Grzyby w pomidorach
- Świeże leśne grzyby (1500 g)
- Koncentrat pomidorowy (250 g)
- Ocet winny (200 ml)
- Cebula - 4 duże sztuki (400 g)
- Cukier - Pół szklanki (70 g)
- Olej rzepakowy (250 ml)
Przepis na grzyby w pomidorach krok po kroku
Grzyby umyj dokładnie, sprawdź czy nie są robaczywe. Jeśli używasz dużych grzybów pokrój je na mniejsze kawałki, jeśli małych zostaw je w całości. W garnku zagotuj wodę, umieść w niej grzyby i gotuj 7-10 minut.
Pokrój cebulę w kostkę i podsmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym.
Dodaj do cebuli grzyby, wymieszaj dokładnie, dopraw solą, pieprzem i papryką słodką. Dodaj koncentrat pomidorowy, ziele angielskie i liść laurowy, wlej 400 ml wody oraz ocet i duś grzyby 15-20 minut.
Przygotuj słoiczki 400 ml, wyparz je wrzątkiem i przełóż pomidory w sosie. Zakręć dokładnie i wstaw do garnka. Wlej wody do 2/3 wysokości słoików i zagotuj, gotuj na średnim ogniu przez 10-12 minut.
Po tym czasie wyjmij słoiki i postaw do góry dnem.
Więcej informacji na temat grzybów w pomidorach
Grzyby w pomidorach to doskonały pomysł na zachowanie lasu w słoiku na zimę. Pyszne grzyby do słoików wspaniale smakują podane na ciepło ze świeżym pieczywem. Są wspaniałe na szybki posiłek ze słoika. Przepis na grzyby w pomidorach jest bardzo prosty do zrobienia, dlatego nie musisz mieć żadnego doświadczenia kulinarnego aby go przygotować. Do zrobienia grzybów z cebulą potrzebne będą następujące składniki: grzyby leśne (podgrzybki, maślaki, borowiki), cebula, koncentrat pomidorowy, papryka słodka, sól, pieprz, cukier, ziele angielskie, liść laurowy, ocet, olej rzepakowy.
Jak zrobić grzyby w pomidorach? Na początek umyj dokładnie grzyby, sprawdź czy nie są robaczywe. Jeśli używasz dużych grzybów pokrój je na mniejsze kawałki, jeśli małych zostaw je w całości. W garnku zagotuj wodę, umieść w niej grzyby i gotuj 7-10 minut. Cebulę obierz z łupin i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i podsmaż cebulę, aż nabierze złotego koloru. Dodaj do cebuli grzyby, wymieszaj dokładnie, dopraw solą, pieprzem i papryką słodką. Dodaj koncentrat pomidorowy, ziele angielskie i liść laurowy, wlej 400 ml wody oraz ocet winny i duś grzyby 15-20 minut. Przygotuj słoiczki 400 ml, wyparz je wrzątkiem i przełóż pomidory w sosie. Zakręć dokładnie i wstaw do garnka. Wlej wody do 2/3 wysokości słoików i zagotuj, gotuj na średnim ogniu przez 10-12 minut. Wyjmij słoiki i postaw do góry dnem.
Grzyby leśne są produktem niskokalorycznym, bogate są w błonnik, zapewniający uczucie sytości oraz regulujący perystaltykę jelit. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby są ciężko strawne dlatego unikać ich spożywania powinny osoby mające problemy z układem pokarmowym, borykające się z chorą wątrobą czy nerkami. Grzyby nie są produktem odpowiednim do spożywania przez dzieci i osoby starsze.
Podsumowując grzyby marynowane z pomidorami to świetna propozycja na grzyby do słoików na zimę. Pomysł na grzyby z cebulę smakuje najlepiej na ciepło z dodatkiem świeżego pieczywa.
Alergeny w grzybach w pomidorach
Lista alergenów dla grzybów w pomidorach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
Wartości odżywcze grzybów w pomidorach
Grzyby w pomidorach są niskokalorycznym przetworem na zimę. Grzyby w sosie świetnie sprawdzą się jako posiłek na ciepło bez dodatku mięsa. Dobrze jest przygotować domowe przetwory z grzybów i sięgać po nie zimą.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.