Grzanki z chleba
- Chleb - 5 kromek (175 g)
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki (36 ml)
Przepis na grzanki z chleba krok po kroku
5 kromek chleba podziel na małe kawałeczki.
Oliwę wymieszaj z czosnkiem granulowanym, bazylią, oregano i tymiankiem.
Pokrojone kromki chleba umieść w misce, a następnie polej je oliwą z oliwek z dodatkiem przypraw i dobrze wymieszaj. Kawałki chleba obtoczone w oliwie umieść na blaszce do pieczenia.
Piekarnik nagrzej do 190 stopni. Grzaneczki piecz przez ok. 10-12 min. W połowie pieczenia warto raz je wymieszać.
Więcej informacji na temat grzanek z chleba
Grzanki z chleba to idealny dodatek do zup i sałatek, choć można je dodać także i do innych potraw. Takie grzaneczki przygotowuje się szybko, a do ich zrobienia potrzeba naprawdę niewiele składników.
Jak zrobić grzanki do zupy? Możne je przygotować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to grzaneczki z piekarnika. Kromki chleba należy pokroić w kosteczkę. W małej misce warto przygotować sobie mieszankę oliwy z oliwek z wybranymi ziołami i przyprawami. Kosteczki z chleba trzeba przełożyć do miski i polać mieszanką, a potem dobrze wymieszać. Możesz też najpierw polać je oliwą, a potem posypać swoimi ulubionymi dodatkami. Oliwę możesz zamienić np. na olej rzepakowy.
Tak przygotowany chlebek wystarczy umieścić na blaszce i włożyć do piekarnika. Grzanki będą gotowe, gdy będą przyrumienione. Każdy piekarnik pieczenie inaczej, więc warto zaglądać do grzanek, aby upewnić się, że się nie przypiekły zbyt mocno.
Drugi sposób to grzanki przygotowane na patelni. Te grzaneczki możesz obtoczyć w oliwie, a potem umieścić na dobrze rozgrzanej patelni. Dopiero pod koniec smażenia należy dodać zioła. W przypadku tych grzanek możesz też najpierw rozgrzać na patelni masło, a potem dodać niczym nieprzyprawione kostki chleba. Grzaneczki należy obtoczyć w gorącym tłuszczu i smażyć, aż przyrumienią się z każdej strony.
Do przygotowania tych grzanek możesz wykorzystać każdy rodzaj chleba, ale najlepiej zdecydować się na chleb czerstwy. Może być żytni, pszenny lub razowy. Możesz też zrobić grzaneczki z chleba tostowego. Grzanki z chleba do zupy możesz przygotować z bagietki. W takim wypadku odpowiednim dodatkiem będzie masło czosnkowe oraz starty ser żółty. Plastry bagietki należy wysmarować domowym masłem czosnkowy, posypać serem i zapiekać w piekarniku.
Przepis na grzanki z chleba nie jest skomplikowany. W zależności do tego, jaki smak grzaneczek potrzebujemy, możesz je obtoczyć w oliwie z oliwek lub oleju i dodać wybrane przyprawy (np. czosnek granulowany, czerwoną paprykę) oraz zioła (m.in. oregano, bazylię). Pamiętaj o tym, aby grzanki robić ze starego chleba (czerstwego).
Alergeny w grzankach z chleba
Lista alergenów dla grzanek z chleba przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
- Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Chleb
Wartości odżywcze grzanek z chleba
Energia i białka
(70g)
Węglowodany
(70g)
Tłuszcze
(70g)
Witaminy
(70g)
Składniki mineralne
(70g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.