Gulasz z jelenia
- Łopatka z sarny (600 g)
- Whisky (100 ml)
- Powidła śliwkowe (100 g)
- Bulion drobiowy (300 g)
- Marchewka - 1 większa sztuka (150 g)
- Seler korzeniowy - 1 mała sztuka (100 g)
- Suszone grzyby (100 g)
- Mąka ziemniaczana (30 g)
- Smalec (50 g)
- Czosnek (30 g)
- Sok z cytryny (1 ml)
- Skórka z cytryny (1 g)
Przepis na gulasz z jelenia krok po kroku
Mięso z jelenia pokrój na kawałki wielkości 3 cm. Zamarynuj w soku z cytryny i oliwie. Pozostaw w marynacie 6 godzin. Wyjmij z marynaty. Obtocz w mące ziemniaczanej. Obsmaż szybko na mocno rozgrzanym smalcu.
Marchew i seler naciowy pokrój w kostkę.
Grzyby suszone zalej ciepłą wodą. Odstaw do namoknięcia.
W garnku umieść mięso. Wlej rosół, whisky. Na patelni po smażeniu mięsa podsmaż drobno posiekany czosnek. Dodaj marchew i selera. Podsmaż. Dodaj do garnka.
Zagotuj na średnim ogniu. Dodaj powidła śliwkowe i namoczone grzyby wraz z wodą po moczeniu. Duś na bardzo wolnym ogniu przez 160 minut.
Pod koniec duszenia dodaj skórkę startą z cytryny. Podaj z kopytkami lub puree ziemniaczanym.
Posyp natką pietruszki.
Więcej informacji na temat gulaszu z jelenia
Gulasz z jelenia to doskonała propozycja na wyszukane danie na rodzinne uroczystości lub przyjęcia w gronie przyjaciół. Przepis na gulasz z jelenia jest prosty więc nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia kulinarnego. Jest natomiast czasochłonny. Mięso musi dusić się ponad dwie godziny. Wypróbuj przepis gdy nie musisz się spieszyć.
Jak zrobić gulasz z jelenia? Na początku pokrój w kostkę mięso z jelenia. Zamarynuj w soku z cytryny i oliwie. Zostaw w marynacie na 6 godzin. Wyjmij z marynaty. Odtocz je w mące ziemniaczanej. Obsmaż na rozgrzanym smalcu. Marchew i seler korzeniowy pokrój w kostkę. Podsmaż razem z czosnkiem na patelni po smażeniu mięsa. Do garnka włóż mięso, podsmażone warzywa, namoczone grzyby suszone. Wlej rosół i whisky. Dodaj przyprawy i konfiturę śliwkową. Zagotuj. Teraz duś przez 160 minut aż mięso będzie miękkie. Pod koniec duszenia dodaj skórkę startą z cytryny. Mieszaj od czasu do czasu żeby nie przywarło do dna. Podawaj z kopytkami lub puree ziemniaczanym. Posyp natką pietruszki. Możesz dodać kleks z kwaśnej śmietany.
Gulasz z dziczyzny jest bardzo aromatyczny, dziczyzna jest mięsem wyrazistym w smaku. Aby pozbyć się specyficznego zapachu zamarynuj mięso przed gotowaniem. Na gulasz nadaje się prawie każdy kawałek tuszy możesz wykorzystać udziec z jelenia, przygotować gulasz z szynki jelenia lub kupić gotowe mięso na gulasz. Mięso jelenia jest nisko kaloryczne, zawiera bardzo niewielką ilość tłuszczu. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz innych mikroelementów.
Podsumowując gulasz z jelenia to wspaniały przepis na wyraziste w smaku i pożywne danie. Prosty przepis na gulasz, zachwyci wielu wymagających gości. Ciekawym dodatkiem do gulaszu są knedliki, czyli drożdżowe ciasto gotowane w osolonej wodzie. Jeśli chcesz zrobić gulasz z jelenia w szybki sposób możesz użyć szybkowaru, który znacząco skraca czas gotowania. Mięso z jelenia jest źródłem pełnowartościowego białka, jest ekologiczne, ma korzystny wpływa na zdrowie całego organizmu. Idealnie sprawdza się na dietach redukcyjnych, gdyż ma małą zawartość tłuszczu.
Alergeny w gulaszu z jelenia
Lista alergenów dla gulaszu z jelenia przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze gulaszu z jelenia
Mięso z jelenia jest bardzo zdrowe. Zawiera niewielkie ilości tłuszczu. Jest wolne od antybiotyków i konserwantów.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.