Grzyby smażone z cebulą
- Świeże leśne grzyby (500 g)
- Cebula - 3 duże sztuki (300 g)
- Bulion warzywny - pół szklanki (130 ml)
- Masło klarowane (120 g)
- Koperek ogrodowy świeży - 1 duży pęczek (30 g)
Przepis na grzyby smażone z cebulą krok po kroku
Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Grzyby oczyść i pokrój na mniejsze kawałki.
Na patelni rozgrzej masło.
Zeszklij cebulę, dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, liść laurowy i ziele angielskie.
Dodaj na patelnię grzyby, smaż przez 5 minut, następnie dodaj bulion warzywny i duś grzyby przez 15 minut.
Posiekaj koper i posyp danie, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.
Więcej informacji na temat grzybów smażonych z cebulą
Grzyby smażone z cebulą to prosty przepis na pyszny obiad dla całej rodziny. Grzyby wystarczy podać z kaszą i sałatką ze świeżych warzyw lub buraczkami. Przepis na grzyby smażone z cebulą jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia tego dania potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: świeże grzyby, cebula, masło, bulion warzywny, koper, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz.
Jak zrobić grzyby smażone z cebulą? Cebulę obierz z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Grzyby oczyść i pokrój na mniejsze kawałki. Jeśli używasz grzybów leśnych, sprawdź, czy nie są robaczywe. Na patelni rozgrzej masło. Zeszklij cebulę, dodaj przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku, liść laurowy i ziele angielskie. Dodaj na patelnię grzyby, smaż przez 5 minut, następnie dodaj bulion warzywny i duś grzyby przez 15 minut. Posiekaj koper i posyp danie, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.
Grzyby leśne są produktem niskokalorycznym, bogate są w błonnik, zapewniający uczucie sytości oraz regulujący perystaltykę jelit. Grzyby są bogatym źródłem potasu, regulującego ciśnienie krwi i pracę serca oraz witamin z grupy B. Grzyby są ciężko strawne, dlatego unikać ich spożywania powinny osoby mające problemy z układem pokarmowym, borykające się z chorą wątrobą czy nerkami. Grzyby nie są produktem odpowiednim do spożywania przez małe dzieci i osoby starsze. Grzyby leśne świeże możesz zamienić poza sezonem na mrożone lub suszone grzyby. Suszone należy ugotować w lekko osolonej wodzie przed smażeniem.
Podsumowując pyszne grzyby leśne z cebulą to doskonały pomysł na obiad. Nie musisz obawiać się dodatku wina, podając danie dzieciom, gdyż cały alkohol podczas gotowania odparuje. Pyszne grzyby możesz podać ze śmietaną kwaśną lub słodką kremówką. Pamiętaj, że kwaśna śmietana nie nadaje się do gotowania, więc dodaj ją na koniec do gotowego dania. Natomiast śmietanę kremówkę dodaj do potrawy razem z winem i gotuj, aż zgęstnieje. Sos grzybowy można przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.
Alergeny w grzybach smażonych z cebulą
Lista alergenów dla grzybów smażonych z cebulą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
W przepisie na grzyby smażone z cebulą nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- liście laurowe
Wartości odżywcze grzybów smażonych z cebulą
Grzyby smażone z cebulą to danie zawierające sporą ilość błonnika pokarmowego. Grzyby są ciężko strawne, dlatego nie powinny ich spożywać osoby starsze i z problemami trawiennymi. Potrawa zawiera także sporą ilość składników mineralnych.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.