Gulasz z szynki wieprzowej
- Szynka wieprzowa surowa (500 g)
- Cebula (100 g)
- Marchewka (50 g)
- Bulion drobiowy (250 g)
- Masło klarowane (10 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
- Koncentrat pomidorowy (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (10 g)
Przepis na gulasz z szynki wieprzowej krok po kroku
Zagotuj bulion.
Rozgrzej olej na patelni.
Posiekaj cebulę drobno i podsmaż do zarumienienia wraz ze szczyptą soli.
Dodaj posiekany ząbek czosnku.
Pokrój obraną marchewkę w pół plastry.
Dodaj do rumianej cebuli i czosnku. Również podsmaż kilka chwil.
W tym czasie pokrój umyte mięso w kostkę.
Zdejmij podsmażone warzywa z patelni — dodaj je do gorącego bulionu.
Na patelni podsmaż mięso. Powinno zmienić kolor na biało-złoty.
Jak mięso zmieni kolor, dodaj go do warzyw i bulionu. Wsyp też 2 ziela angielskie i 2 liście laurowe.
Duś wszystko pod przykryciem do miękkości mięsa i warzyw — około 60 minut. Jeśli trzeba, dodawaj wodę lub bulion.
Gdy mięso i warzywa będą miękkie, dodaj do gulaszu koncentrat pomidorowy.
Wymieszaj śmietankę z mąką i dodaj do dania.
Dodaj przyprawy i wymieszaj.
Gotuj danie przez około 10 minut. W razie potrzeby dodaj wodę lub bulion.
Gulasz dopraw do smaku i gotowe.
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Ragout
-
Gulasz z łopatki
-
Bogracz z kluskami
-
Gulasz z łopatki wieprzowej
-
Gulasz do placków po węgiersku
-
Gulasz wieprzowy tradycyjny
-
Karmuszka
-
Gulasz segedyński
-
Gulasz z serc wieprzowych
-
Gulasz z łopatki wieprzowej w sosie własnym
-
Gulasz Thermomix
-
Zupa gulaszowa po węgiersku
-
Gulasz z polędwicy wieprzowej
-
Gulasz strogonow
-
Gulasz wieprzowy
Więcej informacji na temat gulaszu z szynki wieprzowej
Gulasz z szynki wieprzowej to dobry pomysł na pyszne danie. Jak ugotujesz gulasz z szynki wieprzowej, to z czym go podasz? Ziemniaki, makaron, kasza, a może ryż? Przepis na gulasz z szynki wieprzowej to najlepszy sposób na uniwersalny dodatek na obiad. Miękkie mięso w sosie pomidorowym z marchewką jest odpowiednim pomysłem na potrawę obiadową. Zobacz, jak zrobić gulasz z szynki wieprzowej. Jest pyszny i prosty, ale ugotowanie go wymaga poświęcenia czasu. Mięso koniecznie musi być odpowiednio miękkie.
Gulasz z szynki wieprzowej jest potrawą z kuchni węgierskiej. Jest to mięso z szynki wieprzowej ugotowane z sosem pomidorowym oraz warzywami: marchewką i cebulą. Do smaku należy dodać przyprawy, takie jak ziele angielskie, liść laurowy, czosnek, paprykę słodką, majeranek, sól oraz pieprz. Jak zrobisz gulasz z szynki wieprzowej, podawać można go z ziemniakami. Najlepszy jest w połączeniu z ogórkiem kiszonym. Poza ziemniakami, przepis na gulasz z szynki wieprzowej do obiadu pyszny jest z kaszą (najlepiej gryczaną), ryżem albo nawet z makaronem.
Mięso wieprzowe w sosie pomidorowym to pyszny pomysł na to, by otrzymać fajne danie na obiad. Nie ważne, z czym podasz gulasz z szynki wieprzowej – ze wszystkim smakuje świetnie. Nie wiesz jak ugotować gulasz? To proste. Sprawdź więc, jak zrobić gulasz z szynki wieprzowej. Przygotuj bulion i podgrzej go. W tym czasie pokrój warzywa i podsmaż je na maśle ze szczyptą soli. Podsmażone warzywa zdejmij z patelni i dodaj je do gorącego bulionu. Mięso pokrój w kostkę i usmaż je na tej samej patelni (bez dodawania tłuszczu). Smażyć należy tyle, aż mięso zmieni kolor na biały i lekko się zarumieni. Złociste mięso dodaj do garnka i wszystko duś do miękkości razem z zielem i liściem laurowym. Najlepiej jest gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu. W razie konieczności podczas gotowania można dodawać bulion lub wodę. Jak ugotujesz mięso i warzywa do miękkości, dodaj do nich koncentrat pomidorowy. Wymieszaj śmietankę z mąką tak, by nie było grudek i dodaj całość do gulaszu. Wsyp też przyprawy. Zamieszaj i gotuj przez kilka minut. Sos powinien się lekko zagęścić. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji dopraw do smaku i podawaj.
Jak ugotować gulasz, by mięso w nim nie było twarde? Gotuj aż do momentu, w którym mięso będzie miękkie. Jeżeli gotujesz 60 minut, a mięso nadal jest twarde, gotuj gulasz dłużej. W pewnym momencie mięso stanie się miękkie.
*Do przepisu na gulasz z szynki wieprzowej, dodawaj bulion lub wodę według gustu. Można dodawać na bieżąco (także zimne).
Alergeny w gulaszu z szynki wieprzowej
Lista alergenów dla gulaszu z szynki wieprzowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
- Śmietanka kremowa 30%
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze gulaszu z szynki wieprzowej
Gulasz z szynki wieprzowej dostarczy białka, tłuszczu oraz węglowodanów. Szynka wieprzowa jest dobrym źródłem białka (zawiera go dużą ilość). Dodatek śmietanki oraz masła zwiększy ilość tłuszczów nienasyconych, których nadmiar może sprzyjać chorobom układu krwionośnego.
Energia i białka
(265g)
Węglowodany
(265g)
Tłuszcze
(265g)
Witaminy
(265g)
Składniki mineralne
(265g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.