Gulasz z ciecierzycy
- Ciecierzyca konserwowa (600 g)
- Papryka czerwona - 2 średnie sztuki (300 g)
- Pomidory w puszce (800 g)
- Ziemniaki późne - 3 średnie sztuki (300 g)
- Pieczarki - 10 małych sztuk (300 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Marchewka - 2 małe sztuki (200 g)
- Olej rzepakowy (40 ml)
Przepis na gulasz z ciecierzycy krok po kroku
W garnku podgrzej olej rzepakowy. Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę, podsmaż.
Pokrój pieczarki w ćwiartki i podsmaż z cebulą, aż odparuje z nich woda.
Usuń gniazda nasienne z papryki i pokrój w kostkę. Obierz marchewkę i ziemniaki, pokrój marchew w talarki a ziemniaki w kostkę.
Wlej do garnka 300 mililitrów wody, dodaj liść laurowy i ziele angielskie oraz marchew i ziemniaki, gotuj na średnim ogniu przez 20 minut.
Dopraw solą, pieprzem, papryką słodką i papryką wędzoną. Dodaj ciecierzycę z puszki, paprykę czerwona i gotuj jeszcze 10 minut, dodaj pomidory z puszki i duś 15 minut.
Na koniec dodaj posiekaną natkę pietruszki.
-
Fasola po bretońsku
-
Ratatuj
-
Pasztet wegetariański
-
Zupa czosnkowa
-
Flaczki z boczniaków
-
Kotlet z kaszy gryczanej
-
Fuczki
-
Placki z kabaczka
-
Małdrzyki
-
Spaghetti neapolitana
-
Cannoli ze szpinakiem
-
Tartaletki z warzywami
-
Risotto ze szparagami
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety z brokułów
-
Makaron z tofu
-
Ryż z jajkiem
-
Cukinia z piekarnika
-
Szybki obiad wegański
Więcej informacji na temat gulaszu z ciecierzycy
Wege gulasz z ciecierzycy to doskonała propozycja na pyszne danie warzywne. Gulasz bez mięsa jest też daniem bezglutenowym. Przepis na gulasz z ciecierzycy jest łatwy do zrobienia, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby go zrobić. Do przygotowania gulaszu z ciecierzycy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ciecierzyca w puszce, pomidory w puszce, cebula, pieczarki, marchewka, ziemniaki, papryka czerwona, olej rzepakowy, sól, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, papryka słodka, papryka wędzona.
Jak zrobić gulasz z ciecierzycy? W garnku podgrzej olej rzepakowy. Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę, podsmaż. Pokrój pieczarki w ćwiartki i podsmaż z cebulą aż odparuje z nich woda. Usuń gniazda nasienne z papryki i pokrój w kostkę. Obierz marchewkę i ziemniaki, pokrój marchew w talarki a ziemniaki w kostkę. Wlej do garnka 300 mililitrów wody, dodaj liść laurowy i ziele angielskie oraz marchew i ziemniaki i gotuj na średnim ogniu przez 20 minut. Dopraw solą, pieprzem, papryką słodką i papryką wędzoną. Dodaj ciecierzycę z puszki, paprykę czerwona i gotuj jeszcze 10 minut, dodaj pomidory z puszki i duś 15 minut. Na koniec dodaj posiekaną natkę pietruszki.
Ciecierzyca to roślina z rodziny bobowatych inaczej zwana grochem włoskim. Ciecierzyca jest przede wszystkim źródłem złożonych węglowodanów. Ziarna zawierają dużo błonnika dlatego poprawiają perystaltykę jelit. Błonnik pozwala także utrzymać stały poziom glukozy we krwi, dodatkowo wpływa na dłużej utrzymujące się uczucie sytości.
Ziemniaki są źródłem wielu cennych składników pokarmowych. Zawierają dużo witaminy C i potasu. Potas obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia trawienie i zapewnia uczucie sytości. Ziemniaki są niskokalorycznym warzywem, które warto wprowadzić do swojej diety.
Podsumowując pyszny gulasz wegetariański jest dobry na obiad dla całej rodziny. Pomysł na gulasz z ciecierzycy możesz wykorzystać przygotowując go także z innymi warzywami. Gulasz bez mięsa jest zdrowy. Rośliny strączkowe taki jak ciecierzyca są dobrym źródłem białka.
Alergeny w gulaszu z ciecierzycy
Lista alergenów dla gulaszu z ciecierzycy przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na gulasz z ciecierzycy
Wartości odżywcze gulaszu z ciecierzycy
Gulasz z ciecierzycy jest zdrowszą wersją tradycyjnego mięsnego gulaszu. Ciecierzyca zawiera dużo białka. Białko roślinne powinno jednak być połączone z produktami zbożowymi aby było w pełni przyswajalne.
Energia i białka
(560g)
Węglowodany
(560g)
Tłuszcze
(560g)
Witaminy
(560g)
Składniki mineralne
(560g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.