Gofry twarogowe
- Ser twarogowy chudy (200 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka owsiana pełnoziarnista bezglutenowa (30 g)
- Miód (10 g)
- Oliwa z oliwek (7 ml)
Przepis na gofry twarogowe krok po kroku
Twaróg wymieszaj z jajkami, mąką i miodem.
Gofrownicę natłuść lekko oliwą i wyłóż ciasto na gofry.
Gofry opiekaj z każdej strony, by były rumiane.
Podawaj z ulubionymi dodatkami.
-
Pierogi ruskie
-
Pierogi leniwe
-
Placuszki twarogowe
-
Kluski leniwe
-
Sernik z wiaderka
-
Gzik
-
Placki twarogowe z cukrem pudrem
-
Sernik bez spodu
-
Sernik z mlekiem skondensowanym
-
Mini serniczki
-
Sernik z białą czekoladą
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Krokiety ziemniaczane
-
Drożdżówki z serem
-
Sernik na zimno z wiaderka
-
Małdrzyki
-
Burek
-
Sernik na kruchym spodzie
-
Dania z twarogiem
Więcej informacji na temat gofrów twarogowych
Gofry twarogowe to doskonała opcja dla wszystkich miłośników zdrowych, a przy okazji naprawdę smacznych słodkości. W takiej wersji sprawdzą się też na diecie. Choć gofry to słodki, to niekoniecznie muszą się kojarzyć z czymś, czego warto unikać. W porównaniu z innymi słodyczami gofr charakteryzuje się sporą zawartością białka, sodu, wody i wapnia. Zawiera też dawkę witaminy B2, czy cynku.
Przepis na gofry twarogowe to doskonały pomysł na najlepsze i pyszne śniadanie dla dzieci. Można je podawać z bitą śmietaną, ale również z owocami, czy masłem orzechowym. Chrupiące gofry są pysznym i łatwym deserem, który na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom domowych słodkości. Te z tego przepisu zawsze wychodzą idealnie kruche i puszyste, czyli po prostu najlepsze. Można je podawać ze świeżymi owocami, czy posypane cukrem pudrem, jednak są tak dobre, że znikają w mgnieniu oka nawet bez dodatków. Warto więc od razu zrobić większą porcję. To dobry przepis na szybki i łatwy deser, który nie sprawia, że trzeba siedzieć cały dzień w kuchni. Wystarczy do niego tylko dobrej jakości gofrownica i można wyczarować danie, które oczaruje każdego. Te gofry są naprawdę puszyste i bardzo chrupiące. By uczynić z nich jeszcze bardziej fit przekąskę można zamienić dodatek cukru na dowolny słodzik, a mąkę wymieszać w proporcji pół na pół z owsianą pełnoziarnistą.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić gofry twarogowe, by były smaczne, a przy okazji dobre dla początkujących, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym rozwiązaniem. To pomysł na zdrowy deser, ale również drugie śniadanie lub podwieczorek. Robi się je na słodko, dzięki czemu smakują wybornie. Najlepiej prezentują się i smakują podane z owocami. Pozwala w ekspresowym tempie stworzyć deser tak pyszny, że ciężko jest obok niego przejść obojętnie. Gofry są idealnie słodkie i miękkie. Na pewno przypadną do gustu najmłodszym domownikom, którzy docenią je za niezwykłą chrupkość i słodycz. By uczynić z nich jeszcze bardziej fit przekąskę można zamienić dodatek cukru na dowolny słodzik, a mąkę wymieszać w proporcji pół na pół z owsianą pełnoziarnistą. Dzięki temu będą mniej kaloryczne, bardziej sycące, a ich ładunek glikemiczny będzie zdecydowanie niższy.
Alergeny w gofrach twarogowych
Lista alergenów dla gofrów twarogowych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser twarogowy chudy
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze gofrów twarogowych
To opcja, która zawiera sporo białka.
Energia i białka
(87g)
Węglowodany
(87g)
Tłuszcze
(87g)
Witaminy
(87g)
Składniki mineralne
(87g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.