Gołąbki z czerwonej kapusty
- Kapusta czerwona - 1 mała główka (1000 g)
- Mięso mielone z indyka (500 g)
- Cebula - 2 sztuki (120 g)
- Ryż biały (150 g)
- Czosnek - 3 ząbek (21 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Passata pomidorowa - ok. pół szklanki (125 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (10 g)
- Śmietana 18% (200 g)
Przepis na gołąbki z czerwonej kapusty krok po kroku
Z kapusty obierz wierzchnie liście i je wyrzuć. Poobrywaj dobre liście i je umyj.
Wytnij z liści zgrubiałą część. Włóż liście do dużego garnka i zalej je wrzątkiem na kilka minut, po czym wyciągnij by ostygły.
Ugotuj ryż według instrukcji na opakowaniu.
Cebule obierz i pokrój w kostkę.
Na patelni podgrzej oliwę i usmaż na niej cebulę, aż zmięknie. Następnie dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę i podsmaż jeszcze przez minutę.
Do dużej miski wsyp ugotowany ryż, dodaj cebulę z czosnkiem i surowe mięso. Wsyp łyżkę majeranku, szczyptę soli oraz pieprzu i dokładnie wyrób masę.
Z farszu formuj w dłoniach małe kotleciki i każdy z nich zawiń liściem kapusty. W razie potrzeby obwiąż sznurkiem lub nitką, by się nie rozpadły.
Dno dużego garnka wyłóż częścią pozostałych liści i ułóż na tym przygotowane gołąbki, po czym na wierzchu również rozłóż liście.
Wlej do garnka wodę, tak by zakryło wierzch liści. Dodaj 2 kostki bulionowe.
Gotuj, aż liście będą miękkie, około 30-40 minut.
Po tym czasie wyciągnij z garnka liście i gołąbki. Z pozostałego płynu odlej 500 ml do mniejszego garnka.
Dolej do niego passatę, dodaj łyżkę papryki słodkiej, pół łyżeczki soli i wymieszaj. Gotuj około 15 minut, aż sos zgęstnieje.
Pod koniec wymieszaj śmietanę z mąkę i dodaj ostrożnie kilka łyżek sosu, by ją zahartować.
Wlej do pozostałego w garnku sosu, dokładnie wymieszaj.
Podawaj gołąbki polane przygotowanym sosem.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków z czerwonej kapusty
Prezentujemy przepis na gołąbki z czerwonej kapusty. To pyszne danie przygotujesz z mielonej piersi z indyka, ryżu, kapusty i cebuli. Będzie świetne na obiad dla całej rodziny.
Gołąbki uznaje się za danie wywodzące się z rejonów Europy Środkowej i Wschodniej, ze względu na dużą uprawę kapusty w tych miejscach na świecie. Przypuszcza się, że pierwszy przepis na gołąbki oparty był właśnie na mięsie z gołębia zawiniętego w liście kapusty, stąd najprawdopodobniej wywodzi się właśnie nazwa tego dania.
Farsz do gołąbków uległ wielu modyfikacjom, ale dziś przedstawiamy Wam jak zrobić gołąbki z czerwonej kapusty.
Przepis na gołąbki z czerwonej kapusty różni się przede wszystkim tym, że do zawinięcia używa się liści z kapusty czerwonej. Dzięki zawinięciu przygotowanego farszu w liście nie traci on swojej wilgotności. Tak samo pyszny będzie farsz przygotowany z kaszą gryczaną lub z kaszą jęczmienną.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie kapusty. Wierzchnie liście obierz i wyrzuć. Pozostałe, dobre liście również obierz, umyj i wytnij zgrubiałą część. Włóż liście do garnka i zalej wrzątkiem na kilka minut, by zmiękły. W tym czasie ugotuj ryż według opisu na opakowaniu. Na patelni rozgrzej oliwę i podsmaż na niej pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodając pod koniec czosnek. W dużej misce wymieszaj ryż, surowe mięso i cebulę z czosnkiem. Dodaj majeranek, sól i pieprz. Kolejnym krokiem jest formowanie gołąbków. W tym miejscu możesz nakładać łyżką farsz na liść kapusty i zawijać lub uformować wcześniej nieduże kotleciki i obwinąć je liściem. Jeśli nie chcesz, by gołąbki rozpadły się, podczas gotowania to dodatkowo możesz obwinąć je bawełnianym sznurkiem lub nicią. Tak przygotowane gołąbki włóż do garnka wyłożonego pozostałymi liśćmi kapusty. Wszystko zalej bulionem i gotuj do miękkości. Następnie wyciągnij gołąbki i liście z garnka, a z pozostałego płynu wykonaj sos pomidorowy zagęszczony mąką ze śmietaną.
Tak przygotowane gołąbki to świetny pomysł na rodzinny, niedzielny obiad. Dodatkowo kolor gołąbków na pewno zaskoczy nie jednego ich fana.
Alergeny w gołąbkach z czerwonej kapusty
Lista alergenów dla gołąbków z czerwonej kapusty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 18%
Wartości odżywcze gołąbków z czerwonej kapusty
Kapusta czerwona to świetne źródło: wapnia, potasu, witaminy A oraz C.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.