Hreczki
- Kasza gryczana (100 g)
- Ser twarogowy chudy (125 g)
- Jajko (1 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżeczka (6 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 1 łyżeczka (5 g)
- Bułka tarta - do obtoczenia (50 g)
- Olej rzepakowy - do smażenia (50 ml)
- Masło (30 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Pieczarki (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 opakowanie (200 g)
- Serek topiony śmietankowy - 1 opakowanie (190 g)
Przepis na hreczki krok po kroku
Kaszę ugotuj do miękkości. Po ugotowaniu ostudź.
Do zimnej kaszy dodaj rozgnieciony ser biały, jajko, mąkę pszenną i ziemniaczaną, sól oraz pieprz.
Masę zgnieć tłuczkiem do ziemniaków, aż składniki się połączą.
Rozgrzej olej na patelni.
Z masy zrób kilka płaskich, owalnych kotletów.
Każdy obtocz bułce tartej.
Smaż kotlety na złoty kolor z obu stron.
Na rozgrzanym maśle w osobnej patelni usmaż cebulę pokrojoną w piórka wraz z solą, pieprzem oraz czosnkiem granulowanym.
Do podsmażonej cebuli dodaj pokrojone w ćwierć plastry pieczarki. Smaż na złoty kolor.
Dodaj do pieczarek śmietankę oraz serek pokrojone w kostkę. Gotuj do rozpuszczenia serka i zredukowania sosu.
Dopraw sos do smaku.
Usmażone kotlety podawaj wraz z sosem pieczarkowym.
Smacznego!
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat hreczków
Szukasz dania wegetariańskiego? Hreczki to pyszne kotlety panierowane z kaszy gryczanej oraz twarogu w kremowym sosie pieczarkowym. Zobacz, jak zrobić hreczki. Ten smaczny pomysł na domowe kotlety dobry jest na obiad. Tradycyjne hreczki są bez mięsa, więc są odpowiednie na diecie wegetariańskiej. Przepis na hreczki jest sycący i można się nim najeść. Pyszne, tradycyjne hreczki podawaj na gorąco. Wtedy są najlepsze. Nie trzeba do nich nic więcej – w takim wydaniu są wystarczająco dobre, zwłaszcza na obiad.
Hreczki z kaszą gryczaną z sosem pieczarkowym musisz podać na wegetariańskie danie, jeżeli jeszcze ich nie próbowałeś – są najlepsze na obiady bez mięsa. Hreczki są to bowiem kotlety z kaszy gryczanej panierowane i smażone na oleju. Jako dodatek podaje się bardzo aksamitny i smaczny sos pieczarkowy. Taki pomysł na potrawę pochodzi z rejonów Kresów Wschodnich. Przepis na hreczki bardzo prosto się robi. Tradycyjnie, te smaczne, domowe hreczki zawierają kaszę gryczaną, ser biały, jajko, mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną, sól oraz pieprz. Kotlety mają owalny kształt i są nie za grube. Do kotletów z kaszy gryczanej i sera białego dodaje się też sos pieczarkowy, który jest wyśmienity – oparty o cebulę i pieczarki smażone na maśle, a następnie gotowane ze śmietanką i serkiem topionym. Taki domowy sos jest najlepszy – bardzo kremowy, śmietankowy i pyszny.
Hreczki to potrawa, która z pewnością nasyci. Zawiera bardzo dużo błonnika, a także białko. Kasza gryczana ma niski indeks glikemiczny, więc po zjedzeniu takiego posiłku sytość jest większa. Niestety te kotlety z kaszy gryczanej w sosie pieczarkowym mają też dużo kwasów tłuszczowych nasyconych, ponadto są także wysokokaloryczne.
Jak zrobić hreczki z sosem pieczarkowym? Ugotuj kaszę – w tym czasie śmiało, można przygotować sos pieczarkowy. Wystarczy podsmażyć cebulę i pieczarki na maśle, a następnie ugotować warzywa razem ze śmietanką, serkiem topionym oraz przyprawami. Sos pieczarkowy jest dobry, gdy się lekko zredukuje. Gdy kasza będzie zimna, należy ją wymieszać z serem, jajkiem, mąką pszenną oraz skrobią, solą i pieprzem. Następnie formuje się kotlety, obtacza w bułce tartej i smaży na oleju. Smaczne danie jest gotowe do serwowania.
Jak zrobisz hreczki w sosie, podawaj je od razu. Dobre są w połączeniu z surówką ze świeżych warzyw. Pysznie komponują się także z kiszonymi warzywami. Smacznym pomysłem na ich podanie są też konserwowe warzywa.
*W przepisie na hreczki wegetariańskie można użyć też sera białego półtłustego lub tłustego.
Alergeny w hreczkach
Lista alergenów dla hreczków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy chudy
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
- serek topiony śmietankowy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Bułka tarta
Wartości odżywcze hreczków
Te danie jest bez mięsa. Zawiera bardzo dużo błonnika, a także białko. Potrawa jest sycąca. Dodatek śmietanki, masła i serka topionego zwiększa w potrawie ilość nasyconych kwasów tłuszczowych (ich nadmiar nie jest wskazany w diecie).
Energia i białka
(227g)
Węglowodany
(227g)
Tłuszcze
(227g)
Witaminy
(227g)
Składniki mineralne
(227g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.