Gratin ziemniaczane
- Ziemniaki średnie - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1 szklanka (250 g)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
- Masło (20 g)
- Ser parmezan - tarty (125 g)
Przepis na gratin ziemniaczane krok po kroku
Naczynie żaroodporne wysmaruj masłem oraz czosnkiem przekrojonym na pół.
Ziemniaki obierz i pokrój przy pomocy malaksera na cienkie plasterki.
W naczyniu żaroodpornym ułóż warstwę ziemniaków tak, aby zachodziły na siebie na około 1 cm. Warstwę odrobinę posól.
Następnie powtarzaj czynność, aż wykorzystasz wszystkie plastry ziemniaków.
Ułożone plastry ziemniaków zalej śmietana oraz całość delikatnie posyp solą, oraz pieprzem.
Naczynie żaroodporne przykryj.
Gratin ziemniaczane piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez około 60 minut.
Po tym czasie naczynie żaroodporne odkryj, zapiekankę posyp serem i piecz bez przykrycia przez 15 minut.
Gotową zapiekankę z ziemniaków podawaj na ciepło.
-
Zapiekanka makaronowa
-
Zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym i cebulą
-
Mac cheese
-
Zapiekanka gyros z makaronem
-
Zapiekanka z cukinii
-
Zapiekanka z kurczakiem
-
Zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą
-
Zapiekanka makaronowa z mięsem mielonym
-
Zapiekanka ziemniaczana z kurczakiem
-
Zapiekanka gyros
-
Zapiekanka makaronowa z kurczakiem
-
Moussaka
-
Zapiekanka makaronowa z szynką
-
Zapiekanka warzywna
-
Zapiekanka z pieczarek
-
Zapiekanka z pieczarkami
-
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą
-
Kugel
-
Zapiekanki
Więcej informacji na temat gratin ziemniaczanego
Gratin ziemniaczane to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Zapiekanka ze śmietaną świetnie sprawdzi się również jako ciepłe danie podane podczas spotkania ze znajomymi. Sprawdzony przepis na gratin ziemniaczany jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania dania potrzebne będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, śmietana kremówka, czosnek, masło, parmezan, sól oraz pieprz. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Jak zrobić pyszne gratin ziemniaczane? Naczynie żaroodporne wysmaruj masłem oraz czosnkiem przekrojonym na pół. Ziemniaki obierz i pokrój przy pomocy malaksera na cienkie plasterki. W naczyniu żaroodpornym ułóż warstwę ziemniaków tak, aby zachodziły na siebie na około 1 cm. Warstwę odrobinę posól. Następnie powtarzaj czynność, aż wykorzystasz wszystkie plasterki ziemniaków. Ułożone plastry ziemniaków zalej śmietana oraz całość delikatnie posyp solą oraz pieprzem. Naczynie żaroodporne przykryj. Gratin ziemniaczane piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 60 minut. Po tym czasie naczynie żaroodporne odkryj, zapiekankę posyp serem i piecz bez przykrycia przez 15 minut. Gotową zapiekankę z ziemniaków podawaj na ciepło.
Ziemniaki zawarte w przepisie to bardzo dobre źródło węglowodanów złożonych w postaci skrobi. Zawierają one sporą ilość potasu. Pozwala on obniżać ciśnienie krwi oraz regulować pracę serca. Potas jest także niezbędny do funkcjonowania gospodarki wodno elektrolitowej. Ziemniaki zawierają sporą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik ma bardzo korzystny wpływ na pracę naszych jelit.
Podsumowując wiesz już jak przygotować pyszne gratin ziemniaczane. Danie jest dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Smaczne gratin świetnie sprawdzi się jako obiad podany dla rodziny. Zapiekankę można wzbogacić również w inne składniki lub podać ją jako dodatek do mięs. Gratin można przygotować również jako ciepłe danie serwowane podczas spotkań ze znajomymi.
Alergeny w gratin ziemniaczanym
Lista alergenów dla gratin ziemniaczanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
- Masło
- Ser parmezan
Wartości odżywcze gratin ziemniaczanego
Gratin ziemniaczane to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Stanowi one dobre źródło białka zwierzęcego.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.