Gulasz z indyka z marchewką
- Mięso z piersi indyka bez skóry (250 g)
- Marchewka (160 g)
- Cebula (105 g)
- Papryka żółta (200 g)
- Pietruszka (80 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Przecier pomidorowy bez soli (150 g)
- Bulion warzywny (100 ml)
Przepis na gulasz z indyka z marchewką krok po kroku
Cebulę, paprykę i indyka pokrój w kostkę, a marchewki i pietruszkę w słupki.
W garnku z oliwą podsmaż cebulą i indyka.
Następnie dodaj resztę warzyw, przecier, bulion, 3 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, 1 łyżeczkę bazylii i oregano, 0,5 łyżeczki imbiru, po 0,25 łyżeczki soli i pieprzu.
Gotuj całość pod przykryciem na wolnym ogniu, co najmniej 40 minut.
Więcej informacji na temat gulaszu z indyka z marchewką
Mięso z indyka, mimo że jest bardzo podobne do kurczaka, to jest rzadziej wybierane przez Polaków. Jest ono trochę mniej soczyste, ale po duszeniu mięso wychodzi bardzo soczyste. Mięso duszone z papryką i pomidorami, świetnie pasuje do różnych kasz lub ryżu i będzie super sposobem na obiad. Gulasz z indyka dla dzieci także sprawdzi się idealnie, ponieważ mięso i warzywa są w kawałkach, co nie wymaga już dodatkowego krojenia, z którym dzieci często mają problem. Mięso i warzywa są także miękkie, więc łatwo zostaną pogryzione.
Jak zrobić gulasz z indyka?
Gulasz z indyka z marchewką zaczynamy od pokrojenia mięsa i warzyw w kostkę. Możesz też kupić mięso gulaszowe z indyka, czyli już pokrojone mięso, ale z całą piersią też można sobie łatwo poradzić. Do gulaszu używamy marchewki, selera, pora, pietruszki, cebuli i papryki. Wszystkie warzywa korzeniowe kroimy w niedużą kostkę, a paprykę i cebulę można pokroić w większą, ponieważ one szybciej będą się gotowały. Mięso z cebulą podsmażamy na oliwie. Gdy mamy już zarumienione mięso i cebulkę dodajemy marchewkę, selera, pietruszkę i paprykę. W tym momencie dodajemy też pomidory, albo w postaci przecieru, albo pokrojone w kostkę. Przecier będzie lepszym wyborem dla osób, które nie lubią skórek i pestek z pomidora. Wybierając przecier, zwróć uwagę czy w składzie są tylko pomidory, bez dodatku soli. Żeby gulasz nie był za gęsty, dodajemy też szklankę bulionu. Teraz całość wystarczy doprawić i dusić na wolnym ogniu. Spośród przypraw idealnie do gulaszu pasuje bazylia, oregano, czosnek, imbir, pieprz i odrobina soli. Po wymieszaniu gulaszu dusimy go co najmniej 30-40 minut na wolnym ogniu pod przykryciem. Gulasz w sosie własnym podajemy z kaszą lub ryżem. Pod względem zdrowotnym/odżywczym lepszym wyborem są grube kasze lub brązowy ryż, ponieważ są mniej oczyszczone i mają więcej błonnika, niższy indeks glikemiczny i więcej substancji odżywczych. Taki pyszny gulasz z marchewką z pewnością posmakuje całej rodzinie i sprawi, że obiad będzie zdrowym i pełnowartościowym daniem.
Alergeny w gulaszu z indyka z marchewką
Lista alergenów dla gulaszu z indyka z marchewką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze gulaszu z indyka z marchewką
Gulasz z indyka nie zawiera glutenu, ani laktozy.
Energia i białka
(264g)
Węglowodany
(264g)
Tłuszcze
(264g)
Witaminy
(264g)
Składniki mineralne
(264g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.