik z kruszonką
-
Jabłecznik sypany
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Puszysty jabłecznik z kruszonką
-
Ciasto z budyniem i jabłkiem
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkiem
-
Ciasto z połówkami jabłek
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i galaretką
-
Kruchy placek z jabłkami i budyniową pianką
-
Jabłecznik królewski
-
Jabłecznik bez pieczenia
-
Jabłeczniki
Więcej informacji na temat jabłecznika na kruchym cieście
Ulubione ciasto wielu z nas – łatwy, szybki i pyszny jabłecznik na kruchym cieście. Jest prostym przepisem, który musisz poznać. Ciasto przypomina babcine wypieki. Placek na kruchym spodzie, warstwa duszonych jabłek, a wierzch wieńczy krucha kruszonka – jak zrobisz jabłecznik na kruchym cieście masz genialny deser. To prosty przepis mojej babci. Jak wiadomo, wypieki babci są najlepsze. Upieczone i schłodzone ciasto posyp cukrem pudrem. Znakomicie smakuje ciasto z lodami i bitą śmietaną – polecam gorąco.
Pyszny, szybki i łatwy jabłecznik na kruchym cieście jest znanym plackiem przez wszystkich Polaków. Jak zrobić jabłecznik na kruchym cieście? Przed zrobieniem ciasta najpierw przygotuj jabłka, ponieważ ich duszenie potrwa kilkanaście minut. Dopiero jak jabłka będą gotowe nagrzej piekarnik. Zadbaj o to, by ciasto kruche było dobrze zrobione. Prosty przepis na kruchy spód oznacza, by wszystkie składniki zagnieść szybko – do tego nie potrzeba specjalnych narzędzi. Nie należy za bardzo ogrzewać ciasta, ponieważ nie będzie odpowiednio kruche. Masło, śmietana i żółtka muszą być schłodzone, wyjęte prosto z lodówki. Może wydawać Ci się, że śmietana dodana do ciasta kruchego to rzecz rzadko spotykana. Właśnie w ten sposób babcia robiła jabłecznik. Był on zawsze znakomity i po prostu idealny. Na kruchy spód wyłóż jabłka. One nie muszą być schłodzone, mogą być ciepłe. Przepis na jabłecznik na kruchym cieście charakteryzuje się tym, że ma super kruszonkę. Schłodzone (najlepiej w zamrażarce) ciasto zetrzyj na tarce na grubych oczkach. Posyp jabłka równomiernie ciastem. Powstanie super kruszonka, która ładnie się zarumieni i będzie przepyszna.
Jabłecznik na kruchym cieście jest wypiekiem, który ma średni indeks glikemiczny. Jak zrobić jabłecznik na kruchym cieście lepszy dla cukrzyka? Wystarczy zamienić mąkę pszenną o typie 500 na typ minimum 1850. Cukier zastąp erytrytolem. Możesz zrezygnować ze słodzenia jabłek jeśli są one dla Ciebie wystarczająco słodkie. Przepis na jabłecznik na kruchym cieście zrobiony z odpowiednimi produktami może być wartościowym ciastem w diecie osób, które muszą uważać na nadmiar cukrów.
Do przepisu na jabłecznik na kruchym cieście wykorzystuje się same żółtka. Białka, które pozostają możesz użyć do innego przepisu, np. do bezów. Przed krojeniem ciasto należy schłodzić. Ciężko jest się oprzeć, by nie zjeść tego pysznego placka z jabłkami na kruchym spodzie, gdy jest jeszcze gorący. Łatwo kroi się wystudzony placek, ponieważ staje się bardziej zwarty i nie rozpada się.
Alergeny w jabłeczniku na kruchym cieście
Lista alergenów dla jabłecznika na kruchym cieście przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietana 18%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze jabłecznika na kruchym cieście
Przepisu nie poleca się osobom, które mają problem ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. W celu obniżenia indeksu glikemicznego zastosuj zamienniki.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.