Gołąbki wegańskie
- Soczewica zielona - 2/5 szklanki (70 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Kapusta biała - 6 dużych liści (300 g)
- Koncentrat pomidorowy - 1 łyżka (30 g)
- Pieczarki - 8 sztuk (160 g)
- Natka pietruszki - 1 łyżka (10 g)
- Ryż brązowy - 1 szklanka (100 g)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (10 ml)
- Tofu wzbogacane wapniem - 1 opakowanie (180 g)
- Marchewka - 1 sztuka (45 g)
Przepis na gołąbki wegańskie krok po kroku
Ryż i soczewicę ugotuj w lekko osolonej wodzie.
Pieczarki umyj i pokrój w plasterki. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce.
Cebulę, marchew i pieczarki podsmaż na oleju.
Dodaj pokruszone tofu, połowę sosu sojowego i przyprawy.
Wszystko razem duś około 10 minut.
Wymieszaj ryż z soczewicą i farszem przygotowanym na patelni.
W międzyczasie zagotuj wodę w dużym garnku. Włóż do wrzątku liście kapusty i gotuj 10 minut.
Liście odcedź i obetnij twarde końcówki.
Wypełnij liście farszem i zawiń. Następnie ułóż w naczyniu żaroodpornym.
Pół litra wody wymieszaj z sosem sojowym, koncentratem pomidorowym, papryką słodką i natką pietruszki. Zalej gołąbki przygotowanym sos, tak by ten je przykrył.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 20 minut.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z młodej kapusty
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków wegańskich
Gołąbki uznaje się za danie wywodzące się z rejonów Europy Środkowej i Wschodniej, ze względu na dużą uprawę kapusty w tych miejscach na świecie. Przypuszcza się, że pierwszy przepis na gołąbki oparty był właśnie na mięsie z gołębia zawiniętego w liście kapusty, stąd najprawdopodobniej wywodzi się właśnie nazwa tego dania.
Farsz do gołąbków uległ wielu modyfikacjom, ale dziś przedstawiamy Wam jak zrobić gołąbki wegańskie, bez mięsa. Wersja wege opiera się na pysznym farszu z ryżem i pieczarkami oraz z soczewicą i z tofu.
Gołąbki wegańskie to pyszne urozmaicenie diety dla osób niespożywających produktów odzwierzęcych. Także dla tych, którzy chcą wzbogacić swoją dietę o dobre źródła białka roślinnego. Są również dobrą alternatywą dla osób, które chcą zwiększyć udział warzyw w swojej diecie.
Przepis na gołąbki wegańskie różni się przede wszystkim farszem, ale do zawinięcia tak samo używa się liści z młodej kapusty lub kapusty włoskiej. Dzięki zawinięciu przygotowanego farszu w liście nie traci on swojej wilgotności.
Prezentowane gołąbki wegańskie przygotowywane są w wersji pieczonej co nadaje delikatnej chrupkości górnej warstwie kapusty uzupełniając danie o kolejny element przyjemności. Dzięki użytym składnikom można danie przygotować na kilka dni do przodu i po przestudzeniu przechowywać w lodówce, co zaoszczędzi czas spędzony w kuchni. Żeby dodatkowo uniknąć marnowania jedzenia można wykorzystać wcześniej ugotowany ryż lub soczewicę.
Zwiększenie ilości warzyw w diecie przyczynia się do większej ilości dostarczonego błonnika, który jest dobrym sprzymierzeńcem osób chcących zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożywając minimum 25g błonnika dziennie zapewniamy jego minimalną ilość, która już pozytywnie oddziałuje na zdrowie naszego układu pokarmowego. Głównie przez przyczynianie się do zmniejszenia ryzyka rozwoju zaparć, otyłości, cukrzycy i nowotworów jelita grubego, który bardzo często zostaje wykryty za późno. Jedzenie zbyt dużej ilości błonnika nie jest niebezpieczne, ale czasami może powodować dolegliwości takie jak wzdęcia lub gazy.
Alergeny w gołąbkach wegańskich
Lista alergenów dla gołąbków wegańskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Tofu wzbogacane wapniem
- sos sojowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- sos sojowy
Wartości odżywcze gołąbków wegańskich
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.