Gotowana golonka
- Golonka wieprzowa - 1 sztuka (500 g)
- Piwo ciemne - 3/4 szklanki (200 ml)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 sztuki (90 g)
Przepis na gotowaną golonkę krok po kroku
Golonkę umyj, osusz i lekko posyp przyprawami. Obsmaż na patelni z każdej strony przez kilka minut i przełóż do garnka.
Na tej samej patelni podsmaż drobno posiekaną cebulę i dodaj do golonki.
Marchew umyj, obierz, pokrój w plastry i dodaj do garnka.
Dodaj piwo i wszystkie przyprawy.
Garnek wstaw do piekarnika ustawionego na 90-95 stopni na ok. 12 godzin.
Po tym czasie zwiększ temperaturę do 200 stopni i piecz 40 minut.
-
Golonka z indyka
-
Golonka w piwie
-
Golonka w kapuście
-
Golonki w kapuście
-
Golonka po bawarsku
-
Galaretki z golonki
-
Galareta z golonki
-
Galat z golonki
-
Golonka w kapuście kiszonej
-
Golonka w pepitkę
-
Golonka z indyka pieczona
-
Marynata do golonki
-
Golonki z indyka pieczone
-
Golonka pieczona w rękawie
-
Golonka pieczona w piwie
-
Golonka z piekarnika
-
Golonka z kociołka
-
Golonka peklowana
-
Golonka
Więcej informacji na temat gotowanej golonki
Golonka gotowana to klasyka polskiej kuchni. Tradycyjnie podawana z kapustą i grzybami (najczęściej borowikami, prawdziwkami), pieczonym boczkiem i z warzywami, a w wielu restauracjach także z żurawiną, tartym, świeżym chrzanem, śmietanowym nadzieniem z pieprzem. Bardzo popularna jest też golonka po węgiersku i bawarsku. W regionie beskidzkim golonkę wieprzową często wykorzystuje się go przyrządzania zup, zwłaszcza tradycyjnej, górskiej kwaśnicy czy kapuśniaku, która według wielu krytyków kulinarnych i restauratorów uznawana jest jako najlepsza w Polsce. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić golonkę gotowaną w piwie, która będzie charakteryzowała się delikatnym, ale smacznym i aromatycznym mięsem jesteś w odpowiednim miejscu. Nasz przepis na golonkę wieprzową gotowaną będzie dla Ciebie świetną inspiracją. Golonka najlepiej komponuje się i najczęściej podawana jest z pieczonymi ziemniakami z czosnkiem i ziołami lub frytkami oraz kiszoną kapustą lub marchewką. Niektórzy wykorzystują ją również jako wędlinę na kanapki. Świetnym pomysłem jest zarówno golonka gotowana w wodzie, jak również golonka gotowana w piwie, jasnym lub ciemnym. Ta druga wersja nadaje jej charakterystycznego smaku i aromatu. Jak ugotować golonkę w wodzie lub piwie? Możesz ją przygotować zarówno w wolnowarze, jak również piekarniku, czy poprostu zwykłym lub żeliwnym garnku. Odpowiedź na to ile czasu potrzeba na ugotowanie najlepszej golonki początkowo może Cię zniechęcić - w tradycyjnych przepisach golonkę wstawia się do piekarnika nawet na kilkanaście godzin. Najprościej wstawić ją na noc i podać kolejnego dnia - efekt końcowy z pewnością wynagrodzi ten długi czas wszystkim smakoszom mięs. Tak długi czas gotowania sprawia, że golonka jest bardzo delikatna, soczysta, a mięso dosłownie rozpływa się w ustach. Koniecznie poznaj nasz przepis na gotowaną golonkę. Jeśli jesteś fanem/fanką polskiej kuchni poprostu musisz jej spróbować.
Alergeny w gotowanej golonce
Lista alergenów dla gotowanej golonki przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Piwo ciemne
- sos sojowy
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze gotowanej golonki
Golonka jest tłustym i ciężkostrawnym mięsem, dlatego nie powinna być stałym elementem diety.
Energia i białka
(700g)
Węglowodany
(700g)
Tłuszcze
(700g)
Witaminy
(700g)
Składniki mineralne
(700g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.