Gołąbki wegetariańskie
- Ryż biały (100 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (150 g)
- Cukinia - 1 mała sztuka (200 g)
- Cebula - 2 duże sztuki (200 g)
- Jajko (3 szt.)
- Pieczarki - 10 małych sztuk (300 g)
- Kapusta biała - 1 mała główka (500 g)
- Pomidory w puszce (800 g)
- Masło klarowane (50 g)
Przepis na gołąbki wegetariańskie krok po kroku
Na początek wytnij głąb z kapusty, umieść ją w garnku i zalej wodą, zagotuj wodę i gotuj ok 10-15 minut, po tym czasie wyjmij kapustę z wody i oddziel liście.
Ryż ugotuj w osolonej wodzie do miękkości.
Obierz marchew i zetrzyj na tarce, obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę, cebulę podsmaż na maśle, dodaj marchew i podduś.
Umyj cukinię i także zetrzyj na tarce, dodaj do marchewki.
W misce umieść ryż i warzywa.
Pokrój pieczarki w kostkę i podsmaż na patelni, aż odparuje z nich woda. Dodaj do reszty składników.
Dodaj posiekaną natkę pietruszki, pieprz i jajka, wymieszaj masę, dopraw solą w miarę potrzeby.
Liście kapusty faszeruj ryżem z warzywami, na środek liścia układaj farsz, zawiń brzegi, boki delikatnie upakuj do środka.
Gołąbki ułóż w garnku i zalej pomidorami z puszki, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Wlej 100 mililitrów wody i gotuj na małym ogniu 60 minut.
Gotowe gołąbki podawaj polane sosem pomidorowym powstałym podczas gotowania, możesz zaciągnąć go mąką, aby był bardziej gęsty.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki pieczone
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków wegetariańskich
Dobre gołąbki wegetariańskie to doskonałe danie jarskie, idealnie nadaje się na obiad dla całej rodziny. Gołąbki może podać także na kolacje w gronie znajomych. Przepis na gołąbki wegetariańskie jest łatwy, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego aby je przygotować. Do przygotowania gołąbków bez mięsa potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ryż biały, marchew, cukinia, pieczarki, natka pietruszki, cebula, kapusta, pomidory w puszcze, jajka, masło klarowane, sól i pieprz.
Jak zrobić wegetariańskie gołąbki? Na początek wytnij głąb z kapusty, umieść ją w garnku i zalej wodą, zagotuj i gotuj ok 10-15 minut, po tym czasie wyjmij kapustę z wody i oddziel liście. Ryż ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Obierz marchew i zetrzyj na tarce, obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę, podsmaż na maśle, dodaj marchew i podduś. Umyj cukinię i także zetrzyj na tarce, dodaj do marchewki. W misce umieść ryż i warzywa. Pokrój pieczarki i kostkę i podsmaż na patelni aż odparuje z nich woda. Dodaj do reszty składników. Dodaj posiekaną natkę pietruszki, pieprz i jajka, wymieszaj masę, dopraw solą w miarę potrzeby. Liście kapusty faszeruj ryżem z warzywami, na środek liścia układaj farsz, zawiń brzegi, boki delikatnie upakuj do środka. Gołąbki ułóż w garnku i zalej pomidorami z puszki, dodaj liść laurowy i ziele angielskie. Wlej 100 mililitrów wody i gotuj na małym ogniu 60 minut. Podawaj polane sosem pomidorowym powstałym podczas gotowania, możesz zaciągnąć go mąką aby był bardziej gęsty.
Ryż biały jest zbożem nie zawierającym glutenu, może więc być spożywany przez osoby chore na celiakię. Warzywa korzeniowe dodane do gołąbków zawierają bardzo dużo błonnika pokarmowego, wspomaga on perystaltykę jelit a także pomaga usunąć nadmiar cholesterolu z krwi.
Podsumowując pyszne gołąbki w sosie pomidorowym to doskonałe danie na obiad dla całej rodziny. Łatwe gołąbki wege są wspaniałym daniem dla osób nie spożywającym mięsa. Danie bez mięsa jest równie smaczne co wersja z jego dodatkiem. Gołąbki z warzywami nie odbiegają smakiem od mięsnej wersji. Zasmakują nie jednemu wymagającemu gościowi.
Alergeny w gołąbkach wegetariańskich
Lista alergenów dla gołąbków wegetariańskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło klarowane
Wartości odżywcze gołąbków wegetariańskich
Gołąbki wegetariańskie to dobra alternatywa dla mięsnych potraw. Potrawy bez dodatku mięsa powinny występować w naszej diecie co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Gołąbki są też idealnym daniem dla osób z nietolerancją glutenu.
Energia i białka
(240g)
Węglowodany
(240g)
Tłuszcze
(240g)
Witaminy
(240g)
Składniki mineralne
(240g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.