Gulasz z baraniny
- Udziec barani (500 g)
- Cebula - 2 większe sztuki (200 g)
- Marchewka - 1 większa sztuka (150 g)
- Seler naciowy - 1 mały kawałek (100 g)
- Wino białe wytrawne (100 ml)
- Cukinia (150 g)
- Pomidor - 2 większe sztuki (350 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Natka pietruszki (10 g)
- Mąka ziemniaczana (25 g)
Przepis na gulasz z baraniny krok po kroku
Mięso pokrój w większą kostkę.
Mięso obtocz w mące i obsmaż na mocno rozgrzanym oleju.
Na patelni po smażeniu mięsa podsmaż cebulę pokrojoną w pióra, rozciśnięty nożem czosnek w łupinie i marchewkę pokrojoną w słupki.
Mięso i podsmażone warzywa włóż do garnka.
Do garnka wlej 300ml wody, wino, dodaj przyprawy, pokrojone w kostkę pomidory. Włóż gałązki selera w całości lub przekrojone w pół. Zagotuj.
Całość duś na małym ogniu przez 180 minut.
Podawaj posypane natką pietruszki i z pieczonymi ziemniakami.
Więcej informacji na temat gulaszu z baraniny
Gulasz z baraniny to doskonała propozycja na pyszny obiad. Baranina jest dość rzadko spotykanym mięsem a naszych stołach. Boimy się eksperymentować a przepis na gulasz z baraniny jest prosty i po prostu nie może się nie udać. Nie wymaga od Ciebie dużego doświadczenia w kuchni. Więc koniecznie spróbuj gulaszu baraniego. Aby przygotować gulasz z baraniny potrzebujesz następujących składników: łopatki baraniej bez kości, cebuli, białego wytrawnego wina, marchewki, selera naciowego, cukinii, przypraw (soli, ziela angielskiego, liścia laurowego, świeżego rozmarynu, czosnku, skórkę z cytryny), pomidorów świeżych lub w puszce.
Jak zrobić dobry gulasz z baraniny ? Podstawą jest świeże, dobrej jakości mięso baranie. Mięso pokrój w większą kostkę. Obtocz w mące ziemniaczanej i obsmaż na mocno rozgrzanym oleju. Na patelnie po mięsie dodaj pokrojoną w piórka cebulę, czosnek w łupinie zmiażdżony nożem i marchewkę pokrojoną w słupki. Podsmaż. Składniki umieść w dużym garnku. Dodaj przyprawy. Zalej wodą i białym winem, dodaj pokrojone pomidory. Doprowadź do wrzenia. Dodaj seler naciowy w całości. Duś na wolnym ogniu przez 180 minut. Pod koniec duszenia dodaj podsmażoną cukinię. Podawaj udekorowany natką pietruszki z pieczonymi ziemniakami. Sos z baraniny, który powstanie po duszeniu możesz wykorzystać jako bazę do zupy gulaszowej.
Gulasz węgierski z baraniny przygotujesz dodając do podstawowej wersji mieszankę papryki suszonej (słodkiej, ostrej i wędzonej) podsmażonej na smalcu, paprykę świeżą czerwoną i zieloną pokrojoną w większą kostkę. Mięso baranie zawiera dużo kwasów omega 3, jest jednym z najzdrowszych rodzajów mięsa. Jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają korzystne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Regulują stężenie cholesterolu we krwi i mają działanie przeciwzapalne.
Podsumowując gulasz z baraniny to aromatyczne i pełne składników odżywczych danie na obiad. Gulasz możesz przygotować z warzywami takimi jak cukinia, bakłażan, ziemniaki czy dynia. Wzbogacą one smak i będą dobrym źródłem błonnika w diecie. Sos z baraniny podaj na obiad dla całej rodziny czy na kolację w gronie przyjaciół.
Alergeny w gulaszu z baraniny
Lista alergenów dla gulaszu z baraniny przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler naciowy
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
Wartości odżywcze gulaszu z baraniny
Gulasz barani to świetny pomysł na pożywny obiad. Mięso baranie jest bardzo zdrowe. Zawiera dobrej jakości tłuszcze wielonienasycone. Jest również źródłem łatwo przyswajalnego białka.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.