Gołąbki wigilijne
- Kasza gryczana - 3 woreczki (300 g)
- Suszone grzyby - 3 garści (60 g)
- Pieczarki - 10 szt (200 g)
- Kapusta biała - 1 średnia sztuka (1500 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Bulion warzywny - 3 szklanki (720 ml)
Przepis na gołąbki wigilijne krok po kroku
Kaszę gryczaną ugotuj w garnku zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odstaw ją do ostudzenia.
Grzyby zalej wodą i odstaw na 40 minut.
Pieczarki i cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż na rozgrzanej oliwie. Pod koniec smażenia dodaj pokrojone drobno suszone grzyby.
Do dużej miski przełóż kaszę gryczaną, dodaj grzyby wraz z cebulą, pieprz, sól, natkę, paprykę, gałkę muszkatołową i kminek. Wszystko razem wymieszaj.
Do dużego garnka z wrzątkiem włóż kapustę. Zostaw ją we wrzątku na około 10 minut. Wyciągnij, ostudź i obierz liście. Zgrubiałe części liści wytnij. Pierwsze liście ułóż na dnie dużego garnka.
Na środku każdego liścia ułóż farsz. Brzegi liści zwiń do środka, a resztę kapusty zroluj. Gołąbki ciasno poukładaj obok siebie. Zalej wszystko bulionem i gotuj przez 50 minut.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków wigilijnych
Gołąbki wigilijne to tradycyjna potrawa, która gości na wielu stołach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Choć jest naprawdę prosta, zachwyca świetnym smakiem, za sprawą połączenia kaszy gryczanej i grzybów. Ma wielu zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie świętowania bez niej. Trudno im się dziwić, suszone grzyby, gotowana kasza gryczana i kapusta, to idealny sposób na przepyszne danie.
Przepis na wigilijne gołąbki jest naprawdę bardzo łatwy. Wykonuje się je tak jak tradycyjną wersję, tylko że z postnym farszem. To właśnie farsz, choć bardzo prosty i jarski, sprawia, że to danie smakuje tak wspaniale i naprawdę dobrze. W nim kryje się wyjątkowość tej świątecznej potrawy.
Gołąbki z tego przepisu są tak pyszne, że znikają z talerza w kilka chwil i ciężko przejść obok nich obojętnie. Niejednego amatora tradycyjnych dań przyprawiają o szybsze bicie serca. To dzięki temu, że są z suszonymi grzybami, które nadają całości charakterystycznego smaku i zapachu. Grzyby idealnie łączą się z kaszą gryczaną, jednak by nie zdominowały całkowicie smaku dania łączy się je z pieczarkami, które ze względu na delikatny smak łagodzą całą kompozycję.
Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić wigilijne gołąbki, które zaskakują bogatym wnętrzem i pysznym smakiem, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Jest niezwykle prosty, a całość prezentuje się naprawdę dekoracyjnie. Te gołąbki są tak dobre, że na pewno zagoszczą w twoim menu częściej.
Kasza gryczana, która jest podstawą tego dania idealnie łączy się z grzybami, a także z pieczarkami. Farsz do gołąbków wigilijnych najlepiej przygotować dzień wcześniej i przechowywać go w lodówce, tak by wszystkie smaki idealnie się ze sobą scali i stworzyły przepyszną całość, która zachwyci wszystkich domowników i gości. Gołąbki z kaszą będą idealną propozycją dla wegan i wegetarian, którzy choć kochają ten tradycyjny przepis, nie mogli z niego korzystać ze względu na dodatek mięsa do farszu. Ta wersja nie zawiera mięsa, a wciąż smakuje pysznie i sprawdzi się nie tylko podczas świąt. Choć to w pełni postne danie, to wciąż jest naprawdę sycące.
Alergeny w gołąbkach wigilijnych
Lista alergenów dla gołąbków wigilijnych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze gołąbków wigilijnych
Energia i białka
(432g)
Węglowodany
(432g)
Tłuszcze
(432g)
Witaminy
(432g)
Składniki mineralne
(432g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.