Gulasz z ciecierzycą
- Ciecierzyca konserwowa (200 g)
- Cebula (210 g)
- Szpinak (200 g)
- Przecier pomidorowy bez soli (120 g)
- Bulion warzywny (100 ml)
- Pieczarki (250 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
Przepis na gulasz z ciecierzycą krok po kroku
Warzywa pokrój w kostkę a pieczarki w plasterki.
W garnku z oliwą podsmaż cebulę z pieczarkami.
Do garnka dodaj ciecierzycę, bulion, przecier, 2 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego i sól z pieprzem do smaku.
Gotuj 15 minut.
Po tym czasie dodaj szpinak, wymieszaj i duś jeszcze 5 minut.
Więcej informacji na temat gulaszu z ciecierzycą
Z czym kojarzy ci się gulasz?
Gulasz to potrawa pochodząca z Węgier i składająca się najczęściej z mięsa duszonego z warzywami, szczególnie z cebuli i papryki. Natomiast ten przepis na gulasz z ciecierzycą będzie pozbawiony mięsa. Można go przyrządzić w formie zupy, jak i sosu. Świetnie sprawdza się w chłodne dni, gdy potrzebujemy czegoś rozgrzewającego i pożywnego. Według Wikipedii gulasz to danie pasterskie i to od węgierskiego słowa gulyas, oznaczającego pasterza, prawdopodobnie pochodzi to słowo. Początkowo było to danie niższych klas społecznych, ale z czasem zyskał on dużą popularność. Aktualnie występuje wiele odmian gulaszu, a także można wprowadzać w tych przepisach własne modyfikacje. Ten gulasz z ciecierzycą będzie wegetariański i wegański. Do jego przygotowania potrzebna jest ciecierzyca z puszki lub suche nasiona ciecierzycy, ale pierwsza wersja zajmie znacznie mniej czasu, oraz ulubionych warzyw i bulionu. Jeżeli użyjesz wege bulionu, to gulasz będzie wegański. Możesz też wzbogacić gulasz i przygotować go z pieczarkami. Można go podawać zarówno z kaszą, ryżem, komosa ryżową, jak i z makaronem. Gulasz z ciecierzycą jest dość prosty i szybki w przygotowaniu.
Jak zrobić gulasz z ciecierzycą?
Przygotowania zaczynamy od pokrojenia warzyw w kostkę, oczywiście poza ciecierzycą. W garnku rozgrzewamy oliwę z oliwek lub inny tłuszcz. Do garnka dodajemy cebulę z różnokolorową papryką i chwilę podsmażamy, aż warzywa się zarumienią. Następnie do garnka dodajemy odsączoną ciecierzycę z puszki, bulion, liście laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego, czosnek i szczyptę soli. Całość gotujemy pod przykryciem około 15-20 minut, na wolnym ogniu. W tym czasie możesz przygotować kaszę i surówkę. Po ugotowaniu możesz zagęścić płyn z naszego gulaszu mąką. Wystarczy wymieszać mąkę z niedużą ilością wody, dodać do garnka z gulaszem i dobrze wymieszać. Po dosłownie chwili gotowania powstanie pyszny sos. W ten prosty sposób mamy bardzo smaczny, rozgrzewający i sycący obiad dla całej rodziny.
Alergeny w gulaszu z ciecierzycą
Lista alergenów dla gulaszu z ciecierzycą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze gulaszu z ciecierzycą
Gulasz z ciecierzycą to świetny pomysł na wegański obiad.
Energia i białka
(272g)
Węglowodany
(272g)
Tłuszcze
(272g)
Witaminy
(272g)
Składniki mineralne
(272g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.
W składnikach nie ma papryki a w opisie przygotowania już jest.
Koszt składników to 64PLN. Naprawdę?
Kto to pisał? Musi się ogarnąć.