Gyudon
- Polędwica wołowa (400 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Papryka czerwona - 1 duża sztuka (250 g)
- Imbir krojony w zalewie (50 g)
- Szczypiorek - 1 duży pęczek (40 g)
- Ryż biały (400 g)
- Olej sezamowy (100 ml)
Przepis na gyudon krok po kroku
Wołowinę pokrój w bardzo cienkie plastry.
Cebulę obierz z łupiny i pokrój w pióra.
W woku rozgrzej olej sezamowy, zeszklij cebulę, dodaj sos sojowy, cukier i bulion dashi rozrobiony w 300 ml wody, gotuj przez 6-7 minut.
Dodaj wołowinę i wymieszaj, gotuj 2-3 minuty.
Ugotuj w osolonej wodzie ryż.
Posiekaj drobno szczypior.
Paprykę wyczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę.
Mięso podawaj w misce z ryżem, wierzch udekoruj szczypiorkiem i papryką.
Więcej informacji na temat gyudon
Gyudon to pyszne danie świetnie, które doskonale sprawdzi się na obiad. Wywodzi się z kuchni japońskiej, przygotowuje się je na bazie cebuli i wołowiny. Przepis na gyudon jest bardzo prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia tego dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: wołowina, cebula, bulion dashi, papryka czerwona, szczypior, ryż biały, sos sojowy, cukier, marynowany imbir, olej sezamowy.
Jak zrobić gyudon? Wołowinę należy pokroić w bardzo cienkie plastry. Można to uzyskać, wcześniej schładzając mięso w zamrażarce przez około 2 godziny. Cebulę obierz z łupiny i pokrój w pióra. W woku rozgrzej olej sezamowy, zeszklij cebulę, dodaj sos sojowy, cukier i bulion dashi, gotuj przez 6-7 minut. Dodaj wołowinę i wymieszaj, gotuj 2-3 minuty. Ugotuj w osolonej wodzie ryż. Posiekaj drobno szczypior. Paprykę wyczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę. Mięso podawaj z ryżem, wierzch udekoruj szczypiorkiem i papryką oraz imbirem marynowanym.
Ryż biały jest zbożem niezawierającym glutenu. Ryż jest przede wszystkim bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Ryż brązowy jest lepszym źródłem składników mineralnych niż oczyszczone ziarna. Zawiera także dużo błonnika, który pozwala zachować uczucie sytości na dłużej. Wołowina jest mięsem zawierającym bardzo dużą ilość białka zwierzęcego, białko jest podstawowym budulcem naszego ciała, jest niezbędne do produkcji hormonów i enzymów trawiennych. Wołowina jest także doskonałym źródłem żelaza oraz witamin z grupy B. Żelazo jest niezbędne do prawidłowego transportu tlenu przez erytrocyty. Niedobory żelaza prowadzą do anemii, która ma bardzo poważny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu człowieka.
Podsumowując gyudon to doskonałe danie, które podać można na bardzo szybki obiad dla całej rodziny. Tego typu dania będą bardzo pomocne w ugoszczeniu niezapowiedzianych gości. Danie gotowane w woku dzięki krótkiej obróbce termicznej zachowuje swoje wartości odżywcze. Kuchnia japońska jest bardzo aromatyczna i różnorodna.
Alergeny w gyudon
Lista alergenów dla gyudon przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Olej sezamowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
W przepisie na gyudon nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- bulion dashi
Wartości odżywcze gyudon
Gyudon to danie zawierające dużo białka zwierzęcego oraz żelaza. Jest ono także bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Jeśli chcesz, aby danie zawierało więcej błonnika podaj je z ryżem brązowym.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.