Gołąbki z piekarnika
- Kapusta biała - 1 sztuka (2000 g)
- Ryż biały - 2 woreczki (200 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Olej rzepakowy - 4 łyżki (40 ml)
- Mięso mielone wieprzowe (600 g)
- Bulion drobiowy (1000 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 i 1/2 szklanki (360 g)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka (25 g)
Przepis na gołąbki z piekarnika krok po kroku
Ryż ugotuj al dente w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedź go, wyciągnij z woreczka i pozostał do ostygnięcia.
Kapustę opłucz, a potem usuń głąb. Kapustę włóż do dużego garnka i zalej wrzątkiem. Gotuj ją na małym ogniu pod przykryciem ok. 8-10 min. Obgotowaną kapustę wyciągnij z garnka i pozostaw do ostygnięcia.
Na patelni rozgrzej 20 ml (2 łyżki) oleju. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę, a następnie umieść ją na rozgrzanej patelni. Podsmażaj ok. 5 min do przyrumienienia. Odstaw do ostygnięcia.
W dużej misce wymiesza ryż, cebulę i mięso wieprzowe. Całość dopraw solą i pieprzem do smaku i ponownie wymieszaj.
Ugotowaną kapustę podziel na liście. Z każdego liścia delikatnie wytnij zgrubienie (gruby nerw). Na dużych i średnich liściach układaj farsz, a następnie dobrze zawijaj gołąbki.
Naczynie żaroodporne natrzyj olejem (ok. 2 łyżki), a potem na dnie wyłóż pozostałe liście kapusty. Na liście połóż gołąbki (powinny ściśle do siebie przylegać).
Do garnka wlej bulion i zagotuj. Dodaj do niego przecier pomidorowy oraz koncentrat. Wymieszaj i dodaj 1 łyżkę bazylii, 1 łyżkę majeranku, 1/4 łyżeczki mielonego pieprzu, 1 łyżeczkę soli, 1 łyżeczkę cukru. Całość wymieszaj i gotuj na małym ogniu ok. 5-7 min (cały czas mieszając).
Gołąbki zalej sosem, a następnie zamknij naczynie żaroodporne.
Piekarnik rozgrzej do 175 stopni (termoobieg).
Gołąbki duś ok. 80 min.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki pieczone
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków z piekarnika
Gołąbki z piekarnika są zapiekane w sosie pomidorowym. Wychodzą pyszne i wręcz nie można im się oprzeć. Te gołąbki to idealny pomysł na obiad dla całej rodziny. Możesz je przygotować z mięsem lub z warzywami. Smaczne będą zarówno z ryżem, jak i z kaszą jęczmienną. To, na jaki farsz się zdecydujesz, zależy od ciebie.
Jak zrobić gołąbki w piekarniku? Przede wszystkim trzeba zacząć od ugotowania kapusty i przygotowania farszu. Gołąbki muszą być także dobrze zawijane. Ta część przebiega identycznie, jak w przypadku gołąbków gotowanych w garnku.
Z kapusty należy wyciąć głąb i ją ugotować. Kapusta biała zwykle jest szybciej gotowa niż kapusta włoska, o czym należy pamiętać. Kapustę trzeba podzielić na pojedyncze liście. Te duża i średnie będą potrzebne do zawijania gołąbków, ale te małe również się przydadzą.
Jak upiec gołąbki w piekarniku? Liście kapusty, które nie zostały wykorzystane do zawinięcia gołąbków, należy umieścić na dnie naczynia żaroodpornego. W ten sposób uchronisz gołąbki przed przypaleniem. Jeśli zdecydujesz się na ugotowanie ich w garnku, to również pamiętaj o tym, aby spód wyłożyć pozostałymi liśćmi.
Gołąbki należy ułożyć tak, aby ściśle do siebie przylegały. Sos należy przygotować w garnku, a potem zalać nim gołąbki. Do sosu możesz dodać mąkę lub kwaśną śmietaną (np. 18%), jeżeli chcesz zagęścić sos. Pamiętaj, aby wcześniej zahartować śmietaną w miseczce z gorącym sosem. Mąkę również należy wcześniej rozmieszać z wodą lub sosem i dodać dopiero wtedy, gdy masa będzie jednolita (bez grudek z mąki).
Ile piec gołąbki? W przypadku zamkniętego naczynia żaroodpornego, gołąbki należy dusić ok. 80 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 175 stopni Celsjusza. Jednak wszystko jest uzależnione od twojego piekarnika (każdy grzeje w nieco w inny sposób).
Przepis na gołąbki z piekarnika nie należy do najprostszych, ale to samo tyczy się gołąbków gotowanych w garnku. Przygotowanie tej potrawy jest pracochłonnym zajęciem, więc jeśli chcesz zrobić je na obiad, warto o tym pamiętać.
Alergeny w gołąbkach z piekarnika
Lista alergenów dla gołąbków z piekarnika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
Wartości odżywcze gołąbków z piekarnika
Energia i białka
(410g)
Węglowodany
(410g)
Tłuszcze
(410g)
Witaminy
(410g)
Składniki mineralne
(410g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.