Horchata
- Cynamon (5 g)
- Ryż biały (300 g)
- Migdały (170 g)
- Mleko 2% (700 ml)
Przepis na horchatę krok po kroku
Zagotuj 4 szklanki wody. Dodaj cynamon i wanilię, pozostaw na 10 minut. Następnie schładzaj.
Zblenduj ryż i migdały w blenderze, najlepiej do konsystencji piasku. Przełóż do miski i wymieszaj z wodą cynamonową. Przykryj i odstaw na 6 godzin.
Przecedź mieszaninę przez sito o drobnych oczkach. Dodaj 6 szklanek zimnej wody, słodzonego mleka i podawaj z lodem.
Więcej informacji na temat horchaty
Horchata to tradycyjny hiszpański napój z mielonych orzechów. Można do niego wykorzystać dowolne, ulubione orzechy. Zwykle jednak sięga się po migdały.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić horchatę, by była smaczna, a przy tym prosta, to ten nieskomplikowany przepis będzie doskonałym wyborem. Całość można zrobić w kilka chwil. Wszystkie składniki, które są do niego potrzebne, znajdziesz z łatwością w każdym sklepie. Z tej prostej receptury dowiesz się jak przygotować horchatę na bazie migdałów. Gdyż są to orzechy niezwykle łagodne i lekko słodkawe, dzięki temu cała mieszanka smakuje po prostu wybornie. Najlepiej wybierać te, które są obrane ze skórki, gdyż nadaje ona niewielkiej goryczki napojowi. Jednak również te ze skórką można odpowiednio przygotować, by całość smakowała po prostu zachwycająco.
Przepis na horchatę to doskonały pomysł na pyszny hiszpański napój z migdałów. Napój jest tak smaczny, że ciężko jest przejść obok niego obojętnie. Choć w Polsce dostępne jest bez problemu napój migdałowy, który można zakupić w sklepie. Jednak zwykle w swoim składzie zawiera sól i cukier. Przez co nie będzie dobrym wyborem dla wszystkich. Dlatego warto przygotować go samodzielnie. Horchata to jednak nie jest zwykły napój migdałowy. Zawiera on bowiem dodatek innych przypraw. W tym głównie cynamonu, który doskonale łączy się z migdałami. Horchata wspaniale sprawdzi się jako baza do różnego rodzaju drinków. Ten napój spożywany jest głównie w lecie, to dlatego, że jest niezwykle chłodzący. Najlepiej smakuje podany z lodówki z dodatkiem lodu. W dodatku to naprawdę świetne źródło migdałów. Migdały, to orzechy, które powinny gościć w codziennym menu dość często. To prawdziwe bogactwo wielu składników mineralnych i antyoksydantów. Migdały są bogatym źródłem witamin z grupy B, m.in. kwasu foliowego i witaminy B6. To witaminy, które są niezbędne do utrzymania odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Zawierają również witaminę E, która jest kluczowa dla prawidłowej regeneracji naszej skóry, a także witaminę A, bez której nie ma mowy o prawidłowym wzroku.
Alergeny w horchacie
Lista alergenów dla horchaty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Migdały
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze horchaty
To zdrowa opcja, która zawiera sporo białka i witamin.
Energia i białka
(118g)
Węglowodany
(118g)
Tłuszcze
(118g)
Witaminy
(118g)
Składniki mineralne
(118g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.