Gulasz z podrobów
- Wątróbka drobiowa (200 g)
- Serca drobiowe (100 g)
- Żołądki drobiowe (150 g)
- Papryka czerwona (200 g)
- Papryka zielona (150 g)
- Papryka żółta (150 g)
- Cebula (210 g)
- Bulion drobiowy (200 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (100 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
Przepis na gulasz z podrobów krok po kroku
Podroby umyj i pokrój, aby uzyskać kawałki o podobnej wielkości. Warzywa pokrój w kostkę.
W garnku z oliwą podsmaż serca i żołądki z dodatkiem cebuli.
Dodaj do garnka resztę warzyw, przecier, bulion, 2 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, oraz sól i pieprz do smaku.
Gotuj 35 minut.
Po tym czasie dodaj wątróbkę i gotuj jeszcze 5-8 minut.
Więcej informacji na temat gulaszu z podrobów
Podroby to jadalne narządy wewnętrzne zwierząt rzeźnych. Można je podzielić na 4 klasy. W tym przepisie wykorzystamy podroby z 3 klas, czyli wątróbkę z pierwszej klasy, serca z drugiej i żołądki z trzeciej klasy. Spośród tych podrobów najbogatsza w żelazo jest wątroba. Dzięki jej dodatkowi łatwo dostarczysz zalecaną ilość tego składnika odżywczego. Szczególnie ważne jest to w przypadku kobiet, u których częściej niż u mężczyzn dochodzi do niedokrwistości (anemii). Gulasz z podrobów to dobry pomysł na łatwe dostarczenie odpowiedniej ilości żelaza.
Gulasz natomiast to potrawa pochodząca z Węgier i składająca się najczęściej z mięsa duszonego z warzywami, szczególnie z cebuli i papryki. Można go przyrządzić w formie zupy, jak i sosu. Świetnie sprawdza się w chłodne dni, gdy potrzebujemy czegoś rozgrzewającego i pożywnego. Gulasz z podrobów zrobiony jest z serc, żołądków drobiowych i drobiowej wątróbki oraz z warzyw, a dokładniej z cebuli, marchewki, pietruszki i papryki. Całość gotowana jest z bulionem warzywnym. Możesz też wzbogacić gulasz i przygotować go z pieczarkami. Jest najlepszy z kaszą gryczaną, ale możesz podawać go także z ryżem, komosą ryżową, jak i z makaronem. Przepis na gulasz z podrobów robi się w jednym garnku, podobnie jak każdy inny gulasz.
Jak przyrządzić gulasz z podrobów drobiowych?
Przygotowania zaczynamy od oczyszczenia podrobów i pokrojonego w kostkę. Warzywa także kroimy w kostkę. W garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek lub inny tłuszcz. Do garnka dodajemy serca i żołądki oraz cebulę i chwilę podsmażamy, aż składniki się zarumienią. Następnie do garnka dodajemy resztę warzyw, bulion, liście laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego, majeranek i szczyptę soli. Całość gotujemy pod przykryciem około 35 minut, na wolnym ogniu. W tym czasie możesz przygotować kaszę i surówkę. Po tym czasie dodajemy do garnka pokrojoną wątróbkę. Możesz też zagęścić płyn z naszego gulaszu mąką. Wystarczy wymieszać mąkę z niedużą ilością wody, dodać do garnka z gulaszem i dobrze wymieszać. Po dosłownie chwili gotowania powstanie pyszny sos. Wątróbkę gotujemy około 5-8 minut W ten prosty sposób mamy bardzo smaczny, aromatyczny i sycący gulasz na obiad dla całej rodziny.
Alergeny w gulaszowi z podrobów
Lista alergenów dla Gulaszu z podrobów przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze gulaszu z podrobów
Gulasz z podrobów jest bogaty w żelazo, dlatego dobrze nadaje się dla osób z niskim poziomem żelaza.
Energia i białka
(364g)
Węglowodany
(364g)
Tłuszcze
(364g)
Witaminy
(364g)
Składniki mineralne
(364g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.