Gulasz z boczniaków
- Boczniaki - 8 sztuk (400 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 1 średnia sztuka (70 g)
- Papryka czerwona - 1 sztuka (220 g)
- Pomidory w puszce - 1 puszka (400 g)
- Śmietana 18% (70 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (36 ml)
- Bulion warzywny (750 ml)
Przepis na gulasz z boczniaków krok po kroku
Boczniaki pokrój w paski.
Paprykę opłucz, osusz i wytnij z niej gniazdo nasienne. Następnie pokrój paprykę w kostkę.
Cebulę obierz i pokrój w piórka.
Marchewkę obierz, opłucz i pokrój w talarki.
Bulion podgrzej w garnku.
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju, a potem podsmaż na niej delikatnie boczniaki. Gdy będą gotowe, przerzuć je do garnka.
Na tej samej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, a potem wrzuć cebulę. Podsmażaj ją przez ok. 3-4 minuty. Następnie dodaj marchewkę i paprykę. Podsmażaj ok. 10 minut i przerzuć całość do garnka z bulionem i grzybami. Dodaj 1 liść laurowy, 2 ziela angielskie i 2 ziarenka pieprzu czarnego, 1/2 łyżeczkę czosnku granulowanego, 1 łyżkę majeranku i duś pod przykryciem ok. 20 minut.
Po tym czasie dodaj do garnka krojone pomidory, 1 łyżeczkę papryki słodkiej i 1/2 łyżeczki papryki ostrej. Duś przez ok. 25-30 minut, aż grzyby będą miękkie.
Śmietanę umieść w misce i zahartuj ją gulaszem. Następnie zabiel gulasz śmietaną i dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Przy podaniu udekoruj danie natką pietruszki.
-
Flaczki z boczniaków
-
Flaki z boczniaków
-
Boczniaki w panierce
-
Makaron z boczniakami
-
Gulasz warzywny
-
Zupa z boczniaków
-
Boczniaki smażone
-
Sos z boczniaków
-
Kotlety z boczniaków
-
Boczniak panierowany
-
Boczniaki z grilla
-
Sałatka z boczniaków
-
Risotto z boczniakami
-
Jajecznica z boczniakami
-
Leczo z boczniakami
-
Nuggetsy z boczniaka
-
Strogonow z boczniaka
-
Boczniaki z patelni
-
Dania z boczniaków
Więcej informacji na temat gulaszu z boczniaków
Gulasz z boczniaków to wegetariańska wersja tradycyjnego węgierskiego gulaszu. Danie nie jest trudne do przygotowania, ale jego zrobienie zajmuje nieco czasu. Taki gulasz można podać z ryżem lub kaszą, choć można też pokusić się na placek ziemniaczany.
Jak zrobić gulasz z boczniaków? Przede wszystkim trzeba podsmażyć grzyby. Warzywa należy pokroić, a potem usmażyć na patelni i połączyć z boczniakami oraz bulionem. Po dodaniu przypraw należy gulasz dusić pod przykryciem, a dopiero potem można dodać pomidory i resztę przypraw. Na sam koniec danie można zabielić śmietaną – warto ją wcześniej zahartować gulaszem. Jeśli gulasz nie zredukował się tak, jak byśmy tego chcieli, do śmietany możesz dodać nieco mąki.
Przepis na gulasz z boczniaków możesz dowolnie zmodyfikować, aby dopasować do swojego gustu smakowego. W przypadku tradycyjnego gulaszu dodaje się mięso (np. szynkę lub polędwicę z wieprzowiny, łopatkę wołową, indyka), więc jeśli chcesz pokusić się na przygotowanie takiej wersji, musisz zacząć od przysmażenia wybranego mięsa, a potem przełożyć je do garnka. Potem na tej samej patelni należy przygotować resztę składników, aby zebrać wszystkie smaki i aromaty, jakie zostały na ściankach naczynia.
Gulasz będzie dobry z dodatkiem cukinii. Jeśli masz młodą cukinię, to nie musisz obierać jej ze skórki, ale warto wydrążyć gniazdo nasienne. Do gulaszu możesz dodać papryki czerwone i żółte. Gulasz warzywny z boczniakami będzie dobry z dodatkiem podsmażanej cebulki i czosnku. Zamiast krojonych pomidorów z puszki możesz pokusić się na dodanie świeżych pomidorów lub koncentratu pomidorowego. Odpowiednim dodatkiem będzie papryczka chili. Jeśli chcesz, do gulaszu możesz dodać ziemniaki.
Gulasz wegetariański z boczniakami to danie, które można przygotować na obiad dla najbliższych. Mimo że nie zawiera w sobie mięsa, skradnie serca i żołądki wielu osób. Potrawę warto podawać z kieliszkiem wytrawnego, czerwonego wina. W zależności od użytych przypraw danie może być mniej lub bardziej pikantne.
Alergeny w gulaszu z boczniaków
Lista alergenów dla gulaszu z boczniaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze gulaszu z boczniaków
Energia i białka
(440g)
Węglowodany
(440g)
Tłuszcze
(440g)
Witaminy
(440g)
Składniki mineralne
(440g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.