Grule
- Ziemniaki późne - 10 dużych sztuk (1500 g)
- Boczek wędzony bez kości (300 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (400 g)
- Olej rzepakowy - niepełne pół szklanki (100 ml)
Przepis na grule krok po kroku
Ziemniaki umyj dokładnie.
Przekrój je na połówki.
Dopraw solą, pieprzem i skrop olejem rzepakowym.
Umieść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
Piecz w nagrzanym do 200 st. C piekarniku przez 30 minut.
Boczek pokrój w kostkę.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni podsmaż boczek, dodaj cebulę i smaż przez 3-4 minuty.
Ziemniaki podawaj z dodatkiem boczku na dużym talerzu.
Więcej informacji na temat gruli
Grule to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do obiadu dla całej rodziny. Potrawę można także podać samodzielnie dla miłośników ziemniaków. Pyszne pieczone ziemniaki z boczkiem są bardzo aromatyczne. Przepis na grule jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, boczek, cebula, olej rzepakowy, sól, pieprz.
Jak zrobić grule? Ziemniaki umyj dokładnie. Przekrój je na połówki. Dopraw solą, pieprzem i skrop olejem rzepakowym. Umieść je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz w nagrzanym do 200 stopni piekarniku przez 30 minut. Boczek pokrój w kostkę. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni podsmaż boczek, dodaj cebulę i smaż przez 3-4 minuty. Ziemniaki podawaj z dodatkiem boczku na dużym talerzu.
Ziemniaki są źródłem wielu cennych składników pokarmowych. Zawierają dużo witaminy C i potasu. Potas obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który poprawia trawienie i zapewnia uczucie sytości. Ziemniaki są niskokalorycznym warzywem, które warto wprowadzić do swojej diety. Boczek wieprzowy jest mięsem o dużej zawartości tłuszczu. Zawiera również łatwo przyswajalne białko zwierzęce. Jest źródłem wapnia, magnezu i fosforu. Wapń jest bardzo ważnym minerałem odpowiadającym za prawidłową budowę kości i zębów. Magnez natomiast odgrywa ważną rolę w prawidłowym skurczu mięśni. Pamiętaj, aby wybierać mięso dobrej jakości z chowu bez antybiotyków. Wybierając boczek, staraj się wybierać ten z większą zawartością mięsa. Pozwoli to ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów nasyconych.
Podsumowując najlepsze góralskie danie jest bardzo aromatyczne, smaczne i świetnie sprawdzi się podane ze szklanką mleka. Możesz zapiec także ziemniaki gotowane i podać je ze skwarkami. Danie jest dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2 dni. Ziemniaki można rozgnieść delikatnie i dodać do nich kwaśną śmietanę.
Alergeny w grulach
Lista alergenów dla gruli przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na grule
Wartości odżywcze gruli
Grule to danie zawierające dużą ilość błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę naszch jelit. Grule to potrawa zawierająca sporą ilość kalorii. Nie powinny jej w dużych ilościach spożywać osoby będące na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(440g)
Węglowodany
(440g)
Tłuszcze
(440g)
Witaminy
(440g)
Składniki mineralne
(440g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.