Humus z soczewicy
- Soczewica czerwona (300 g)
- Tahini (pasta sezamowa) (100 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (100 g)
Przepis na humus z soczewicy krok po kroku
Soczewicę ugotuj w osolonej wodzie do miękkości.
Cebulę i czosnek obierz z łupiny.
Wystudzoną soczewicę umieść w malakserze, dodaj czosnek i cebulę oraz pastę tahini, dopraw solą, pieprzem, kuminem i ostrą papryką.
Rozdrobnij, aż powstanie gładka masa.
-
Hummus
-
Hummus paprykowy
-
Hummus z buraka
-
Hummus pomidorowy
-
Hummus z bobu
-
Hummus z warzywami
-
Hummus z dyni
-
Hummus z papryką
-
Kasza bulgur z hummusem
-
Hummus z oliwkami
-
Tradycyjny ekspresowy hummus z suszonymi pomidorami
-
Hummus z suszonymi pomidorami i oliwkami bez tahini
-
Sałatka z tofu i orzechami oraz pełnoziarniste tosty z hummusem i mozzarellą
-
Hummus
Więcej informacji na temat humusu z soczewicy
Humus z soczewicy to doskonała propozycja na pyszny dodatek do kanapek i świeżych warzyw. Humus można spożywać na wiele sposobów, dodając go do sałatek, pieczonych lub świeżych warzyw a także jako farsz do naleśników. Przepis na humus z soczewicy jest bardzo łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go zrobić. Do przygotowania pasty z soczewicy czerwonej potrzebne Ci będą następujące składniki: soczewica, pasta tahini, czosnek, cebula, sok z limonki, kumin, papryka ostra, sól, pieprz.
Jak zrobić humus z soczewicy? Soczewicę ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Wystudzoną soczewicę umieść w malakserze, dodaj czosnek i cebulę oraz pastę tahini, dopraw solą, pieprzem, kuminem i ostrą papryką. Rozdrobnij, aż powstanie gładka masa.
Soczewica jest rośliną strączkową bogatą w wiele składników odżywczych. Pierwszą i najważniejszą jej zaletą jest duża ilość łatwo przyswajalnego białka. Nie jest to jednak białko pełnowartościowe, dodatek ziemniaków czy produktów zbożowych sprawia, że wchłanianie białka z roślin strączkowych jest bardziej efektywne. Świetnie sprawdza się w dietach wegańskich i wegetariańskich. Zawiera małe ilości tłuszczu co powoduje, że jest produktem mało kalorycznym. Zawarte w niej węglowodany złożone powoli podnoszą poziom cukru we krwi, co za tym idzie są idealne dla osób chorujących na cukrzycę. Soczewica zawiera duże ilości potasu, cynku i fosforu. Rośliny strączkowe są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje poziom cholesterolu we krwi i poprawia perystaltykę jelit. Dodatek sezamu dodaje potrawie aromatu oraz zapewnia niezbędne w diecie nienasycone kwasy tłuszczowe.
Podsumowując prosty przepis na pyszny dodatek do chleba jest łatwy w przygotowaniu. Jeśli chcesz przyspieszyć czas przygotowania możesz użyć soczewicy z puszki gotowanej na parze. Pastę możesz przygotować także z soczewicy zielonej. Dobry humus możesz przechowywać w lodówce do 7 dni. Pomysł na najlepszy humus domowej roboty możesz wykorzystać także do przygotowania innych roślin strączkowych, takich jak fasola, ciecierzyca, groch czy soja.
Alergeny w humusie z soczewicy
Lista alergenów dla humusu z soczewicy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- tahini (pasta sezamowa)
Wartości odżywcze humusu z soczewicy
Humus z soczewicy to dobre źródło białka roślinnego. Soczewica jest niskokaloryczna i zawiera dużo błonnika pokarmowego. Dodając humus do potraw wzbogacamy je w niezbędne kasy tłuszczowe.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Witaminy
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.